Mekkora feszültséggel/árammal lehet megolvasztani kb. egy 2,8 gramm tömegű vasszöget?

vasszög, feszültség, áram, tekercs, transzformátor

2019. nov. 10. 17:37
 1/7 anonim ***** válasza:
26%

Hát ez energia kérdése, nem? Az meg feszültség, áram és idő.

Nem találod a szavakat, amelyeket be kell írni a keresőbe?

vas- fajhő

vas-olvadáshő

2019. nov. 10. 17:53
 2/7 anonim ***** válasza:
0%
#1 hulyeseget beszelsz
2019. nov. 10. 18:04
 3/7 anonim ***** válasza:
53%
Na, pontosan miben?
2019. nov. 10. 18:50
 4/7 anonim ***** válasza:
53%

A vassal közlendő hő: Q=(c*dt+L)*m. c-vas fajhője (460 J/kgK), m-vas tömege,dt-a hőmérsékletváltozás, L-a vas látens hője (290kJ/kg). A vas olvadáspontja 1536°C, így szobahőmérsékletről dt=1516°C elvileg, a gyakorlatban a kenómencéket pl. föléhevítik.


Elektromos oldalról pedig a szeget egy R ellenállású huzalnak tekinthetjük. Ha I áram járja át t ideig, akkor a keletkező villamos hő: Q=I^2*R*t. Ha a feszültséggel kell, akkor pedig Q=U*I*t.

A hőtani és a villamos képleteket összekapcsolva:


(c*dt+L)*m = U*I*t.


A baloldalon ismert minden, a jobboldalon 3 paramétert lehet válogatni. Megjegyzem, ha a P=U*I teljesítmény a kérdés, akkor előírt idő mellett erre megoldható az egyenlet:


P=(c*dt+L)*m/t.


A valóságban még a berendezés éta hatásfokával is kell számolni (0<=éta<=1):


P =(c*dt+L)*m/t/éta.


Sőt a valóságban van olyan is a vasnál hogy allotrópia, de ebbe most ne menjünk bele.

2019. nov. 11. 14:58
 5/7 anonim ***** válasza:
53%
#2, remélem, a #4 olvastán kezded már felismerni, hogy iszonyúan ostoba vagy... Mert nem a nemtudás a baj, hanem a nemtudás nagy mellénnyel.
2019. nov. 11. 17:18
 6/7 anonim ***** válasza:
53%
#5 te tenyleg ennyire ostoba vagy? Nem latod, hogy teljesitmenyt szamolt es nem energiat? ;)
2019. nov. 12. 18:54
 7/7 anonim ***** válasza:
53%
Hát, olvasni se tucc? Ott van az U*I*t, ami energia, és azt mondja, hogy ha a idő adott, akkor az időhöz tartozó teljesítményt ki lehet számolni. De olvasztani továbbra is az energia olvaszt... :D :D :D
2019. nov. 12. 19:43