Ha 10 munkás 18 nap alatt végez a munkával

Hány nap alatt végez

6

5

1 munkás?



2019. dec. 16. 14:40
 1/2 anonim ***** válasza:
80%

Le kell bontani.

1 munkás 18 nap alatt 1/10 munkát végez.

1 munkás 1 nap alatt (1/10)/18 = 1/180 munkát végez.

Ez lényegében már válasz is a harmadik kérdésre.

a) 6 munkás 1 nap alatt 6 * 1/180 = 6/180 = 1/30 munkát végez. Mennyi idő alatt végeznek 30/30, munkát?

b) 5 munkás egy nap alatt 5 * 1/180 = 5/180 = 1/36 munkát végez. Hány nap alatt végeznek akkor 36/36 munkát?

2019. dec. 16. 14:50
 2/2 Adrian.Leverkuhn ***** válasza:
100%

Másik megközelítési mód: azonosítod, hogy a munkás feladat fordított arányosságról szól (hiszen minél többen dolgozunk az ügyön, annál hamarabb készen vagyunk, ideális esetben)


A fordított arányosságról tudod, hogy az összetartozó értékpárok szorzata állandó. (Ezt tanuld meg)


Felírod az aránypárt:


10 munkás - 18 nap alatt végez.

6 munkás - x nap alatt végez.


Mivel megtanultad, hogy az összetartozó párok szorzata állandó, ezt használjuk fel:


10*18 = 6*x

180=6x

30=x


Tehát 6 munkás 30 nap alatt végezne.

2019. dec. 16. 17:29