Henna68 kérdése:

1000cm3 űrtartalmú henger alakú tartályt készítünk. Mennyi legyen a henger alapkörének sugara, illetve a henger magassága, ha az anyagköltséget minimalizálni akarjuk?


2019. nov. 23. 14:24
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Ha az alapkör sugara r cm, akkor a magasság 1000/(r^2*pi) cm nagyságú.


Ezek alapján r függvényében fel tudod írni a henger felszínét, és az így kapott kifejezés minimuma kell.

2019. nov. 23. 15:04
 2/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ! :)


Ehhez még szeretnék kérni egy kis segítséget. pl.: Hogy tudom az r függvényében felírni a henger felszínét?

2019. nov. 23. 18:03
 3/4 anonim ***** válasza:

A henger felszíne: 2*r^2*Pi+2*r*Pi*M

Az első válasz alapján M=1000/(r^2*Pi) Ezt behelyettesíted a felszínképletbe!

2*r^2*Pi+2*r*Pi*(1000/(r^2*Pi))=2*r^2*Pi+(2000/r) Ez egy függvény amit deriválsz egyszer. Az első deriváltat nullával teszed egyenlővé és r-re kapsz egy megoldást.

2019. nov. 23. 18:23
 4/4 A kérdező kommentje:
Sikerült! :) Nagyon szépen köszönöm! :)
2019. nov. 23. 20:03