Valaki el tudná magyarázni a fizika házit?


Ez lenne a feladat:

Egy csípőfogó vágóél felé eső hossza 12mm, a kézzel szorított végének a tengelyétől mért távolsága a tenyér közepéig 8cm. A kezünkkel 150N nagyságú erőhatást fejtünk ki a fogóra. Mekkora erő éri a drótot elvágás közben?

A tankönyv az írja az eredmény 1000N de ötletem nincs hogyan jött ki



2020. jan. 29. 23:22
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

F1 * k1 = F2 * k2

150 N * 80 mm = 1000 N * 12 mm

2020. jan. 30. 12:44
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
Az 1-es jól írja. A tankönyvíró viszont nem tudja, hogy a vágandó munkadarabot nem a vágóél végéhez szokás helyezni, hanem a forgástengelyhez minnél közelebb. Mellesleg egy 15kg-os kalapácsot felemelni sem könnyű átlagembernek, nemhogy marokból kifejteni ennyit egy közönséges oldalvágó fogóra. A példa életszerűtlen...
2020. jan. 30. 19:41
 3/5 anonim ***** válasza:
78%
Két napja volt már ugyanez a kérdés!
2020. jan. 30. 20:30
 4/5 anonim ***** válasza:
2020. jan. 30. 20:31
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat
2020. jan. 30. 23:38