Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Az Alaptörvény alapvető...

Az Alaptörvény alapvető rendelkezéseit lehet implicit örökkévalósági klauzulának tekinteni? Alkotmánymódosítás során hatályon kívül helyezhetők egyes részek? Pl. Az, hogy Magyarország pénzneme a forint.

Figyelt kérdés

2018. nov. 1. 05:25
 1/6 anonim ***** válasza:
59%
Az Alaptörvény nem Alkotmány, hanem csak egy tákolmány. Amit már a megalkotásakor módosítottak. De bármit hatályon kívül lehet benne helyezni, vagy beleírni, ha a Fidesz erre törvényt hoz.
2018. nov. 1. 07:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Mivel a fidesznek 2/3-a van, azt is beleírhatná az első pontba, hogy Soros György Magyarország fő ellensége és minden állampolgárnak kötelessége ellene harcolni.
2018. nov. 1. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Én is a ti álláspontototokon vagyok, de jó lenne, ha szakmailag alátámasztott választ kapnék.
2018. nov. 1. 16:10
 4/6 anonim ***** válasza:

Örökkévalónak semmit nem lehet mondani. Az, hogy az Alaptörvény nem alkotmány merő baromság. Mi Magyarország alkotmánya ha nem az Alaptörvény? Alapvetően nem szoktak úgy alkotmányt módosítani (rendszerváltozás kivételes eset), hogy csak úgy hatályon kívül helyeznek valamit. Ha módosítás van általában valami újat tesznek bele és ha az új szövegrész ütközik egy korábbi normaszöveggel akkor a lex posterior elve alapján az újabb szövegrész az érvényes (és hatályos). Ami az alapvető rendelkezéseket illeti mint ahogy mondtam semmi nem szól örökre de ha megnézed a kontinentális alkotmányok javarészében az alapvető rendelkezések rész kb megegyezik. Ennek oka, hogy léteznek alapvetően fontos dolgok amik nélkül nem beszélhetünk jogállamiságról illetve olyan alapelvek melyek az ember (mint jogalkotó) felett állnak, ha tetszik a ius naturale-ből fakadnak ennél fogva szükséges őket alkotmányban rögzíteni mintegy hangsúlyozva, hogy ezek a törvények felett állnak. Az alapvető rendelkezések legtöbbje egyébként levezethető valamely nemzetközi szerződésből vagy történeti háttere van.

Az meg, hogy a fidesz mit csinál és mit nem csinál jól egyéni belátás kérdése. Az én véleményem szerint sem tesz jót egy alkotmánynak ha sokszor (évente kétszer átlagban) módosítják. Ez sajnos annak köszönhető, hogy 2/3os többséggel lehet módosítani a szöveget. Én ezt felemelném 4/5re vagy átvenném az amerikai alkotmánykiegészítés rendszerét. Ezek valamelyikével már láthatóvá is lehetne tenni, hogy az alkotmány tényleg különb egy sima törvénynél és nem módosítható a többségi párt kénye-kedve szerint.

Mindazonáltál az alkotmány ereje nem abban van, hogy azt milyen nehéz módosítani hanem a mögötte lévő alkotmánybíróságban, amely mintegy negatív jogalkotóként képes megsemmisíteni alkotmányellenes szabályokat. Persze ha a jogalkotó többségben van és tudja módosítani az alkotmányt közvetve az alkotmánybíróságot is tudja befolyásolni, amivel hosszútvon árt a jogbiztonságnak.


Remélem sikerült konstruktív választ adnom.

2018. nov. 2. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a hasznos választ! Az lenne még a kérdésem, hogy ha (fiktív történetben) helyeznek hatályon kívül valamit, úgy, hogy annak helyébe csak a zárószavazás után, napokkal később kerül más? Illetve hogy az AT-módosításra csak az S) cikk vonatkozik, vagy a Jat. is? Pl. a Jat. rendelkezik arról, hogy a hatályvesztés időpontját a kellő felkészülési idő tekintetében kell kijelölni (ez a jogalkotás alapvető követelménye), ez az AT-módosításra is vonatkozik? Tehát ha pl. egy orgy. képviselő terjeszt elő AT-módosítást, akkor nemcsak az S) cikknek kell teljesülnie, hanem a Jat.-ban foglalt eljárási követelmények is (pl. kellő felkészülési idő). Nagyon hálás lennék, ha konstruktív választ tudnál adni. Előre is köszönöm!
2018. nov. 2. 21:11
 6/6 A kérdező kommentje:
Időközben magam is rátaláltam a válaszra, de köszönöm azért.
2018. nov. 2. 22:22

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!