Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Pszichológus szeretnék lenni,...

Pszichológus szeretnék lenni, hogyan sikerülhet? Mit kéne tennem, hogy elérjem a célom?

Figyelt kérdés
16/L Általános iskolában jó tanuló voltam, az átlagom mindig 4,8 körül volt. Ezt kevés tanulással értem el, egy aránylag erős általános iskolában. Jelenleg egy sima gimnáziumban vagyok kilencedikes, általános szakon. A félévi áltagom 3,5 volt, de az év végi még ennél is rosszabb lesz. Úgy gondolom képes lennék többre is.. De ebben az évben hidegen hagyott a tanulás, egyáltalán nem érdekelt, hogy akár meg is bukhatok egy két tantárgyból. Talán azért rontottam ennyit, mert olyan társaságba keveredtem, olyan az osztályunk, hogy senki nem tanul semmit és engem is lehúztak. Egyébként ez a gimnázium ahol tanulok, nem egy erős iskola. Rajtam kívül a többség olyan aki általánosban is közép szinten volt. Szóval nálam gyengébb képességűek. Most kezdtem el gondolkozni, hogy ez így nem jó. Én ennél sokkal jobb tanuló lehetnék, főleg ebben a suliban. De néha úgy érzem nem tudnék már olyan jól teljesíteni, mint általánosban.. Talán csak elszoktam a tanulástól?! Szóval a jövőmön gondolkodtam.. Arra jutottam, hogy ha így folytatom az utcán végzem. Szóval valamit tennem kell. Elgondolkodtam, hogy mi szeretnék lenni ha 'nagy' leszek. Eddig semmi célom nem volt, csak sodródtam az árral. Eszembe jutott, hogy szívesen lennék pszichológus. Szeretek másokat meghallgatni és másokon segíteni, szóval szerintem emberileg alkalmas lennék a munkára. De tanulmányilag már kétségeim vannak.. Mennyit kell ahhoz javítanom, hogy elérhessem a célomat és aztán az érettségi után merre tovább? Nagyon fontos lenne. Kérlek, segítsetek!! Előre is köszönöm!

2014. máj. 8. 02:03
 1/7 anonim ***** válasza:
Hát ha pszichológus szeretnél lenni,érdemes lett volna humán tagozati osztályba menni,de annyira így sem vagy hátrányban.Tanácsos lenne iskolát váltani,ha ennyire lehúz a társaság,gondolom te is,azért nem tanulsz,mert ha tanulnál,kinéznének maguk közül,hogy stréber vagy.Még nem vagy elkésve,nyugi,mindenhez csak akarat kell.:)
2014. máj. 8. 08:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim válasza:

Semmi nincs még veszve. :)

Vannak olyan gimik, ahol 11-től lehet tanulni fakultatívan pszichológiát. Ilyen a Budai Középiskola is. Igen, nincsenek róla nagy véleménnyel, de a tanárok jó fejek és némelyiknek (főleg történelem) erős elvárásai vannak. Én is ott érettségiztem belőle (választott tárgyam az emelt szintű biosz mellet a pszichológia volt).

Szerintem jó lenne, ha külsősként tanulnál, vagy ha a sulitokban van, akkor felvennéd, mert még mielőtt egyetemre jelentkeznél tudnád, hogy mire is vállalkozol.

Egy kicsit bonyolultabb a pszichológia annál, hogy meghallgatsz embereket és segítesz nekik. Elég nagy lelki teher tud lenni, bármelyik területén is dolgozol.

Szóval nem lenne zsákbamacska, és ha nem is a pszichológiát választod később is tudod hasznosítani azt a tudást, amit két év pszichológiával tanultál.

Sok sikert! :)

2014. máj. 8. 08:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Nem kell mindenből jónak lenned ahhoz, hogy bejuss, inkább koncentrálj azokra, amikből emelt színtűt kell tenned a bejutáshoz, illetve emellett javaslom az angol nyelv minél jobb elsajáítását, nemcsak a nyelvvizsga, és az ahhoz köthető plusz pontok miatt (bár emiatt is kell), hanem mert elég sok anyag van angolul.


A pszichológia szakokra általában magasak a ponthatárok, de azért nem lehetetlen legalább valamelyikre bejutni, de ahhoz tényleg érdemes átgondolni, hogy miből emelt színtűzz, és arra ráfeküdni, meg utánanézni, hogy mire adak plusz pontokat a felvételihez.


Emellett pedig javaslom, olvass bele pár könyvbe, hogy tényleg érdekel-e, és készülj fel arra, hogy az elején lesz többek között anatómia, amit a legtöbb helyen kőkeményen számon kérnek. Annak sem árt utánagondolni majd, hogy a kutatási, vagy a klinikai része érdekel jobban. Az ELTÉn pl az előbbi van előtérben.


Ha esetleg nem jutsz be, de tanulsz a gimi alatt legalább 4 évig németet, vagy órán nem tanultál, de szabadidődben felhoztad magad C1-es szintre, akkor érdemes elgondolkozni a német távoktatási Hagen-i egyetemen (Fernuni Hagen), ennek van budapesti központja, kb 300 euró félévente a tandíj, és úgy tudom, elég kemény a tananyag, bár nyilván más, mint bejárni. Viszont jó lehet, ha jó a németed, és a téma érdekel, de még nincs kialakulva benned, hogy biztosan ezt szeretnéd-e. Ha klinikai pszichológiát akarsz tanulni, ahhoz nem jó ez a távoktatási forma, de szervezetpszichóhoz pl. igen.


Pár könyvajánlás:

Eric Berne: Emberi játszmák, Sorskönyv

John Bradshaw: Vissza önmagunkhoz, Healing the shame that binds you

Elliot Aronson: A társas lény

Thomas Schäfer: Ami a lelket megbetegíti és ami meggyógyítja


Ezek elég érdekesek, és olvasható nyelven íródtak:) (Kivéve Bradshaw angol nyelvű könyve, ami egy jó angolosnak is kihívás néha, de megéri az embernek átverekednie magát rajta).


Az egyébként nagyon szép, hogy segíteni akarsz embereken, meg hogy jól tudsz hallgatni, de mint már előttem írták, ez az egész ennél jóval többről szól. Szerintem egy jó pszichológusnak saját magával is szembe kell néznie a terapeutává válás során. Persze lehetek pszichológus úgy, hogy közben a saját életemben nagy káosz van, és nem tudok megküzdeni a problémáimmal, csak számomra az ilyen nem hiteles.


Mit jelent az, hogy jól tudsz hallgatni? Mennyire vagy olyankor jelen? Tudnál úgy hallgatni másokat heti 40, vagy akár több órában, hogy aztán esténként ne azon gondolkodj? Tudsz-e a hallgatás közben a másiknak olyan légkört biztosítani, amiben meg tud nyílni? Persze ennek egy része tanulható, és meg is kell tanulnia annak, aki ezzel akar foglalkozni.


A helyedben én megkeresnék egy-két sikeres(!) pszichológust, terapeutát, aki szereti, amit csinál, és van is bőven munkája. Ezt megteheted úgy, hogy körbekérdezel, hátha ismer valaki valakit, vagy teljesen ismeretlenül is írhatsz akár többnek is, és megkérheted, hogy meséljen a munkájáról - ha máshogy nem, legalább egy kicsit e-mailben, vagy telefonon- . Sok sikert a pályaválasztáshoz! Ha még nem vagy benne biztos, akkor ajánlom Rochard Bolles: Karrieriránytű c. könyvéből az önismereti virágggyakorlatot, amiben egy csomó más szemszögből is utána járhatsz annak, hogy milyen munkát csinálnál szívesen, és milyen is való neked.

2014. máj. 8. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
*Richard Bolles
2014. máj. 8. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat:)

Ez még nem elhatározás, csak felmerült bennem. Utána járok a dolgoknak és még meggondolom.

2014. máj. 8. 20:08
 6/7 dftgsgvghgev ***** válasza:

A szakra való bejutáshoz egyetlen dologra van szükséged: sok pontra az érettségin. A felvi.hu-n meg tudod nézni, milyen tárgyakat kértek, és milyen ponthatárok mellett.

Innentől egy dolgot kell tenned: tanulni. Pl. 2006-ban, amikor elindult a bolognai rendszer, vagy töri, vagy biosz, vagy irodalom emelt szintű érettségi kellett, akkor még elég volt egy tárgy is, aminek a pontszámát duplázták. Az emelt szintű érettségi alapkövetelmény volt a háromból legalább egy tárgynál. Max. pontszámot min. 90%-os emelt érettségiért kaptál, amihez még hozzáadták a plusz pontokat (nyelvvizsga, OKTV verseny eredmény, stb). A trükk az volt, hogy három tárgyból kértek emelt felvételit, de csak egyetlen egyből kellett 90% fölé teljesíteni. Tehát, ha mindenből kettes voltál, de pl. töriből volt egy 90,1%-os emelt érettségid, és egy középfokú nyelvvizsgád, akkor felvettek. Rá kellett gyúrni a százalékra a vizsgán.


Ahogy a többiek is írták, érdemes a kiszemelt felvételi tárgya(ka)t fakultációnak felvenni (erre tizenegyediktől van lehetősége elvileg mindenkinek), és letolni egy min. középfokú nyelvvizsgát a két év alatt. Aztán úgy vizsgázni, hogy max. pontot kapj. Amúgy, pályaválasztási tanácsadásra elmehetsz a helyi pedagógiai szakszolgálathoz is. Talán találtok még olyan szakmát, ami érdekel téged.

2014. máj. 8. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 dftgsgvghgev ***** válasza:
Pontosabban a három felvételi tárgyból csak egyet számítottak be a felvételin, azt, amelyikből a legjobb eredményed volt. Érdemes utánajárni, most hogy néz ki a felvételi eljárás.
2014. máj. 8. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!