Miért szidjuk magukat a bölcsészeket is?
Nem fogok azzal vitatkozni, hogy kiknek mennyit kell tanulniuk az egyetemen, igen, egy orvosnak biztos többet kell. A kérdés kedvéért tegyük fel, hogy mondjuk a reál tudományuk nehezebbek, mint a bölcsész dolgok, és a bölcsészeknek nem kell annyit tanulniuk.
De ha így van, attól még mért a bölcsészek a hülyék? Úgy értem, nem ők állították össze a tanrendet. Biztos van egy-két ember, aki azért jött oda, mert alacsonyabbnak találta a pontokat, de azért sok helyre 400 fölött kellett teljesíteni. Csak arra akarok kilyukadni, hogy ha valaki azért ment bölcsész szakra, mert őt az a téma érdekli, akkor tanulna érte, amennyit kell. Nem a bölcsész tehet róla, ha mondjuk kevesebbet kell tanulni. Ha valami oknál fogva annyit kellene egy bölcsész szakon tanulni, mint az orvosin, akkor annyit tanulna, hiszen ez érdekli, ezt akarja elérni, és ezért megteszi, amit kell. De ha ennyit kell, ennyit kell, a tanrendet nem ő állította össze.
Egyrészt elég sok nehéz bölcsész szak van.
Másrészt én soha egy rossz szót nem szóltam azokra a bölcsészekre, akit valami nagyon érdekel. Inkább azok nem szimpatikusak nekem, akiket semmi nem érdekel, de bevágni azért tudnak számukra érdektelen anyagokat, a matek viszont nem megy nekik, ezért magukat humán beállítottságúnak vallják és bölcsésznek mennek. Sajnos ismerek olyat is, aki ilyen hozzáállással ment magyar tanárnak, pedig egy magyar tanárnak pont hogy okosnak kell lennie, hogy értse a mondanivalóját a műveknek.
Ezt elismerem, de én azt tapasztalom, hogy nagyon általánosítanak. Én nem voltam túl jó matekból, de amit csinálok, azt szeretem, és abból szeretnék megélni (viszonylag gyakorlatiasabb dolog, nem ilyen, hogy irodalomtudomány), de szabadon választott órának például átjártam a PPK-ra Mérő László óráját hallgatni. PPK-s óra volt, szóval számolgatni nem kellett, vagy a vizsgán levezetni valamit, de meg kellett értani, amit a tanár levezetett, és ha mást nem, legalább beláttad, mondjuk Gödel nem-teljességi tételét. Nem vagyok jártas a témában, így nem tudom, ez mennyire számít komoly témának, de csak azt akarom mondani, hogy engem inkább sok dolog érdekel (pl. PPK-s dolgok), én nem az érdektelenség a jellemző rám.
Biztos, van, akit nem érdekel, de szerintem azok már elhagyták az egyetemet, vagy úgysem végzik el. És ez a lébecolás műszaki szakon is jellemző lehet. (Pl. tudok olyat, aki azért tanult gépész mérnöknek angolul a Bánkin, mert nem volt jobb ötlete, abba is hagyta, és elvégzett mást.)
Magyar szakos vagyok szerkesztői ismeretek szakiránnyal. Könyvkiadói munkát, korrektúrát, lektorálást, tárgyalásismereteket, újságszerkesztést, tördelést, ilyesmiket tanulunk, meg persze a magyar szakos alaptárgyakat. Nem állítom, hogy garantáltan lesz munkám (jelenleg gyakornok vagyok), csak azt mondom, hogy szerintem ez jóval gyakorlatiasabb, mint pl. a szabad bölcsészet, amiről én sem állítom, hogy egy életpálya.
Egyébként azt vettem észre, hogy akik nem BTK-sok, általában a nyelv szakokat vagy a tanár szakokat tudják nehézként/hasznosként említeni.
Szerintem pl. egy töri szak is nehéz, bár kérdés, hogy ha valaki nem lesz tanár, van-e szükség mondjuk régészekre.
De azért szerintem egy múzeumpedagógiával el lehet helyezkedni múzeumban, egy művtörivel HA NEM LENNÉNEK ILYEN BAROMI SOKAN el lehetne képtárban, aukciós házban, a könyvtár szak sem lenne haszontalan, ha nem jönne ki sok ember onnan, van ügyvitel szakirány, de bevallom, azt nem igazán tudom, az pontosan, milyen.
Egyébként a nyelv szakokkal, amiket általában elismernek az emberek, szintén nem könnyű elhelyezkedni, mert a kis nyelvek szűk kört érdekelnek, a nagy nyelveket meg akkor veszik emberszámba, ha tudsz valami extrát rajta, pl.: értesz a hegymászás szakszavaihoz angolul.
Szóval nem azt mondom, hogy nincs túljelentkezés, de vannak értelmes szakok, amelyek csak a túljelentkezés miatt lettek rosszabbak. De egy szabad bölcsészből talán 3 sem kell.
És az biztos, hogy nem az akarta így, aki odament, és ha valaki azért megy oda, mert érdekli, az sokat tenne érte, ha épp sokat kéne. Én még a kötelezőkön felül is kölcsönzök könyveket, amelyekről azt gondolom, segítik az előremenetelemet, pedig magyar szakon az elolvasandó dolgoknak csak a listája is egyszer összetűzve kb. 20 oldal volt.
Egyáltalán nem igaz például az hogy szidnám bármiért is a bölcsészeket.
Szakirányúlag nagyon is hogy képzettebbek szerintem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!