Hogy kell kiszamolni lépésről lépésre az alábbi határérték-függvényt?


Lim 7n^6-3n^8+2n^2-3/8n^8-7n^8+5

x-->vegtelen



2019. nov. 24. 20:36
 1/6 anonim ***** válasza:
11%

Nem lehet, hogy elírtad? A nevező egyszerűbben is felírható; 8n^8-7n^8=n^8, tehát


(7n^6-3n^8+2n^2-3)/(n^8+5)


Ez pedig a tanultak szerint a -3/1=-3-hoz fog tartani.

2019. nov. 24. 21:01
 2/6 anonim ***** válasza:
67%
Illetve ha x->végtelen és nem n, akkor maga a kifejezés lesz a határérték (n függvényében).
2019. nov. 24. 21:02
 3/6 A kérdező kommentje:

Nem írtam el. Csekkoltam. :)

Hogy jött ki a 3? Bocsi, de segghülye vagyok matekból. 😅😅

2019. nov. 24. 21:10
 4/6 A kérdező kommentje:
Vagyis a -3/1=-3?
2019. nov. 24. 21:11
 5/6 anonim ***** válasza:
29%

Alapvetően azt érdemes megjegyezni, hogy az (a*p(n))/(b*(q(n)) alakú határérték, ahol


a;b konstansok (b nem 0)

p(n);q(n) normált polinomok (főegyütthatójuk 1) (gyakorlatilag az a;b a két polinom főegyütthatója, csak ha azok nem lennének normáltak, akkor még külön be kellene szorozni a számokat)


a határérték háromféleképpen alakulhat, ha n->végtelen;


-ha a=0, akkor 0

-ha p(n) fokszáma nagyobb q(n) fokszámánál, akkor a határérték végtelen vagy -végtelen (az előjel az a/b tört előjelétől függ)

-ha p(n) fokszáma megegyezik q(n) fokszámával, akkor a határérték a/b

-ha p(n) fokszáma kisebb q(n) fokszámánal, akkor a határérték 0


Ebben az esetben a második lép életbe, így az alapján a határérték -3/1=-3.


De ezt a fajta határértéket egyszerűen meg lehet mutatni; osszunk n^8-nal (mindig az ismeretlen legnagyobb hatványával osztunk):


(7/n^2-3+2/n^6-3/n^8)/(1+5/n^8)


A -3-at és az 1-et leszámítva mindenki 0-hoz tart a végtelenben, így marad -3/1=-3.

2019. nov. 24. 22:11
 6/6 A kérdező kommentje:
Wow. Értem. Köszönöm. 🤩
2019. nov. 24. 23:07