Hány gramm 4% – os és 10% – os sóoldatot kell venni, hogy 180g 6%–os oldatot kapjunk?

hogyan kell kiszámolni?

#feladat #felvételi #kicsit kémia
2019. jún. 12. 14:18
 1/1 anonim ***** válasza:

Tegyük fel, hogy x gramm 4%-os sóoldatunk van, ekkor a 10%-osból 180-x grammnyi kell, hogy legyen.


Az oldott anyagok mennyisége:

-a 4%-os oldat x*(4/100)=0,04x gramm oldott anyagot tartalmaz

-a 10%-os oldat pedig (180-x)*(10/100)=18-0,1x gramm oldott anyagot


Ha a kettőt összeöntjük, akkor 18-0,06x gramm oldott anyag lesz a keletkező oldatban.


Mivel a teljes oldat tömege 180 gramm, ezért az oldat (x mennyiségétől függően) ((18-0,96x)/180)*100 tömegszázalékos lesz. Azt szeretnénk, hogyha ez 6 lenne, tehát:


((18-0,06x)/180)*100 = 6


Ezt az egyenletet kell megoldani.


x=120 fog kijönni, tehát a 4%-os oldatból 120 gramm, a 10%-osból 60 gramm tömegű oldatot kell vennünk.

2019. jún. 12. 14:39