Kedden írok dolgozatot, és nem tudom, hogyan kell megoldani a hasonló feladatokat, kérem valaki segítsen. :)
sin^2x-cos^2x=cosx
2019. jún. 9. 14:35
1/1 anonim válasza:
Az ilyenfajta egyenletekhez a
sin^2(x) + cos^2(x) = 1
azonosságot kell tudni.
Adjunk mindkét egyenlethez 2*cos^2(x)-et:
sin^2(x) + cos^2(x) = cos(x) + 2*cos^2(x)
A bal oldal értéke pont 1 a fenti azonosság értelmében:
1 = cos(x) + 2*cos^2(x)
A jobb áttekinthetőség kedvéért legyen cos(x)=z:
1 = z + 2*z^2, redukáljuk a bal oldalt 0-ra:
0 = 2*z^2 + z - 1, ennek megoldásai z=-1 és z=1/2.
Mivel cos(x)=z volt, ezért z helyére írjuk vissza cos(x)-et:
cos(x)=-1, ennek megoldásai: x = π + k*2π, ahol k tetszőleges egész szám
cos(x)=1/2, ennek megoldásai: x = ±π/3 + k*2π, ahol k tetszőleges egész szám