Kedden írok dolgozatot, és nem tudom, hogyan kell megoldani a hasonló feladatokat, kérem valaki segítsen. :)


sin^2x-cos^2x=cosx



2019. jún. 9. 14:35
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

Az ilyenfajta egyenletekhez a


sin^2(x) + cos^2(x) = 1


azonosságot kell tudni.


Adjunk mindkét egyenlethez 2*cos^2(x)-et:


sin^2(x) + cos^2(x) = cos(x) + 2*cos^2(x)


A bal oldal értéke pont 1 a fenti azonosság értelmében:


1 = cos(x) + 2*cos^2(x)


A jobb áttekinthetőség kedvéért legyen cos(x)=z:


1 = z + 2*z^2, redukáljuk a bal oldalt 0-ra:


0 = 2*z^2 + z - 1, ennek megoldásai z=-1 és z=1/2.


Mivel cos(x)=z volt, ezért z helyére írjuk vissza cos(x)-et:


cos(x)=-1, ennek megoldásai: x = π + k*2π, ahol k tetszőleges egész szám

cos(x)=1/2, ennek megoldásai: x = ±π/3 + k*2π, ahol k tetszőleges egész szám

2019. jún. 9. 14:45