Valaki megoldaná nekem ezt a 8. os fizika feladatot?


Két tömör azonos sűrűségű fakocka hever az asztalon. Az egyiknek 2-szer akkora az élhosszusága mint a másiknak. A kisebbik fakocka nyomása 160 Pa. Mekkora lesz a két test együttes nyomása ha:

a) a kisebb kockát rátesszük a nagyobbra?

b) a nagyobbat rátesszük a kisebbre?



#fizika #kocka #nyomás fa
2017. dec. 7. 15:19
 1/2 anonim ***** válasza:

Keressük az összefüggést a méret és a nyomás között!

p = F / A = m * g / A = ϱ * V * g / A


A kocka térfogata a³


p = ϱ * a³ * g / a² = ϱ * a * g = 160 000 Pa


A kis kocka súlya legyen: x N.

Ha a nagyobb kocka élhossza kétszeres, a térfogata 8-szor nagyobb lesz. V = 2a * 2a * 2a = 8a³.

Ha a térfogata 8-szor nagyobb, mivel a sűrűsége azonos, a tömege is 8-szor nagyobb, tehát a súlya is 8-szor nagyobb: 8x N.


Nézzük először a második esetet!

p = F / A

Mennyi lesz a súly? x N + 8x N = 9x N

A felület változatlan, tehát a nyomás 9-szeresére változik. 9 * 160 kPa = ?


Most nézzük az első esetet! Az összes súly ismét 9x N, viszont a felület nagyobb. a² helyett (2a)², azaz 4a².

Azt tudjuk, hogy x N / a² m² = 160 kPa

Nézzük meg hányszorosa lesz az új nyomás az eredetinek.

(9x / 4a²) / (x / a²)= (9x / 4a²) * (a² / x)= 9xa² / 4xa² = 9/4

Ennyivel kell beszorozni a 160 kPa-t.

2017. dec. 7. 15:49
 2/2 anonim ***** válasza:
A válaszom első négy sora nem szükséges a megoldáshoz.
2017. dec. 7. 15:50