Hőtágulás számtani feladat. Hogy kell megoldani?

20 literes acélkannát 10°C hőmérsékletű vízzel töltenek meg. Mennyi víz folyik ki ha kannát 40°C hőmérsékletű helyen tárolják? (A víz hőtágulási együtthatója 1,3*10-4-en 1/K az acél vonalas hőtágulási együtthatója pedig 1,1*10-5-en 1/K

2019. szept. 30. 23:28
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Felteszem, hogy színig van a kanna. Ekkor csak ki kell számolni, hogy mennyire változik a víz térfogata és a kanna térfogata, majd ezek különbsége fogja kiadni, hogy mennyi víz folyik.


Amire még szükséged van a számításnál:


20 liter = 20 dm^3

A lineáris, vagy vonalas hőtágulási együtthatóból úgy kapod meg a térfogati hőtágulási együtthatót, hogy harmadik hatványra emeled, így a vízé (1,3*10^(-4))^3 = 2,197*10^(-12) (1/K)^3, az acélé pedig (1,1*10^(-5))^3 = 1,331*10^(-15) (1/K)^3; ez nemes egyszerűséggel azért van, mert minden test a tér három irányába, egymásra merőlegesen tágul.

Innentől már csak a képletek kellenek.

2019. okt. 1. 00:05
 2/5 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a gyors választ! :)
2019. okt. 1. 07:31
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Az első valamit nagyon összekevert... A szükséges képlet itt található:


[link]


Ahol


Vk a kanna, majd a víz keletkezett térfogata

V0 a kezdeti térfogat, mindkettőnél 20 dm^3

alfa a lineáris hőtágulási együttható (amiket megadtak)

deltaT a hőmérsékletváltozás, vagyis 30 °C, ami 30 K-nek felel meg.


Így

a víz keletkezett térfogata: 20*(1+3*1,3*10^(-4)*30)=20,234 dm^3

a kanna keletkezett térfogata: 20*(1+3*1,1*10^(-5)*30)=20,0198 dm^3


A kettő különbsége 0,2142, tehát 0,2142 dm^3 = 0,2142 liter = 2,142 dl-nyi víz fog kifolyni a kannából.


Ha ennél pontosabb értéket akarunk, akkor a feljebb lévő -kicsit bonyolultabb- képlettel lehet számolni.

2019. okt. 1. 09:45
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Hát igen, elcseszte a #1-es. Nem is értem, miért emel köbre, alapból a dimenzió sem stimmel, a nagyságrend meg pláne...


A térfogati hőtágulási tényező közelítése: béta=3*alfa, azaz a vonalas hőtágulási együtthatónak a háromszorosa.

2019. okt. 1. 20:10
 5/5 anonim ***** válasza:

És mivel csak a kifolyás mértéke érdekel, elég venni a tágulási tényezők különbségét:


delta_alfa=alfa_viz-alfa_acél=(13-1,1)*10^(-5) 1/°C=11,9*10^(-5) 1/°C.


Ezért delta_béta lineáris közelítése=3*delta_alfa=35,7*10^(-5) 1/°C.


Milyen jó, eddig még számológép sem kellett nem?!


A térfogati tágulás mértéke pedig, tehát amennyi víz kiömlik:


delta_V=delta_béta*V_0*delta_T


delta_V=[35,7*10^(-5) 1/°C]*20liter*30°C.


35,7*20=714 fejben látjuk és 714*30=21420.


Ez baromi jó, az egész példát fejben ki lehet számolni!


Már csak a 10^(-5) szorzó kell, tehát a tizedesvesszőt elcsúsztatjuk 5-el balra:


delta_V=0,2142liter.

----------------------

-------------------------


Kérdés?

2019. okt. 1. 20:23