Valaki segítene levezetni ezt a fizika feladatot?


A motorkerékpár tömlőjében a reggel 12 celsius fokon mért nyomás 160kPa. Tulajdonosa a forró aszfaltúton hagyta, ahol a hőmérséklet 48 celsius fok. A gumitömlőben mért nyomás 170kPa.


Hány százalékkal nőtt meg a térfogata!



2019. nov. 12. 17:16
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

A közeget tekintsük ideális gáznak, továbbá az állandósult termodinamikai végállapotot tekintjük. Az egyesített gáztörvényt használjuk:

p1*V1/T1=p2*V2/T2.

Itt ugye p1=160kPa, p2=170kPa, T1=(12+273)K, T2=(48+273)K.

A térfogatnövekmény az alábbi aránnyal fejezhető ki:

q=V2/V1-1.

Kifejezzük tehát ezt az egyesített gáztörvényből:

q=p1*T2/(p2*T1)-1.

Ha a százalékban kell ez az arány, akkor ezt 100-al kell szorozni:

q(%)=100*p1*T2/(p2*T1)-100. Innen meg már csak be kell helyettesíteni, ami nem jelenthet nehézséget.

Világos?

2019. nov. 12. 17:49
 2/6 A kérdező kommentje:

Igen köszi, de itt valami nagyon nagy szám jön ki nem?

100 * 160kPa * 321K ( 170kPa * 285K ) - 100

2019. nov. 12. 18:25
 3/6 A kérdező kommentje:
Nekem valami olyasmi jött ki hogy 2,488 * 10^11-en
2019. nov. 12. 18:30
 4/6 bollocks ***** válasza:
60%
Ha annyi jött ki, annyi jött ki... Vagy megpróbálhatod szorzás helyett osztással, ahogy #1 is írta.
2019. nov. 12. 18:39
 5/6 A kérdező kommentje:
Ja bocsi.. észre se vettem az osztas jelet!
2019. nov. 12. 19:04
 6/6 bollocks ***** válasza:
60%
Ha nem kimásolnád a válaszból a megoldást, hanem megértenéd a menetét, ez nem fordult volna elő.
2019. nov. 12. 19:28