Bróm elektronaffinitását miért így kell kiszámolni?


2016 okt emelt kémia érettségi 9. feladat


NaBr(sz) = Na+(g) + Br-(g) +729 kj/mol

Na(sz) + 0,5 Br2(f) = NaBr (sz) -361

Br2(f) = 2Br(g) +190

Na(sz) = Na(g) +100

Na(g) = Na+(g) + e- +502


Br(g) + e- = Br-(g) x


A két úton történő energiaváltozásra felírható egy egyenlet:

+729 = +361+100+95+502+X

X = –329 kJ/mol



Valaki el tudja magyarázni a megoldást mert nem értem, próbáltam felírni és kifejezni a tagokat, de túl sok egyenlet van és belezavarodtam.


Köszi


2020. jan. 11. 14:36
 1/7 A kérdező kommentje:
A számok az egyenleteknél nem maguk az egyenletek részei, hanem a folyamatokat kísérő energiaváltozások, csak ez a retek oldal még mindig képtelen a szövegformázást megoldani.
2020. jan. 11. 14:37
 2/7 anonim ***** válasza:

A Born-Haber körfolyamat alapján jól megérthető:

https://www.youtube.com/watch?v=Y-lSATTDMcU

2020. jan. 11. 16:44
 3/7 A kérdező kommentje:
Aha..hát ez nekem túl sok angol és kémia így egyszerre.
2020. jan. 11. 17:32
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Nem az angolt kell hallgatni, hanem az ábrát megfigyelni.

Az NaBr(sz)-hoz 2 úton is el lehet jutni:

1. A stabil, standard állapotú elemekből (képződési entalpia):

Na(sz) + 1/2 Br2(f) = NaBr(sz) -361 kJ/mol

2. Az atomizációs lépések + az Na ionizációja illetve a Br elektronaffinitása + a rácsenergia fordítottja:

Na(sz) = Na(g) +100 kJ/mol

Br2(f) = 2 Br(g) +190 kJ (+95 kJ/mol)

Na(g) = Na+(g) + e- +502 kJ/mol

Br(g) + e- = Br-(g) x kJ/mol

Na+(g) + Br-(g) = NaBr(sz) -729 kJ/mol

1. és 2. egyenlő:

-361 = 100 + 95 +502 + x -729

x = -329 kJ/mol

2020. jan. 12. 09:16
 5/7 A kérdező kommentje:
A rácsenergiának miért a fordítottja kell?
2020. jan. 12. 22:32
 6/7 A kérdező kommentje:
Kijött az eredmény köszi, órán csináltunk egy hasonló feladatot, ahol kb hasonló struktúrájú volt a feladat, csak égéshőkkel. Kifejezgettem egymásból az egyenleteket, amíg mindenki kiesett, így is kijött, köszönöm.
2020. jan. 13. 00:42
 7/7 anonim ***** válasza:

#5

Azért mert a rácsenergia definíció szerint a rács felbontásához szükséges energia, ami mindig pozitív. A 2. útvonalban pedig ennek ellentétes irányú folyamata szerepel, ezért lesz negatív előjelű (nyilván az értéke azonos).

2020. jan. 13. 16:03