Háromszög sulypont kiszámitása? Mi a képlete? Illetve a sulyvonalaknak a képlete?

2019. nov. 1. 21:40
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

A háromszög súlypontjához csak átlagolnod kell a háromszög csúcsinak koordinátáit; ha a háromszög három csúcsa A(a1;a2), B(b1;b2), C(c1;c2), súlypontja S(s1;s2), akkor:


s1 = (a1+b1+c1)/3

s2 = (a2+b2+c2)/3.


A súlyvonal kiszámításához -a definícióból adódóan- kell egy csúcs és a csúccsal szemközti oldal felezőpontja. Ha ezek megvannak, akkor már csak annyi a feladat, hogy a két pontra felírjuk a rajtuk fekvő egyenes egyenletét.


Az oldalfelező pont koordinátáihoz az oldal végpontjainak koordinátáit kell átlagolni; ha a két végpont A(a1;a2) és B(b1;b2), a felezőpont F(f1;f2), akkor


f1 = (a1+b1)/2

f2 = (a2+b2)/2.

2019. nov. 1. 21:57
 2/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen. De ha nem koordinálta rendszerben oltom meg, hanem képlettel akkor hogyan kell?
2019. nov. 1. 23:03
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

Akkor nem értelmezhető a kérdésed.


Hogyan akarod "kiszámolni"?

2019. nov. 1. 23:31
 4/8 A kérdező kommentje:
Egy olyan feladatot kaptam hogy a derékszög háromszög derékszögenek a csucsatol 4cm re van a súlypont. Algebrai megoldás nincs?
2019. nov. 1. 23:46
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Akkor annyit tudunk róla mondani, hogy a súlyvonal 6 cm hosszú. Ez azért van, mert tudjuk, hogy a súlypont a súlyvonalakat 2:1 arányban osztja a csúcsoktól mérten, így ha a 2 rész 4 cm, akkor az 1 rész 2 cm hoszú, összesen 6 cm.

Thalesz tételének értelmében ez a 6 cm-es szakasz a háromszög köréírható körének sugara, és azt is tudjuk, hogy ennek a körnek az átmérője a háromszög átfogója, tehát az átfogó 12 cm hosszú. Feltételezem, hogy ez volt a feladat kérdése.

2019. nov. 2. 00:00
 6/8 A kérdező kommentje:
Igen ez. Köszönöm így már érthető. Ezt már tudom alkalmazni így. Köszönöm.
2019. nov. 2. 00:15
 7/8 A kérdező kommentje:

és ha van egy olyan háromszög aminek a sulyvonalai más méretőek, akkor melyik lesz a köréirható kor sugara?

Gondolom ami a derkszögből indul ki.

De ha nem derékszögű a haromszög akkor melyik lesz a sugár?

2019. nov. 3. 15:47
 8/8 anonim ***** válasza:
100%
Akkor egyik sem; a köré írható kör középpontja az oldalfelező merőlegesek metszéspontjai, és nem a súlypont. Az oldalfelező merőlegesek csak speciális esetben esnek egybe a súlyvonalakkal, általában nem.
2019. nov. 3. 16:37