Kémia, valaki fel tud nekem írni erre egy keverési egyenletet?


Ismeretlen fém-halogenid 125g-ját feloldjuk 50g forró vízben, térfogatváltozás nincs. Ha ezt az oldatot lehűtjük 50 fokra kiválik 15,8g vízmentes só, ha egy másik próba során 0 fokra hűtjük le 44,3 g só fog kiválni.


Kérdés:Ha a fém halogenidet 50 fokról 0 fokra hűtéssel szeretnénk átkristályosítani akkor legalább hány gramm vegyülettel és hány g vízzel kell dolgoznunk, hogy 100 g átkristályosított sóhoz jussunk?



A megoldás: 383g só kell és 175 g víz, de a megoldókulcs érthetetlen és ez az első oldódásos feladat amire nem tudok felírni keverési egyenletet.


Köszi


2020. febr. 14. 20:54
 1/1 anonim ***** válasza:

Ne keverési egyenlettel csináld. Én így csinálnám meg.

Mivel nem kristályvizes a só így a víz mennyisége nem változik. 50°C-on 50,0 g víz oldva tart 125g-15,8g=109,2g sót. Ez oldat 109,2/(50,0g+109,2g)*100=w/w%=68,6 tömegszázalékos.

0°C on 50,0 g víz oldva tart 125g-44,3g=80,7g sót. Ha az 50°C-os oldatot lehűtenénk 0°C-ra, akkor 109,2-g-80,7g=28,5g só válna ki. Ebból fel tudod írni azt az egyenes arányosságot, hogy 50°C-->0°C 1092,g só 28,5g válik ki akkor 100g só Xg sóból válik ki. X= 100g*109,2g/28,5g. X=383g só. Ennyi só kell az 50°C-os telített oldathoz ami 383/0,686=558g oldatban van. 558-383= 175 g víz kell ennyi oldathoz.

2020. febr. 15. 11:01