Igazából csak a végét nem értem. Miért szorzunk -1 el? Nem csak kivonni kéne? Pl ha +X lenne akkor sem szorzunk 1 el, hanem hozzáadjuk, vagy nem?2019. nov. 11. 19:12
1/3 anonim válasza:
(3-x) deriváltjával kell a végén szorozni, ami -1.
3/3 anonim válasza:
Az összetett fv.differenciálási szabályának kell utánanézni. Az elméletet tekintsd át, mert annélkül az ilyen példák gondot fognak okozni.
Az egyszerűség kedvéért vegyünk egy f(g(x)) függvényt. Ennek az x szerinti deriváltja: df/dx=(df/dg)*(dg/dx).
A példádban f: valami->valami^1/2 és g: x->3-x.
dg/dx=-1. Ezt nem akartad lényegében érteni.
df/dvalami=(1/2)*valami^(-1/2). Most valami=3-x. Ha ezeket visszaírod a df/dx=(df/dg)*(dg/dx)-be, akkor:
df/dx=(1/2)*(3-x)^(-1/2)*(-1). Világos?
Bónusz: f(x)=sqrt(A+sqrt(B*x)+(C+x)^(1/2)). df/dx=?