A kémia házimba kellene egy kis segítség.Ez a kérdés:3.Számítsd ki milyen anyagmennyiséget és térfogatot képvisel 80,5g CH4(metán).

Ha valaki tudna nekem benne segíteni légyszi írjon,számítással együtt kellene nekem.Előre is köszönöm.



2020. jan. 12. 23:42
 1/1 anonim ***** válasza:
31%

A tömegből az anyagmennyiséget (és abból a térfogatot) a moláris tömeg segítségével tudjuk kiszámolni. Azt pedig a periódusos rendszer alapján a képlet szerint "rakjuk össze". Tehát a metán képlete: CH4, tehát a moláris tömege: M(CH4)=M(C)+4*M(H)=12 g/mol + 4 * 1 g/mol=16 g/mol (ugye a szén moláris tömege 12 g/mol a hidrogéné pedig 1 g/mol, amit a periódusos rendszerben találunk meg).

És ebből az anyagmennyiség: n=m/M=80,5 g / (16 g/mol)=5,03 mol (a zárójel azért szükséges, mert a mértékegység is a nevezőben van, és így jön ki az eredmény mértékegységének a mol). Ebből a térfogat pedig standard állapotban (25 °C, 1 atm [atm=atmoszféra, vagyis légköri nyomás]): V=n*24,5 dm^3/mol=5,03 mol * 24,5 dm^3/mol = 123,27 dm^3. Remélem érthető voltam, és kapok zöld kezet. :)

2020. jan. 13. 02:02