Egy autó útjának első felén 72 km/h sebességgel halad, a második felén hirtelen lelassítva 15 m/s nagyságú állandó sebességgel megy?


1.Az első szakasz megtétele 20 perc volt,mennyi idő volt a második?

2.Út/idő/sebesség grafikon.

3.Számold ki az egész mozgásra a kocsi átlagsebességét!

Segítséget szeretnék kérni a fizika házimhoz.Szeretnék minél jobb lenni fizikából,de néhány dolog megakadályoz ebben.(Például ez a házi feladat..)A válaszokat előre is köszönöm! :)



2016. szept. 24. 14:27
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Mi nem érthető? Hol akadtál el?

Ha leírjuk a megoldást és te lemásolod, attól nem sokkal leszel jobb fizikából.

2016. szept. 24. 19:26
 2/3 anonim ***** válasza:

Rávezetlek, de megoldani nem fogom.

Tudod, hogy az út első felén ment 72 km/h-val, és ezt a szakaszt 20 perc alatt tette meg. Innentől kezdve egy kis mértékegység-átváltás után az v=s/t képletet felhasználva kiszámolod az út első felének hosszát. A második fele értelemszerűen szintén ugyanolyan hosszú, mint az első fele.

A hirtelen lelassítva azt jelenti, hogy a feladat az egyszerűség kedvéért még nem számol gyorsulással, tehát a fékezés idejét nem kell figyelembe venni. Az út feléig 72 km/h-val haladt, onnantól pedig 15 m/s-mal. (A feladat kicsit életszerűtlen lett így, de ez nem baj, mert a cél az egyszerűbb számítás volt.

Ha tudod a út második felének hosszát (márpedig tudod, mert ugyanannyi, mint az első felének hossza), és az autó sebességét, akkor a v=s/t képlettel ki tudod számolni, hogy mennyi idő alatt tette meg az autó az út második felét. Ez már meg is van. Mértékegységekre itt is figyelj, hogy egyezzenek!

Az átlagsebesség kiszámítása se nehéz, hiszen megvan a teljes út hossza (ezt előzőleg kiszámolod már ugye), és megvan a teljes menetidő (szintén előzőleg kiszámolod), tehát harmadszorra is a v=s/t képletet kell csak felhasználni, hogy megkapd az autó átlagsebességét.

Grafikon: felrajzolsz egy x és egy y tengelyt (koordináta-rendszer), egyik tengelyt elnevezed út-nak másikat idő-nek, és a számítások alapján szépen felrajzolod.

2016. szept. 24. 22:34
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a segítséget Crisopher!
2016. szept. 25. 10:11