Egy egyenletesen fékező autó fékútjának első felét 10s alatt teszi meg. A második felét mennyi idő alatt teszi meg? (24,14s de ezt hogy)


2019. okt. 24. 18:21
 1/5 anonim ***** válasza:
57%
Felírsz független egyenleteket az út-idő számítására, majd egyenletrendszerként megoldod.
2019. okt. 24. 19:19
 2/5 anonim ***** válasza:
57%
#1 még az sem kell hozzá. A sebesség idő grafikont kell felrajzolni, az alatta levő terület adja a megtett utat. Szóval egy háromszög és egy trapéz területképletét kell csak tudni. Ez általános iskola 5.osztály.
2019. okt. 24. 19:39
 3/5 A kérdező kommentje:

De mit tudok kezdeni a két ismeretlen kezdősebességgel (v0 és v1)?

Pl a grafikonon ez jön ki (trapéz=háromszög)

(v0+v1)/2*10 = (t1-10)*v1/2

2019. okt. 24. 20:20
 4/5 anonim ***** válasza:
72%

Igen a grafikonos megoldás a legjobb.

A trapéz és a háromszög területe egyenlő, ez igaz, csak ez nekem nem segített.


Viszont a háromszög területe a NAGY háromszög területének fele, ezért minden oldala 1/gyök(2) szorosa kell legyen.


Vagyis t2 = 1/gyök(2)*t

és t1+t2=t, vagyis


10 + 1/gyök(2)*t = t


egyenletből t = 34,14 jön ki, vagyis t2 = 24,14


Ez geometria feladat, nem igazán fizika :)

2019. okt. 24. 21:11
 5/5 anonim ***** válasza:
76%

Egy másik megközelítés:


Fordítsuk meg az időt!!!

Az alapproblémával az a baj, hogy a v0 kezdősebesség bekavar. Akkor vegyük az ellentétét, kezdősebesség 0-val sokkal könnyebb számolni.


0-ról a-val gyorsul egy autó. t idő alatt s utat tesz meg, a következő 10mp-ben ugyanannyit, vagyis t+10 alatt 2s-t.


A két egyenlet:

s = a/2*t^2

2s = a/2*(t+10)^2


Elosztva egymással:

2 = t^2 / (t+10)^2

voilá minden kiesett kivéve t.

Innen t = 24,14s

2019. okt. 25. 09:29