Trigonometria alapegyenletei?

Trigonometriát kezdtük el tanulni és kaptam egy szöget mint pl. Sin60° és a tanár azt mondta gép nélkül számoljuk ki a hasonlókat. Ezt megadta hogy az eredmény Gyök3/2 ,de nem volt megadva semmi csak ennyi. Milyen egyenlettel jött ez ki? Hogyan számolhatnám ki? Illetve nem csak a Sin egyenlet kell hanem a cos, tg és ctg is. Valaki tudna segíteni?

2019. szept. 10. 17:49
1 2 3
 1/22 anonim ***** válasza:

A szinuszt részletesen elmagyarázom itt:

https://www.youtube.com/watch?v=lWfRzNGPBcY

Gondolom, a többit is megtalálod.

2019. szept. 10. 18:14
 2/22 A kérdező kommentje:
Most sajnos koliban vagyok és mobilnetemmel nem tudnék youtobot nézni, de azért köszönöm! Esetleg ha leírás lenne az egyenletről azt megköszönném! ^^
2019. szept. 10. 18:21
 3/22 anonymousreview60 ***** válasza:
Nincs egyenlet, pontosabban csak annyi, hogy a sin 60 fok = gyök3/2. Azt, hogy a sin alfa és sin béta ismeretében mrnnyi a sin (alfa +/- béta), ugyenet tg-re stb., elmondja a Négyjegyű függvénytáblázat és a Wikipédia.
2019. szept. 10. 18:38
 4/22 anonim ***** válasza:
49%

Szerintem az eddigi válaszolók nem értették meg a kérdést. A #1 videóban is csak a konkrét értékek vannak magolósan elmondva, de a származtatás nem.

AZ hogy lerajzolsz egy 1 befogújú, 2 átfogójú derékszögű háromszöget, abból még nem látható hogy az 30és 60fokos csucsszögekkel rendelkezik. Hol a bizonyítás a levezetés?! Sehol.


"Nincs egyenlet, pontosabban csak annyi, hogy a sin 60 fok = gyök3/2"


Nincs?! Ne már! elveszett? Na és miért? hol a levezetés?


Nagyon csodálkozom, hogy ennyire félválról van véve ez a dolog. A #1 videósnak is a hangja alapján megítélve nem most tanulta ezt, de hogy nem emlékszik a régi Obádovics-féle középiskolai könyvben tanultakra?!


A korrekt megoldás a kérdésre: A 30°-os és a 60°-os szögek szögfüggvényeit az egyenlőoldalú egységoldalú háromszög magasságvonalának a megrajzolásával nyert derékszögű háromszögek egyikéből lehet kiszámolni.


A 30fokos szögnél: Mivel a magasságvonal felezi az oldalt, ezért a szemben lévő befogó az oldalhossz fele. Az átfogó pedig az oldalhossz. Ebből jön ki hogy sin(30°)=1/2.


A 60fokos szögnél: A szöggel szemközti befogó Pitagorasz tételből adódik: gyök[1-(1/2)^2]=gyök3/2 ezért sin(60°)=gyök3/2.

2019. szept. 10. 20:00
 5/22 anonymousreview60 ***** válasza:
0%

"Nincs?! Ne már! elveszett? Na és miért?" Sose volt.

"A korrekt megoldás a kérdésre: adódik: gyök[1-(1/2)^2]=gyök3/2 ezért sin(60°)=gyök3/2." Ez nem levezetés, hanem hozzárendelés. Használoda definíciót, kiszámoloda keresett arányt, és a bal oldalhoz hozzárendeled az értéket. NINCS olyan egyenlet, amivel levezethető kizárólag alfa ismeretében sin(alfa), cos(alfa) stb.

2019. szept. 11. 07:04
 6/22 anonim ***** válasza:
46%

"Ez nem levezetés, hanem hozzárendelés. Használoda definíciót, kiszámoloda keresett arányt, és a bal oldalhoz hozzárendeled az értéket."


Mert épp ez volt a kérdés.


"NINCS olyan egyenlet, amivel levezethető kizárólag alfa ismeretében sin(alfa), cos(alfa) stb."


Ez sem igaz. Sorfejtésnek hívják. Sőt a sin,cos Taylor-sora a teljes értelmezési tartományon konvergens.


Pl.: cos(alfa)=szumma[(-1)^n*alfa^(2n)/(2n!)], n=0,...,végtelen.


A szögfüggvényeknek ez egy másik lehetséges definíciója. Pl. ha az argumentum mondjuk mátrix, akkor a középiskolás definíció már nem működik, hiszen két mátrixot hogyan osszunk el egymással...

2019. szept. 11. 10:05
 7/22 anonymousreview60 ***** válasza:
A Taylor-sor egy származtatás, aminek a korlátja a szögfüggvény. Ettől még nincs olyan egyenlet, amivel a sin(60°) kiszámolható teljes (nem pedig csak tetszőleges véges) pontossággal.
2019. szept. 11. 11:34
 8/22 anonim ***** válasza:
46%

"Ettől még nincs olyan egyenlet, amivel a sin(60°) kiszámolható teljes (nem pedig csak tetszőleges véges) pontossággal."


Mondom, Taylor-sor. Annak kell venni a limeszét n->inf esetre.

2019. szept. 11. 12:16
 9/22 anonim ***** válasza:
69%
Ha tudod, hogy mit jelent a szinusz, akkor csak a definíciót kell alkalmazni: rajzolsz egy 60-os szöggel rendelkező derékszögű háromszöget, és Pitagorasz-tétellel kiszámolhatod a szinuszát. Ugyanezen az elven a 30, 45 és 60 fokos szögek összes szögfüggvényét is ki lehet számítani.
2019. szept. 11. 14:24
 10/22 anonim ***** válasza:
32%
#9 Csak a Pitagorasz-tételből nem jön ki a szinusz. Ha nem tűnt volna fel, a 4-es válaszban írtam le mit kell csinálni. De úgy látszik olyan hülyék vagytok, hogy azt meg lepontoztátok.
2019. szept. 11. 14:45
1 2 3