Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Kémiások, nagy szükségem van...

Kémiások, nagy szükségem van a segítségre, hogy is van ez?

Figyelt kérdés

Mi az alk-2-én homológsor? Mik a tagjai?


Házinak kaptuk, hnap felelünk belőle :/


2010. febr. 22. 16:32
 1/2 anonim ***** válasza:

But-2.én, pent-2-én, hex-2-én, hept-2-én....

De ettől még nem tanulod meg. Ülj le otthon a könyved elé és _értsed_, hogy mi az a homológ sor, ne csak a definíciót tudd, azzal semmire nem mész.

2010. febr. 22. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

Homológ sor: szénhidrogének olyan csoportja, amik egymástól egy CH2 csoportban különböznek, de egyébként minden kémiai tulajdonságukban megegyeznek.


Alkén: olyan szénhidrogén, amiben egy telítetlen kettős kötés van, de a többi kötés telített. A szerint (is) lehet csoportosítani, hogy hol van ez a kettős kötés. A 2-én azt jelenti, hogy a második kötés a telítetlen. Azaz csak a szeneket és a kötéseket rajzolva:


C-C=C-C-C.....


Figyelem! A kettős kötés helyzetét mindig onnan kell nézni, ahonnan közelebb van. Ilyen módon ez a vegyület nem a második helyen tartalmaz kettős kötést, csak fordítva van lerajzolva:


C-C=C


Ő lenne egyébként, ha a hidrogéneket is beírnánk, a prop-1-én, vagy csak simán propén.


Az Alk-2-én sor első vegyülete az a telítetlen szénhidrogén, aminek a kettős kötése mindkét oldalról nézva a második helyen van:


C-C=C-C (but-2-én)


HA az ALK-3-ÉN család érdekelne, akkor az első vegyület az lenne, ahol a kettős kötés mindkét oldalról a 3. helyen van:


C-C-C=C-C-C (pent-3-én)


Ezt csak azért írom, hogy értsed a logikát.


Visszetérve az alk-2-én homológ sorra:


Így kezdődött:

C-C=C-C (but-2-én)


Kiegészítem a H-ekkel:

CH3-CH=CH-CH3 (természetsen a kötések továbra is a szenek között vannak!)


A homológ sor elkészítéséhez mindig beszúrunk egy CH2-t ugyanarra az oldalra (így a kettős kötés az egyik irányból nézve mindig a második helyen van, ezért alk-KETTŐ(2)-én.


CH3-CH=CH-CH2-CH3 (pent-2-én)

CH3-CH=CH-CH2-CH2-CH3 (hex-2-én)

CH3-CH=CH-CH2-CH2-CH2-CH3 (hept-2-én)


stb.


Világoss?

2010. febr. 22. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!