hogyan kell kiszámolni?2019. jún. 12. 14:18
1/1 anonim válasza:
Tegyük fel, hogy x gramm 4%-os sóoldatunk van, ekkor a 10%-osból 180-x grammnyi kell, hogy legyen.
Az oldott anyagok mennyisége:
-a 4%-os oldat x*(4/100)=0,04x gramm oldott anyagot tartalmaz
-a 10%-os oldat pedig (180-x)*(10/100)=18-0,1x gramm oldott anyagot
Ha a kettőt összeöntjük, akkor 18-0,06x gramm oldott anyag lesz a keletkező oldatban.
Mivel a teljes oldat tömege 180 gramm, ezért az oldat (x mennyiségétől függően) ((18-0,96x)/180)*100 tömegszázalékos lesz. Azt szeretnénk, hogyha ez 6 lenne, tehát:
((18-0,06x)/180)*100 = 6
Ezt az egyenletet kell megoldani.
x=120 fog kijönni, tehát a 4%-os oldatból 120 gramm, a 10%-osból 60 gramm tömegű oldatot kell vennünk.