(3-x) ^1/2 deriváltja miért 1/2 (3-x) ^- (1/2) * (-1)?

Igazából csak a végét nem értem. Miért szorzunk -1 el? Nem csak kivonni kéne? Pl ha +X lenne akkor sem szorzunk 1 el, hanem hozzáadjuk, vagy nem?

2019. nov. 11. 19:12
 1/3 anonim ***** válasza:
79%
(3-x) deriváltjával kell a végén szorozni, ami -1.
2019. nov. 11. 19:23
 2/3 anonim ***** válasza:
42%
Tán mert a (3-x) deriváltja -1.
2019. nov. 11. 19:24
 3/3 anonim ***** válasza:

Az összetett fv.differenciálási szabályának kell utánanézni. Az elméletet tekintsd át, mert annélkül az ilyen példák gondot fognak okozni.

Az egyszerűség kedvéért vegyünk egy f(g(x)) függvényt. Ennek az x szerinti deriváltja: df/dx=(df/dg)*(dg/dx).

A példádban f: valami->valami^1/2 és g: x->3-x.

dg/dx=-1. Ezt nem akartad lényegében érteni.

df/dvalami=(1/2)*valami^(-1/2). Most valami=3-x. Ha ezeket visszaírod a df/dx=(df/dg)*(dg/dx)-be, akkor:

df/dx=(1/2)*(3-x)^(-1/2)*(-1). Világos?


Bónusz: f(x)=sqrt(A+sqrt(B*x)+(C+x)^(1/2)). df/dx=?

2019. nov. 11. 20:20