FIZIKA Valaki el tud néhány dolgot magyarázni?


Ezeket a dolgokat kéne elmagyarázni (9.-10.-es szinten):

Steiner-tétel(=párhuzamos tengelyek tétele), forgató nyomaték, perdület, tehetetlenségi nyomaték. Aki tud légyszives linkeljen videókat, vagy bőven fejtse ki hogy ezek a dolgok alatt mit értünk/,,mire jók"/akár mindennapi életből példákat hozzon stb. (minden ami ezekhez tartozik) Remélem érthetően magyaráztam. Várom a válaszokat, amiket előre is köszönök! <3



2019. márc. 3. 20:11
 1/3 anonim ***** válasza:

Ha van egy cuccod, aminek valamely t tengely körül J a tehetetlenségi nyomatéka, akkor egy olyan tengelyen, ami tőle d távolságra van és párhuzamos vele, a tehetetlenségi nyomatéka

J' = J + md^2 ha d pozitív a TKPtól, és

J' = J - md^2 ha negatív

2019. márc. 3. 20:57
 2/3 anonim ***** válasza:

Nem jól írja az 1-es, ugyanis az nem garantált, hogy a három tengely egy síkban van.


Helyesen mindig a súlyponton átmenő tengelyhez képest kell felírni egy másik tengelyre a tehetetlenségi nyomatékot. Ha a súlyponton átmenő tengelyre Js a tehetetlenségi nyomaték, akkor egy tőle d távolságban lévő tengelyre


J'=Js+m*d^2.


Ha egy súlyponti tengelytől D távolságra írjuk fel, akkor:


J''=Js+m*D^2.


Ha J''-őt akarjuk felírni J'-ből (ahogy az első válaszoló akarta, de nem sikerült neki, akkor:


J'' = J'-m*d^2+m*D^2 = J'+m*(D^2-d^2) adódik.

2019. márc. 4. 15:48
 3/3 anonim ***** válasza:

jólvan pali, igazad van :D

egyrészt viszonylag nyilvánvaló h mire gondoltam, másrészte tényleg rosszul írtam és igazad van :)

2019. márc. 4. 16:34