Oldja meg az egyenletet a prímszámok körében: 2x+3y+6z=78!?

2019. júl. 25. 10:30
 1/7 anonim ***** válasza:
64%
Nem tudom ez mennyire visz előrébb, de z<13, x<41 y<29.
2019. júl. 25. 10:42
 2/7 anonim ***** válasza:
75%

X=3

Y=2

Z=11

2019. júl. 25. 10:47
 3/7 anonymousreview60 ***** válasza:
0%
x = 6, y = 10, z = 6.
2019. júl. 25. 11:51
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

A 2. válaszoló eredménye helyes, nekem így jött ki:

x és z együtthatói párosak, így 2x és 6z biztosan páros. Ahhoz, hogy az összeg páros legyen (78), a 3y-nak is párosnak kell lennie, ez pedig csak úgy lehet, ha y páros. Egyetlen páros prímszám van, a 2, tehát y=2.

Így kapjuk a következő egyenletet:

2x+3*2+6z=78

Kicsit átrendezve:

x+6z=36

Innen már próbálgatással kijön a többi hamar, mivel nem sok 36-tól kisebb prímszám van.

2019. júl. 25. 11:56
 5/7 anonymousreview60 ***** válasza:
41%
Mea culpa. A "prímszámok" kitétel felett elsiklottam.
2019. júl. 26. 14:55
 6/7 anonim ***** válasza:

A # 4-es válaszolónak.


Írod:

"Így kapjuk a következő egyenletet:

2x+3*2+6z=78

Kicsit átrendezve:

x+6z=36"


Az utolsó sor hibás!

Lehet, hogy csak figyelmetlenség vagy elírás, de rossz és ebből nem jön ki a megoldás!


Az eredeti egyenlet

2x + 3y + 6z = 78

Az y = 2 behelyettesítése után

2x + 6 + 6z = 78

Átrendezve

2x + 6z = 72

Kettővel osztva mindkét oldalt

x + 3z = 36

x-re rendezve

x = 36 - 3z

A jobb oldalon kiemelve

x = 3(12 - z)

Látszik, hogy a megoldás a 2 <= z <= 11 halmazból kerülhet ki.

Rövid úton rá lehet jönni, hogy ezekből a 11 az egyetlen prímszám, ami megfelel a feltételnek, így

z = 11

amivel

x = 3

adódik, így a feladat megoldása

x = 3

y = 2

z = 11


Egyébként tetszik a megoldás logikus levezetése, kár, hogy mégis rossz eredményt hoztál ki.

Alapvető dolgot felejtettél el: a megoldásod ellenőrzését!

Ha ezt megteszed, kiderült volna a hiba. Kár...


DeeDee

*******

2019. júl. 26. 20:29
 7/7 anonim ***** válasza:
Jaj, igen, csak fejben számoltam, aztán mikor leírtam, a 6z-t elfelejtettem elosztani 2-vel.
2019. júl. 26. 22:44