Valaki levezetné, hogy az "A képletből", hogy lehet levezetni a "B képletet"? (nagyon egyszerű, de nem megy)


Tudom szégyellnem kellene, de egyetemista vagyok és az annuitás (évjáradék) egy képletét nem tudom átalakítani. Sima tört osztás/szorzás/egyszerűsítés az egész, de teljesen belezavarodtam, szóval


A képlet:

[link]


B képlet (erre kellene átalakítani): [link]


Az a helyzet, hogy a matematika mindig ment, de az ilyen egyszerűsítésekbe hajlamos vagyok belezavarodni. Köszi a segítséget.



2019. dec. 20. 18:58
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Itt valami nem stimmel. Az egyik képletben FV, A másikban PV van. Ezek között mi a kapcsolat?

A jobb oldalak nem egyenlők.

2019. dec. 20. 19:24
 2/3 A kérdező kommentje:

#1: Ja igen, csak a wikipedia másképpen használja a jelölést.


Szóval a lényeg, hogy az első képletben az A változó megfelel az FV-nek, a második képletben pedig az A változó a PV-nek felel meg. Tehát lényegében az AV és FV közötti kapcsolatra utal a két képlet csak a wiki hülyén jelöli és A-val jelöli a másik változót.

2019. dec. 20. 19:28
 3/3 anonim ***** válasza:
63%

Szóval akkor


FV = PV * ((1+r)^n-1)/r ?


Mert akkor roppant egyszerű; szorzol r-rel:


FV * r = PV*((1+r)^n-1), majd osztasz a második tényezővel:


FV * r/((1+r)^n-1) = PV


Ha n-t akarod kifejezni, akkor osztasz PV=/=0-val:


FV/PV = ((1+r)^n-1)/r, szorzol r-rel:

r * FV/PV = (1+r)^n-1, hozzáadsz 1-et:


r * FV/PV + 1 = (1+r)^n, veszed mindkét oldal 10-es alapú logaritmusát (amennyiben egyik oldal sem negatív, de felteszem, hogy a jellegből adódóan az úgysem játszik)


lg(r * FV/PV + 1) = lg((1+r)^n), a logaritmusazonosság szerint az n szorzótényező lesz:


lg(r * FV/PV + 1) = n*lg(1+r), végül osztasz lg(1+r)-rel:


lg(r * FV/PV + 1)/lg(1+r) = n


Sajnos az r nem fejezhető ki egzaktul a képletből.

2019. dec. 20. 20:21