Lehet egyszerre alapképzésre és doktori képzésre jelentkezni?
Köszönöm a gyors választ! Igen, egyszerre tudom, hogy nem lehet, az nem is cél, mert nem tudnám összeegyeztetni, nincs annyi óra egy napban, ami elég lenne mindkettőre. Úgy számolgattam ha a doktorira most nem vennének fel, akkor elkezdeném azt az alapképzést.
Azt nem tudod esetleg, hogyha két félévet járok alapképzésre és utána felvesznek a doktorira - akkor 4 évig szüneteltetném az alapképzésben a tanulmányaimat - akkor újra felvételiznem kell majd a felvin keresztül arra az alapképzésre és kreditelismeréssel folytathatnám ott, ahol abbahagytam? Köszönöm! :)
Utóbbi lehet különbözik egyetemenként...
Milyen egyetem, milyen szak?
Nálunk csak 2 félévet lehetett passziváltatni, aztán kirúgtak, megszüntették a jogviszonyt.
Azt már nem tudom, hogy jelenleg hogyan van. Mintha rémlene valami, hogy szigorítottak ezen a kiskapun.
Most már lehet nem lehet csak úgy visszajelentkezni ugyan arra a szakra újrafelvételivel és kreditátvitellel.
Ezt meg kéne kérdezni a tanulmányi osztályon.
Amúgy miért akarod elkezdeni a doktorit úgy, hogy már most nem vagy benne biztos? Miért akarna valaki 4-5 év doktori képzés után visszaülni az iskolapadba a picik közé? Már rég tanítanod kéne, vagy iparban dolgozni postdocként.
A PhD a szellemi munkád kiteljesedése abban a szakmai kutatási témában amiért élsz-halsz.
Ha már most azt látod, hogy mást csinálnál szívesebben, akkor bele se kezdj... legalábbis ez az én elvem.
Egy PhD-t pedig a legrosszabb szerintem ha úgy kezd el valaki, hogy csak odamegy, és fogalma sincs hogy működik a kutatás. (Eleve jobb doktori képzéseknél esélyed nincs a felvételire, ha nem végeztél már komoly tudományos munkát)
Ha komolyan érdekel a téma, akkor a másik szak helyett el kell kezdeni felderíteni szépen a kutatási témákat.
TDK-zni minimum érdemes, és írogasd az email-eket a kutatócsoportoknak, ha kísérleti munka. Ha műszaki, akkor pedig cégeket is érdemes keresni, mert egyszerre tudsz szakmai és kutatómunkát végezni a PhD alatt, normál fizetésért.
Ha elméleti munka, akkor is ki kell építeni a kapcsolatokat MSc végéig, legyél tisztában vele, hogy mik a követelmények, és milyen riválisok lesznek a felvételin. Nálunk a 20 emberből az első 10-nek a rangsorban már komoly tudományos eredményei voltak, többeknek publikáció is, és rengeteg konferencia + TDK/OTDK eredmények, 8 nyelvvizsga, summa cum laude, szabadalom stb... én meg szégyelltem magam a kis konferenciaposztereimmel :D
Szóval a következő évet szánd erre mesterképzés mellett, és ha nem vesznek fel, akkor már gyakornokként ott dolgozhatsz a laborban/intézetben stb... nyomulni kell keményen. Máshogy nem megy. Ha pedig kiderül, hogy nem érdekel igazán, akkor el sem érdemes kezdeni, mert jó nagy szívás a PhD amúgy.
Egyébként évente van doktori felvételi, másodjára már felvesznek, de csak akkor ha közben lettek tudományos eredményeid. Nagyban növelné az esélyeket, ha közben a témáddal foglalkoznál inkább a másik BSc/BA helyett.
Vagy másik lehetőség, hogy 1 év szakmai munkát keresel. MS után csak találsz valamit, ahol tudsz fejlődni is. Mondom, legjobb ha elmész gyakornoknak.
Esetleg akkor látom értelmét a másik BSc-nek, ha vélhetően piacképes tudást ad, és lenne munkád hamarosan akár BSc után is... az összes többi esetben sokkal többet ér, ha leülsz, kinyitod a könyveket és tanulod ami érdekel. Vannak jó online kurzusok, mindent meg lehet tanulni ma már. Nincs az a pénz az Univerzumban, hogy én visszaüljek mégegyszer egy alapképzésre ha valaha végzek a PhD-vel :D
...Egyébként az egész doktori képzés arról szól, hogy önállóan tanulsz, fejlődsz, gyarapodsz és alkotsz. Ott már nem fog senki tanítgatni, rendes órák is alig vannak. Neked kell önálló kutatói munkát végezned, sokszor olyan területen, amiben kevesek tudnak csak segíteni, max iránymutatást adnak.
Ezért sem tudom elképzelni, hogy valaki a PhD után még el szeretne kezdeni egy alapképzést.
Köszi mindenkinek, tudom miről a szól doktori, évek óta a kutatói pályámra készülök. Nem arról van szó, hogy nem akarom azt csinálni, ezt sehol sem írtam! :) Az alapképzés óta a doktorira készülök, azt mindenképp szeretném elvégezni, tudom mivel jár és mik kellenek hozzá, fel vagyok rá készülve ne aggódjatok.
Arról van szó, hogy van még valami, ami nagyon érdekelne a jelenlegi tanulmányaim mellett, amit szeretnék megtanulni. Nem gondolom azt, hogy az egész életem egyetlen tudománynak kell szentelnem, ha engem más tudományos ágak is nagyon érdekelnek. Elég sok olyan tudós van, aki mondjuk két egymástól elég különböző diplomát szerzett és mindkét szakmában elismert szakember (pl. Mérő László).
A doktorit szeretném elvégezni, de ha nem vesznek fel, akkor egy évet megcsinálnék a másik képzésben, utána megszüntetném a jogviszonyomat és a doktori után újra felvételiznék és ha felvettek, akkor az első év alatt elvégzett tárgyaimat elismertetném és folytatnám a másodévvel ha még lesz rá szuflám.
Persze közben változhatnak a jogszabályok, de egyelőre senki se tudja megjósolni, hogy milyen változások fognak történni a következő 4 évben.
Igen, elég kiszámíthatatlan a szabályozás. Semmi sem garantálja, hogy visszajelentkezhetsz, és igen erősen az irányba halad a szabályozás, hogy megakadályozzák a 10 évig egyetemre járást, meg egyetemi piócáskodást, többszöri kirügás és visszajelentkezés után. Támogatom én is, hogy az kapjon lehetőséget, aki képes elvégezni időben.
Ezzel persze te rosszul jársz.
Értem, hogy mire gondolsz már... de egyrészt egy valamirevaló tudományt képtelenség megtanulni egy alapképzés alatt. Maximum ízelítőt kapsz, és sok értelmetlen, felesleges tölteléktárgyat és bürokratikus szívást.
Továbbra is azt mondom, hogy többet érsz vele ha autodidakta módon tanulod.
Főleg ha még költségtérítéses is leszel, mert az leszel, ha már 10 félévet elhasználtál.
Persze Te tudod, de így több év tudományos, céges és akadémiai tapasztalattal, azt mondom pár hónapnyi munka/kutatási gyakorlat kb felér egy alapképzéssel hasznosságban. Hidd el, az alapképzéseken szinte semmit komoly tudást nem lehet felszedni. Azt csak és kizárólag a saját kutatási és munkatapasztalat által fogod, élesben.
Nem akarja egyszerre, csak egymás után.
Egyszerre 100%, hogy egy valamirevaló PhD-t képtelenség alapszakkal együtt elvégezni és disszertálni.
Vannak kamu PhD-k, hobbitémákkal ahol kb semmit sem kell csinálni, és lazán kijön pár kamu publikációból a követelmény is. Nem egyforma a doktori iskolák követelményrendszere, és láttam már orbitális kamu témákat, amiket átnyomtak lazán valami ócska lapba és már kész ott is vagy a doktori védéseden.
Emellett simán elvégzel bármilyen BA/(BSc) képzést és még meg sem erőltetted magad.
Természettudományos vagy műszaki PhD-n ez eléggé esélytelen, már csak az elsőszerzős impakt követelmény is olyan magas sokszor, hogy esélyed nincs kamu lapokban publikálgatnod majd védened. Orvosi Hetilapba 25 cikk, és kész is vagy :D
Az egy rendes heti 40 órás munka általában. Esélytelen hogy BSc/MSc-t végezz mellette (főleg a nehezebb szakokon)... és örülsz ha végre megszabadulsz az iskolapadtól. Dolgozni is úgy lehet mellette, ha vagy ugyan azt csinálod, vagy no life túlóra végtelenített mókuskerékben.
Nem csak az alapképzést szeretném elvégezni. Konkretizálok, hogy érthetőbb legyek, de köszönöm a válaszaitokat, örülök, hogy egy tapasztaltabb személy is írt!
BME-n tanulok jelenleg kognitív pszichológiát és ebben az irányban szeretném a doktorit is elvégezni, ami már az alapképzés óta eltökélt vágyam. Mindenképp a kutatói munkát érzem magaménak, évek óta erre készülök tudatosan. Érdeklődésemet tekintve két terület az, ami a szenvedélyemmé vált mondhatni, az emberi agy és a fizika. Ebből következik, hogy amiből szeretnék még továbbtanulni, az a fizika. Tudom, hogy nagyon nehéz, már beszéltem képzésben lévőkkel, még az oktatóimmal is beszélgettem erről. Nem csak az alapképzést, hanem a mesterképzést is szeretném majd elvégezni természetesen. Egy olyan tippet kaptam az egyik tavaly doktorált oktatómtól, hogy a doktori alatt minden félévben 2 kurzust fel kell venni, ami úgy tudja lehet más tudományággal kapcsolatos is, tehát ha felvesznek doktorira, akkor fizikus tárgyakat vennék fel (ezt ő javasolta), ezzel is haladnék úgymond. Sokat gondolkodtam azon is, hogy ahogy az egyik válaszoló is írta, autodidakta módon tanuljak, amit egy ideje csinálok is, de úgy érzem nem tudom olyan magas szinten elsajátítani ezt a tudományágat, amivel elégedett lennék, ezért gondolkodom azon, hogy beülnék újra az egyetemi padba. Mindkét tudományág a szenvedélyem és szeretném minél magasabb fokon magamévá tenni ezeket.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!