Cloaca Maxima kérdése:

Fiam matek házijában eljutottam oda, hogy nem tudok segíteni. Kilencedikes kérdés algebra, azon belül llnko, lkkt, osztók fejezetben (! ). Hogy kellene elindulni? Mi a feladat logikája? Van ötletetek? Köszönöm előre is.


"Az alábbi törtről tudjuk, hogy egyszerűsíthető. De mivel? Első: (2n+1) / (n+3)

Második: (3n-1) / (2n+4)"

Oké, elsőnél nem lehet n=-3, a másodiknál -2. Itt leblokkoltam. (jószívű tanár adna ezekre fél pontot :) )



2019. dec. 13. 18:22
 1/8 anonim ***** válasza:
36%

"Hogy kellene elindulni?"

Mindenképpen a HF kategóriában.

2019. dec. 13. 18:40
 2/8 anonim ***** válasza:
37%

Szép neved van!

(2n+1) = (2n+6) - 5

A megoldás: 2 - 5/(n+3)

Így kellene a következőt is.

2019. dec. 13. 18:41
 3/8 anonim ***** válasza:
28%
Véletlenül nem az a feladat, hogy az n mely értékeire lesz egész (3×n-1)/(2×n+4) ?
2019. dec. 13. 20:33
 4/8 anonymousreview60 ***** válasza:
16%
#2: Azzal semmi nem egyszerűsödött.
2019. dec. 13. 21:57
 5/8 A kérdező kommentje:

A kérdés: "Az alábbi törtről tudjuk, hogy egyszerűsíthető. De mivel?"

Az elsőt értem, köszönöm. A második?

2019. dec. 13. 22:29
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

Az elsőt leírom részletesen, a második erre a mintára megoldható.


Tegyük fel, hogy a-val lehet egyszerűsíteni a törtet, azaz a | 2n + 1 és a | n + 3.

Ekkor a | (2n + 1) - (n + 3) = n - 2, azaz n = ma + 2 alakú. Ezt az n-et visszaírjuk a törtbe és kijön, hogy


(2n + 1) / (n + 3) = (2ma + 5) / (ma + 5), ahol a számláló és nevező is osztható a-val.


Mivel a | 2ma + 5 és a | 2ma, így a | 5-nek is teljesülnie kell. A nevezőt nézve ugyanez jön ki. Ilyen a-ból csak +/- 1 és +/- 5 lehet, de nyilván +/- 1 esetén nem egyszerűsödne a tört, tehát ha lehet egyszerűsíteni, akkor csak +/- 5-tel.


(Berírogatva az n=1,2,3, ... értékeket szintén az látszik, hogy 5-tel egyszerűsíthető a tört, ha egyszerűsíthető. Ez nem bizonyítás, de sokszor segít ez a kipróbálom az első pár n-et és megsejtem a megoldást módszer.)


A második törtnél hasonló gondolatmenettel, +/- 2 és +/- 7 az eredmény.

2019. dec. 14. 19:51
 7/8 anonim ***** válasza:
100%
... és még a +/- 14. Tehát a | 14 jön ki a második esetre, ha nem számoltam el.
2019. dec. 14. 19:55
 8/8 dq ***** válasza:
100%

Elég hülyén van megfogalmazva a feladat, nevezhetjük akár hibásnak is.

Amit megoldok: milyen számmal lehet egyszerűsíthető egy (3n-1)/(2n+4) alakú tört?


Jelölje a keresett számot a. Tudjuk, hogy a|6n-2, és hogy a|6n+12. Ebből az jön ki, hogy a|14 fennáll az ilyen számokra.

Vajon az összes ilyen 'a' szám jó-e? Az 1 és a -1 nyilván nem jók. A többire konstrukció:

n=5-re a tört 14/14 alakú, ez egyszerűsíthető -14,-7,-2,2,7,14 mindegyikével. Így ezek a számok mind jók, és csak ezek.


A másik tört hasonlóan. (#6 leírta a számolást, bár szerintem az enyémben elég csak kicserélni a számokat.)

2019. dec. 15. 11:17