Ebben a molekulában miért nem lép fel geometriai izoméria (kép csatolva)?


A megoldókulcs szerint a Pent-3-én-2-ol-ban van geometriai izoméria.


Akkor a Pent-2-én-4-olban miért nincs?


Lerajzoltam ahogy én gondolom a cisz transz állást, a kettős kötés mentén vizsgáltam a két szénatomot, és nekem jónak tűnik, meg tudná valaki mondani mi a hiba?


itt a rajz

[link]


köszi


2020. jan. 18. 12:51
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

A két molekula ugyanaz, de az IUPAC név a 3-pentén-2-ol.

2 geometriai és 2 optikai izomer kombinációjából 2 * 2 = 4 izomer van. [link]

2020. jan. 18. 14:58
 2/4 A kérdező kommentje:

Bocs nem teljesen értem amit írták, de ez a kérdés emelt érettségibe volt benne: Mi a szabályos neve annak a telítetlen egyértékű alkoholnak, amelynél fellép a geometriai izoméria?


A, Pent-2-én-4-ol

B, Pent-3-én-2-ol

C, Prop-1-én-1-ol

D, But-2-én-3-ol

E, But-3-én-2-ol


És a B válasz a helyes, amit értek is, de az A-nal is van geometriai izoméria, vagy rosszul látom :(

Az IUPAC elnevezésre tojnak az érettségikben általában...

2020. jan. 18. 16:42
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Akkor fussunk neki mégegyszer:

A Pent-3-én-2-ol és Pent-2-én-4-ol UGYANAZ a vegyület, csak attól függ az elnevezés, hogy a C lánc melyik végétől számozzuk:

CH3-CH=CH-CH(OH)-CH3

A kérdés pedig így szól, melyik a SZABÁLYOS nevű molekula? A Pent-3-én-2-ol a szabályos elnevezés, mert az IUPAC szabálya szerint a névben szereplő számok ÖSSZEGE kisebb: 3 + 2 = 5. (Míg a Pent-2-én-4-ol elnevezésnél: 2 + 4 = 6.)

2020. jan. 18. 16:55
 4/4 A kérdező kommentje:
Ez kemény...nem halottam erről a szabályról még, köszönöm!
2020. jan. 18. 17:11