Valaki megoldaná nekem ezt a fizika feladatot?

Az 1 kg tömegű 0,5 m hosszú vasrúd tehetetlenségi nyomatéka valamely, a rúdra merőleges forgástengelyre vonatkoztatva 0,61 kgm^2. Mekkora távolságra van a tengely a rúd tömegközéppontjától?

2019. aug. 28. 15:20
 1/7 anonim ***** válasza:
52%
nem megoldhato a feladat.fel kell tetelezni hogy vegtelenul vekony a rud. igy is erdekel?
2019. aug. 28. 15:51
 2/7 A kérdező kommentje:
igen
2019. aug. 28. 16:16
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Nem kell feltételezni hogy vékony a rúd. Miért is kéne?! Ha nem értesz hozzá, maradj inkább csöndben!


A vasrúd sugara kiszámítható a sűrűségből. ro=m/V


V=R^2*pi*h. R-sugár, h-vasrúd hossza. A két képletet összekombinálva:


m/ro = R^2*pi*h, ebből kifejezzük a sugár négyzetét (a négyzete kell a tehetetlenségi nyomatékba).


R^2=m/(ro*pi*h).


A rudra merőleges, tömegközépponton átmenő tengelyre a tehetetlenségi nyomaték:


J=(1/4)*m*R^2 + (1/12)*m*h^2.


Ettől d távolságra pedig:


Jd=J+m*d^2 ez ugye meg van adva.


Ebből a keresett d távolság kifejezhető:


d=gyök[(Jd-J)/m]. Ebbe visszaírva J-t:


d=gyök[(Jd-{(1/4)*m*R^2 + (1/12)*m*h^2})/m]


és a sugárnégyzetet is, a végképlet a következő:


d=gyök[(Jd-{(1/4)*m*{m/(ro*pi*h)} + (1/12)*m*h^2})/m]

2019. aug. 28. 19:00
 4/7 anonim ***** válasza:

Ezt honnan szülted? Mert ez csak akkor igaz ha R<<h szerintem... Ami pont az hogy végtelenül vékony a rúd. És még ahhoz is feltételezed hogy kör a keresztmetszete.


J=(1/4)*m*R^2 + (1/12)*m*h^2

2019. aug. 28. 19:39
 5/7 anonim ***** válasza:

Nem szültem, hanem térfogati integrálszámítással levezethető. Közismert képlet, minden igényes táblázatban megtalálható. Ha te még ezzel sem vagy tisztában az a saját szegénységi bizonyítványod.


És legfőképp maradj csendben ha nem értesz hozzá, legalább a hülyeséget ne terjeszd. Ostoba van már úgyis elég ebben az országban...


"Mert ez csak akkor igaz ha R<<h szerintem..."


Jaj bogárkám, akkor az R-es tag elhanyagolható a képletben. Akkor J=(1/12)mh^2 marad, ez a keskeny rudak esete, ami még a fv.táblában is megvan.


"És még ahhoz is feltételezed hogy kör a keresztmetszete."


Miért ne feltételezném hogy kör a keresztmetszete?! A rudnak pedig kör! Ha nem az lenne akkor gerendát írt volna.

2019. aug. 28. 22:35
 6/7 anonim ***** válasza:

"Nem szültem, hanem térfogati integrálszámítással levezethető."


Tényleg. Nem volt ismerős :/



"Közismert képlet, minden igényes táblázatban megtalálható. Ha te még ezzel sem vagy tisztában az a saját szegénységi bizonyítványod."

Nem szoktam igényes - sőt semmilyen - fgvtáblázatokat olvasgatni ;)



"És legfőképp maradj csendben ha nem értesz hozzá, legalább a hülyeséget ne terjeszd. Ostoba van már úgyis elég ebben az országban..."

Értek hozzá :-)



"Jaj bogárkám, akkor az R-es tag elhanyagolható a képletben. Akkor J=(1/12)mh^2 marad, ez a keskeny rudak esete, ami még a fv.táblában is megvan."


Nem feltétlen mert lehetett volna elsőrendű közelítés (vagy akárhanyadrendű)



"Miért ne feltételezném hogy kör a keresztmetszete?! A rudnak pedig kör! Ha nem az lenne akkor gerendát írt volna."


Hát jó. Végülis..


Bocsi, igazad volt.

Abba buktam bele hogy azt hittem hogy a 2D -s merőleges tengelyek tételét akarod használni 3D -ben (lényegileg azt használod, de rendesen korrigálva 3D -re), emiatt gondoltam elsőre hogy síkban igaz csak, azaz ha R<<h. De mint kiderült, igazad volt.


:)

2019. aug. 29. 00:01
 7/7 anonim ***** válasza:

"Nem feltétlen mert lehetett volna elsőrendű közelítés (vagy akárhanyadrendű)"


Persze, lehetett volna. De te azt írtad hogy R<<h ami azt jelenti hogy R lényegesen kisebb mint h. Ez pedig pont azt jelenti, hogy a lineáris tag is zérusnak vehető.


Ha azt írtad volna hogy R<h akkor lehetne sorfejtésen gondolkodni.


Vagy másik oldalról gondolkodva, legfeljebb mekkora lehet az R/h arány, hogy az R<<h esetre érvényes közelítő képlet 5%-os hibahatáron belül adja meg az eredményt?

2019. aug. 29. 10:43