Orvostanhallgatók! Vizsgaidőszakban hogyan bírtok végig koncentrálni tanulás közben?
Én ugyan már végeztem, a vizsgaidőszakokban annyit csináltam, hogy előre beosztottam az anyagot (fejben, annyira nem vagyok analitikus, hogy le is írjam:-)), úgy, hogy minden napra hagytam egy-két órát a kikapcsolásra, egy-egy vizsga után pedig teljes lazulás volt - aznap, néha még másnap délelőtt is. Másfél-két óránként szünet, beszélgetés tanulás közben, lehetőleg egy-egy anyagrészt befejezve. Vizsgaidőszak végére igyekeztem hagyni legalább egy hetet, esetleges visszatapsolásra.:-)
Ez volt az ütemterv, általában nagyrészt sikerült tartani, főleg másodév után. Könyvtárban vagy a koleszban tanultam, csapatban, otthon nem lettem volna képes rá, a jó társaság sokat segít.
Én is végeztem már, hasonlóan csináltam, mint az első.
Mindig kialudtam magam, kb. 2-3 óránként szünetet tartottam, csináltam kikapcsolódós programokat, mindig a legnehezebb vizsgával kezdtem és haladtam a könnyebbek felé. És én is hagyta egy hetet, hogy ha valami nem sikerül, legyen időm. De aztán szerencsére nem volt szükség rá:D
Én ugyan nem orvosira jártam, de volt részem nekem is jó pár elég nehéz vizsgaidőszakban.
Soha nem jelentkeztem utolsó vizsgaidőpontra.
Ezt figyelembe véve igyekeztem minél jobban kihasználni a vizsgaidőszakot, tehát nem halmoztam egymás utáni napokra a vizsgákat.
A legnehezebb vizsgákkal kezdtem én is.
Beosztottam a rendelkezésre álló időt, bár nem mindig sikerült tartani az ütemtervet:S Én általában hosszabb időn keresztül is képes voltam koncentrálni, általában csak ebédkor tartottam szünetet, rövidebb szüneteket nem iktattam be, mert tudtam magamról, hogy olyankor hajlamos lennék elkalandozni. Ha végképp elfáradtam, inkább hamarabb fejeztem be este a tanulást.
Vizsga napján már nem tanultam aznap másik vizsgára, akkor pihentem, szórakoztam.
Én ugyan csak elsős vagyok még, de hátha hasznos ez az egy vizsgaidőszaknyi tapasztalatom is.
Sajnos elég sok hibát elkövettem, ezekre szerintem érdemes odafigyelni..
Először a nehezebb tárgyakról: (anat, kémia bifiz)
1. A vizsgaidőszak baromi kevés arra, hogy mindent akkor tanulj meg. Persze nem mission impossible, de max 1 tárgyból lehet megcsinálni, azt is nagyon keservesen.
2. Az egyik vizsga délutánján már nem lehet tanulni a következő vizsgára. Én aznap délután örültem, ha emlékeztem rá, hogy kinél vizsgáztam, és mit kérdezett, de új infók nem fértek a fejembe.
3. Karácsonykor és szilveszterkor (vagy a szülinapodon, ha ekkorra esik) úgysem fogsz tanulni, ne is számolj vele. Vagy ha meg tudod csinálni, akkor hatalmas respect, én sehogy sem tudtam akkor rávenni magam.
4. Kérdezd meg a felsőbbéveseket, hogy egy-egy vizsgára hány nap tanulás a minimum, ami kell. Ennek fényében tervezd meg a vizsgaidőszakod.
5. Ha valami az elején nem sikerült, ne a legutolsó héten akarj visszamenni a 2-esért, mert addigra mindent elfelejtesz, amit addig tudtál az adott tárgyból. + Egész addig idegeskedsz majd miatta.
A könnyű tárgyak:
1. Ha van lehetőség megajánlott jegyet szerezni, szerezd meg. (Nem tudom, hova jársz, de nálunk szokott lenni versenyvizsga, vagy olyan "ajánlat", hogy ha írsz beadandót, akkor nem kell vizsgázni, vagy egyéb lehetőség megajánlott jegy szerzésére. Szorgalmi időszakban kevésbé jön rosszul egy "jajj, tanulni kéne erre a sallangra 1 napot" időszak, mint vizsgaidőszakban...)
2. A könnyebbeket hagyd a végére, addigra úgyis elfáradsz. (Itt is fontos, hogy kérdezz a nagyoktól, mert van olyan tárgy, ahol nagyon szemét módon egyre nehezebb a vizsga...)
Minden vizsgához:
1. Érdemes a legkésőbb a 10. hét környékén összeszedni csoporttársaktól, nagyoktól, ismerősöktől az összes fellelhető kidolgozott tételt, meg könyvet, meg jegyzetet, meg diasort, meg mindent, amit csak lehet, mert vizsgaidőszakban az erre szánt fél nap igencsak számít.
2. Az utolsó hetekben a sallang meg nagyon szar tárgyakra nem érdemes bejárni (de nézz utána, hány hiányzásod van, nehogy baj legyen belőle)
3. Az első hétre, lehetőleg az első napra vegyél fel valamit, így hamar elmondhatod magadról, hogy már egy megvan, lesz sikerélményed, tapasztalatod, és ha az pl. egy anatvizsga, ami 2 hét körüli tanulást igényel, akkor annyival hosszabb a vizsgaidőszak utáni szüneted.
4. Egyél. (másoknak lehet, h evidens, de én anatra tanulva egyszerűen elfelejtettem enni, aminek ájulás lett a vége. gondolhatod, milyen szarul jött...)
5. Aludj eleget, de ne túl sokat. Ne ilyenkor akard megdönteni a leghosszabb ideig egyhuzamban alvás Guinness rekordját, de ne kelljen napi 15 kávé az ébren maradáshoz sem.
6. Időnként menj friss levegőre, ha naponta 2x megkerülöd a háztömböt, amiben laksz, nem sok időveszteség, de jobban megy utána a tanulás.
7. Mindig tervezd meg, hogy aznap meddig akarsz eljutni.
8. Legyen B terved, ha valami nem jön össze.
9.Tudd, hogy mikor kell vizsgát halasztani. Erre legjobb módszer, hogy vizsga előtt 3-4 nappal összeülsz egy szaktársaddal, kikérdezgetitek egymást, így kiderül, mennyit nem tudsz. Ha annyi, amennyit irreális a fennmaradó idő alatt benyalni, akkor rakd későbbre. Ezen a szakon senkinek sincs olyan mákja, hogy átmenjen, ha semmit sem tud...
Uppsz, kicsit hosszú lett, de én a fentiekből szinte mindent rosszul csináltam, elég rendesen meg is szenvedtem vele...
Nem tudom mennyire aktuell a kérdés, de azért leírom én is a tapasztalataimat, hátha segít. Harmadéves vagyok egyébként, ez a 6. vizsgaidőszakom.
Olvasván egy korábbi válaszolót, feltűnt, hogy mennyire másként van velem, mint vele. Így az első és legfontosabb tanácsom az, hogy tapasztald ki te magad, hogy számodra mi a leghatékonyabb tanulási módszer!
Ami nekem bevált: egyrészről én csak itthon tudok tanulni. Könyvtárban, koliban minden érdekesebb, mint az anat pl, ha becsoszog egy ember, már arra is feligyelek. Ezenkívűl itthon kenyelmes ruhában, pizsiben is lehetek (nem kell sehol sem farmerban feszengeni), nem ütök el reggel egy órát azzal, hogy összekészülök és elbuszozok máshová. Plusz, akkor eszek iszok, amikor jól esik :D de ezt ki kell próbálni, hogy neked hol megy jobban, a könytározók pl azt tartják hátránynak az itthoni tanulásban, amit én előnyneK.
Aztán nekem van tanulótársam. Kikérdezzük egymást, felmondjuk egymásnak a tételeket. Ez több szempontból is jó: egyrészt sokszor kiderül, ha valami felett elsiklott az ember figyelme, másrészt ilyenkor derül ki, hogy érted e, amit tanultál.
Nekem mindig van egy menetrendem. Mindig tudom, hogy adott nap mttől meddig tanulom meg az anyagot és ehhez nagyon ragaszkodom. Ehhez viszont kell, hogy légy tisztában az anyag nehézségével, mennyiségével. Ha valami rövid, még nem biztos, hogy egyszerű. Előfordul, hogy 1-1 vizsgára ugyanúgy 7 napot hagyok felkészülésre, pedig az egyik kétszer akkora mennyiségű, mint a másik.
Tudd, hogy melyik napszakban fog a legjobban az agyad. Ez nálam délelőtt (de nem kora reggel) és este. Legkorábban 8-kor, de inkább 9-kor állok neki tanulni. Megpróbálom úgy beosztani, hogy kb minden órára jusson egy 5-10p pihenő, délután pedig másfél óra pihi, amiből 1 óra szundi. Este változó, hogy meddig tanulok, igyekszem 7-8 körül befejezni.
FONTOS!
- a mozgást sose hanyagold el, mert ha az agyad el is fáradt, a tested biztos nem és nem fogsz tudni nyugodtan, pihentetően aludni éjszaka. Legalább annyit mozogj mindennap, hogy elmész a helyi Sparba tejért, de a legjobb az lenne, ha heti 4x kifejezetten sportolnál vmit, pl konditerem.
- azért ne éjszakázz, mert egyesek szerint az hozzátartozik az egyetmista élethez. Ha éjszaka is tanulsz, az csak azért legyen, mert akkor fog jól az agyad. De ha már álmos vagy, ha mindjárt elalszol, akkor felesleges ülni az anyag felett, maximum a lelkiismeretednek teszel jót vele...
- ne érdekeljen, hogy melyik haver, családtag sértődik meg azon, hogy péntek este te tanulsz, ahelyett hogy vele kocsmáznál. Sokan nem értik meg... Pl most apukám van vérig sértődve, mert ő kiszámolta, hogy x napon én el tudok vele utazni az ország másik végébe, mert szerinte az az egy nap patológia szigorlat előtt nem fog hiányozni. Nem tudom elmagyarázni neki, hogy de igen, 1 nap alatt pont 20 tétellel vagyok előrébb, amit nem tudnék behozni csak az ismétlés kárára. Sértődjön meg és kész. Neked is ezt tanácsolom. Ez tényleg olyan, hogy csak az érti, aki csinálja. A többi vagy elfogadja, vagy megsértődik...
- a vizsgaidőszak nem a fogyókúra ideje. Nálam csoki fogy minden mennyiségben, de egyébként az agyam és a sok stressz el is használja, úgyhogy inkább fogyni szoktam ilyenkor, de maximum stagnálni. Az agynak glükóz kell, úgyhogy aszerint étkezz.
- az pedig nem tanulás, ha görnyedsz a könyv felett és olvasgatod!
Sehogy. Nekem nagyon nehezen megy.
Ami tök rossz, mert ugyanakkor maximalista vagyok, tehát mindig ötösért megyek.
Szóval sokszor úgy néz ki a dolog, hogy két vizsga között elcseszek egy csomó időt, és valahogy elkezdenek kongani a vészharangok az utolsó utáni pillanatban, amikor már tényleg neki kell állni. Innentől viszont elég megszállottan és kétségbeesetten nyomom, max. időkihasználással. Ez nyáron nem olyan vészes, télen viszont felélem az energiatartalékaimat rendesen. De hát ez van, én ilyen "utolsó pillanatban" típusú ember vagyok.
(Egyébként mindig a legnehezebb vizsgát rakom előre, amire azért már szorgalmi időszakban elkezdek rendesen tanulni. Mondjuk amikor 3 szigorlatod van, sehogy sem egyszerű, bár szerencsére eddig elég nagy volt az affinitásom a legtöbb tárgyhoz.)
Ha te is ilyen vagy, akkor azt tudom ajánlani, hogy ne húzd nagyon szét a vizsgáidat, mert felesleges.
Inkább sűrítsd a vizsgaidőszakot, amennyire lehet (persze egy-egy nagy vizsga után 1-3 nap pihi kell!), és a végén pihenj egy nagyot.
Ha viszont kényelmes tempóban, időben elkezdve szeretsz tanulni, akkor húzd szét őket, és ne eszeveszett tempóban tanulj, hanem komótosan, közben néha kikapcsolódva.
Egyéb jó tanácsok
- Figyelj oda, hogy ne egyél össze-vissza, kiegyensúlyozottan kajálj ilyenkor (is).
- ne hagyd, hogy a bioritmusod túlságosan felboruljon(= aludj mindig min. 6 órát, lehetőleg éjszaka).
- Mozogj!
- Ne hagyd szétcsúszni magad, avagy: ne ülj napokig a könyvek fölött melegítőben és zsíros hajjal, mert csak még jobban elszakadsz a realitástól :)
- Hagyj időt szórakozásra (ez ugye kinek mi, de nem árt olykor emberi lényekkel is kontaktusba lépni, nem online, szigorúan in vitro :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!