Hogyan kell meghatározni egy implicit alakban megadott görbe deriváltját adott pontban?


pl.: x3+y2=2 pont: (1;2)

Lényegében x szerint deriválom, majd y'-t kifejezve behelyettesítem a kapott deriváltba az adott pontot?



2019. okt. 17. 14:13
 1/4 anonim ***** válasza:
53%
Persze; függvényalakra hozod (ha lehet), és azt deriválod.
2019. okt. 17. 15:33
 2/4 A kérdező kommentje:

De nem pont az a lényege, hogy nem lehet implicit alakban függvényalakba hozni? Azért deriváljuk x szerint, majd a derivált egyenletet rendezzük y'-re, amiből megkapjuk a derivált függvényt.

A kérdésem az arra utal, ha adott pontban kérdezik, akkor elég behelyettesíteni az y'= függvénybe, majd a kapott konstans a megoldás?

2019. okt. 17. 15:48
 3/4 A kérdező kommentje:

Egy konkrét feladat rá: x(harmadikon)-y(másodikon)=2x+3y implicit alakban adott deriváltját kérdezik a (2;1) pontban.

Lehet csak én értem félre, akkor bocsánat.

2019. okt. 17. 15:52
 4/4 anonim ***** válasza:

Jól mondja a kérdező, a #1-nek fogalma nincs az egészről...


3*x^2+2*y*y '=0.


Ebből ki kell fejezni y '-őt:


y ' = -3*x^2/(2*y). Itt x éy y helyére beírod azokat amit megadtak.


Mondjuk a feladat szépsége, hogy a megadott pont nincs rajta a síkgörbén...


Amit mond a #1, fapadosan működik most is, de esetszétválasztás kell:


1.eset: y=gyök[2-x^3].


y '=-3*x^2/(2*gyök[2-x^2])


2.eset: y=-gyök[2-x^3].


y '=3*x^2/(2*gyök[2-x^2]).

2019. okt. 17. 18:24