Oxidációsszám változással járó reakciók. Ez az egyenlet, hogy fog kinézni?

Na[Cr(OH)4] + H2O2 + NaOH = Na2CrO4 + H2O
2019. nov. 14. 11:40
 1/4 anonim ***** válasza:

Cr: +3 → +6; ∆ = +3

O: 2 *-1 → 2*-2; ∆ = -2

2 Na[Cr(OH)4] + 3 H2O2 + ... NaOH = ... Na2CrO4 + ... H2O

Cr-ból 2 kell a jobb oldalon:

2 Na[Cr(OH)4] + 3 H2O2 + ... NaOH = 2 Na2CrO4 + ... H2O

Na-ból 4 kell a bal oldalon:

2 Na[Cr(OH)4] + 3 H2O2 + 2 NaOH = 2 Na2CrO4 + ... H2O

O-ből 16 kell a jobb oldalon:

2 Na[Cr(OH)4] + 3 H2O2 + 2 NaOH = 2 Na2CrO4 + 8 H2O

H-ek ellenőrzése: 16 = 16, OK.

2019. nov. 14. 14:37
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm, mostmár látom mit rontottam el.
2019. nov. 15. 08:52
 3/4 A kérdező kommentje:

Mégsem értem, szóval jellemző oxidációs szám oxigénnél -2,kivéve H2O2 ahol -1.

O2 ezért 2*-1 = -2?

A többi oxigén -2, honnan szedted hogy 2vel kell szorozni. Valahogy nem áll össze még a fejembe....

2019. nov. 15. 17:38
 4/4 anonim ***** válasza:
A peroxidokban az O oxidációs száma -1 és kettő van velőle a H2O2-ben ezért 2 * -1 = -2. Nyilván 2 "peroxidos" O-ből 2 "oxidos" O (oxidációs szám -2) keletkezik. Így 1 H2O2-re az O oxidációs szám változása (2 * -2) - (2 * -1) = -2 lesz.
2019. nov. 16. 20:07