Tényleg ilyen a bölcsész kar? Ennyire rossz a megítélése?
Nemrég elmentem pár haverjaimhoz Szegedre, akik egyetemisták már - én kihagytam egy évet - velük volt pár szaktársuk. Megkérdezték, hogy akkor mi a tervem és azt mondtam, hogy bölcsész karra megyek. Na, az 'idegenektől' érkezett pár komment.
- Ennyire rossz vagy matekból?
- Ennyire nincsenek terveid?
- Ott már egyetemi tanárok, se professzorok nincsenek...
- Jó unalmas életed lehet...
- Ennyire kell a diploma?
Egyrészt elég jó vagyok matekból, programozásra terveztem menni, az is megy, de inkább azt fogom csinálni, amit tényleg élvezek. Szal' vannak terveim is. De tényleg tele van céltalan léhűtőkkel, akik csak diploma miatt jelentkeznek oda? Meg tényleg unalmasok? Azért remélem találok pár alakot, akikkel lehet bulizni, vagy legalább meginni pár sört.
Károlira tervezek menni. Tényleg sok az 'okoskodó filozófus'? Már tényleg nem tanítanak ott egyetemi tanárok egyáltalán? Gondolom, akkor ezért van elhígulva Magyarországon - de nem csak itt - a terület, ami érdekel, mert rengetegen jelentkeznek oda, mert csak.
Nem igazán vagyok tisztában az 'egyetemi' élettel, milyen emberek járnak ide-oda-amoda... szóval elnézést, hogy alapvető dolgokra rákérdezek.
Köszönöm!
Nos, én bölcsészkaron végeztem, jelenleg fordítóként dolgozom. Alaphangon 250E HUF a bevételem.
Gondolod, ezek után engem zavar az, hogy mások hogyan ítélnek meg csak azért, mert bölcsészkaron végeztem? Nincs időm az ilyenekkel foglalkozni, mert az a munkám, amit szeretek és mellette képes vagyok igazán jól is érezni magam. Nem unatkozom, és köszönöm, szépen, jól megvagyok "büfészakos" végzettséggel is.
Azzal értek egyet, aki azt írta, nagyban függ az egyéntől (is), hogy mit képes belőle kihozni.
Utolsó, valóban a nyelvnek van egyedül értelme:) Ennyi.
Egy irodalmi professzor vagy történész mit csinál? Ezekre nincs igény egyáltalán mégis vannak ilyenek.
Mind szép és jó hogy tanulnak ilyen olyan "tudományt", de ezek közül egyik se érdekel senkit. Ami fontos az a nyelv. Ennyi.
Pár hónapja egy 'Mi a baj a bölcsész hallgatókkal? Miért nézik le őket (vagy csak a BTK-s szakokat) sokan?' kérdésre adtam a következő választ. Szerintem itt is helytálló:
Az égvilágon semmi baj nincs velük. Volt a rendszerváltás környékén egy olyan időszak, amikor a "csak diplomával lehet érvényesülni" elv jegyében boldog- boldogtalan diplomát kapott, javarészt bölcsész képzéseken, hiszen azoknak a nagy részét el lehet végezni minimális tantermi jelenléttel is, elvégre magolni bárhol tud az ember (csak nézz körül, hogy a mostani 40-esek közül hánynak van művelődésszervező végzettsége...). Ennek következményeként valóban felhígult ez a terület.
Ennek ellenére nem tartom jogosnak azt, ha valaki lenézi őket. Az, hogy mi számít piacképesnek, és mi nem, egy dolog... Nyugaton már vannak olyan munkahelyek, ahol meg se kérdezik, hogy mit végeztél, az a lényeg, hogy értesz-e az adott munkakörhöz, vagy nem. Szépen lassan ez itthon is el fog terjedni, és lehet neked akármilyen piacképes diplomád, pont nem fogja őket érdekelni, csak az, amit ott produkálsz. Ha meg amúgy sem piacképes a bölcsész diplomája, nem értem, miért pattognak azok, akiknek meg az, hiszen így akkor nekik elvileg kisebb lesz a konkurenciájuk, mintha az adott bölcsész is az ő szakját végezné el. Az meg, hogy könnyű elvégezni egy BTK-s szakot... hát, csinálja meg, aki ezt mondja. Én magamról tudom, hogy meghalnék a harmadik héten, olyan messze áll tőlem az egész, de úgy tűnik vannak olyan emberek, akik mindenhez egyetemi szinten képesek érteni.
Egyébként halkan hozzátenném, hogy értelmes emberről még nem hallottam, aki komolyan lenézte volna a BTK-sokat, csak maximum az alkalomszerű zrikálás szintjén. Akik ezt hangoztatják, az egy hangos kisebbség és/vagy olyan emberek, akik egyetem közelében nem voltak soha.
Ja, és a kérdéseidre a válasz:
Tele van céltalan léhűtőkkel, akik csak a diploma miatt jelentkeznek oda? Hogyne, mint alapvetően a teljes magyar felsőoktatás. Az más kérdés, hogy egy mérnöki vagy orvosi képzésen nagyságrendileg nagyobb elhivatottság kell, ha bent akarsz maradni.
Meg tényleg unalmasok? Ízlés kérdése, kinek mi az unalmas, ha olyan dologgal foglalkozol, ami érdekel, és olyan emberekkel vagy együtt, akiknek szintén hasonló az érdeklődési köre, szerintem nem lesz unalmas. Hidd el, találni fogsz ilyen embereket!
Sok az okoskodó filozófus? A legtöbb (nem csak BTK-s) karon azért általában van 1-2 csodabogár, de ha el akarod kerülni őket, elég nagyok az egyetemek hozzá.
Már tényleg nem tanítanak ott egyetemi tanárok egyáltalán? Ezt nem tudom, azt viszont igen, hogy a jelenlegi felsőoktatási rendszer globális problémája az, hogy csak az taníthat, aki kutatóként is megállja a helyét. És ezek az emberek messze nem a legjobb oktatók. Sőt.
7: Szóval a te kis fejecskédben a bölcsész = hülye. Gratulálok, nagyon kulturált ember lehetsz. Szerinted a bölcsészeknek nem kell tanulniuk? Ott ingyen osztogatják a diplomát? Ugyanúgy megdolgoznak érte, te agyoniskolázott. Attól hogy valaki humán tárgyakhoz ért, még nem lesz kevésbé értékes ember.
Tipikus "lenézek mindenkit mert én vagyok valaki" hozzáállásod van. De hát öregem, te még felnőtt létedre is képes vagy olyanokkal dobálózni hogy "az én IQ-m 100, a tiétek nulla bibí", mint egy óvodás, szóval nem is értem mit várok tőled.
#7!
A hozzászólásod minősége nem támasztja alá az általad behazudott IQ szintedet!
De az is lehet, hogy csak az előjelet felejtetted el leírni, vagyis -100 az IQ-d.
Üdv,
egy bölcsész :)
Köszönöm szépen a válaszokat!
Igazából a nyelvészet érdekel - nemcsak a hagyományos módon, részben mint egzakt szemmel vizsgálható tudomány; + tolmácsolás, fordítás, műfordítás.
#7 - igazából, a 101 is 100 felett van:) nekem meg 150 felett van, és vélhetőleg bölcsész karra megyek, bibibiiii!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!