Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Miért szólják le manapság is...

Miért szólják le manapság is a szakmákat (OKJ-ket), miközben a felsőoktatás túlképzéses?

Figyelt kérdés

Manapság már több piacképes OKJ van, mint egyetemi szak.


Túl sok helyen indul egy-egy szak, sokhelyütt gyenge színvonalon.

Szerintem teljes mértékben kontrollálhatatlanná váltak a felsőoktatási intézmények.


Az OKJ-kat talán jobban szabályozzák.


Ráadásul tölteléktárgyaktól mentesek, sok gyakorlat van.

Az OKJ-s képzéseknek általában lehet látni az értelmét.


2013. szept. 30. 23:24
1 2 3 4
 21/32 anonim ***** válasza:

Még mindig nem tudom mik azok az okj-k?

Ugyanis ha nem kétkezű szakmát választasz akkor esélyed sincs okj-val munkát találni.

Mert te mondtad hogy humán pedagógus vagy tanító esélytelen..de akkor ez okj-val is esélytelen.

Gazdász diploma elhelyezkedés esélytelen akkor az összes gazdasági okj is esélytelen.

Környezetvédelem..bármi okj pláne esélytelen.

2013. okt. 3. 23:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/32 A kérdező kommentje:

Abból van baromira elegem, hogy nem tanítanak kvázi semmi hasznosat, nem mutatnak meg semmit a gyakorlatban. Mit ér bemagolni, hogyan végeznek egy mérést, ha egyszer se visz ki a tanár a mérést elvégezni? A munkahelyen - ha netán lenne - pedig azt kérik...


Abból van elegem, hogy ha én 4-5-re hazaérek, ne kelljen még a szakmával foglalkoznom, ne neveljenek belőlem munkamániás szakbarbárt. Már így is az vagyok sajnos, stréber típus vagyok. De lehetőleg még egy kicsit se használjam ki a fiatalságomat, gürizzek szabadidőmben protekció végett. Legyek egy gép.


És mindezt azért, mert esetleg 2-3 éven belül (diplomázás után) szakmában el tudjak helyezkedni.

2013. okt. 3. 23:07
 23/32 anonim ***** válasza:

Még naív vagy (bocs), valami misztikus szakmáról fantáziálsz, meg tudásról, gyakorlati ismeretekről.

Elárulom, hogy ezt okj-n sem kapod meg csak akkor ha kétkezi szakmát választasz. De ott is hamarabb fogsz jól sepregetni, takarítani, kéz alá adogatni, raktárat pakolni stb. Ez is a kétkezi szakmák gyakorlatának része.

Ha meg ilyen "asszisztens" okj-ra gondolsz, akkor ott sem lesz gyakorlat csak elmélet.

El vagy tévedve a világ dolgait illetően. Gyakorlatot majd akkor szerzek ha dolgozol, addig nem. Aki mást mond az hazudik. Ne is várd sehol.

Diplomával csak egy lehetőséget szerzel, hogy ne te legyél a középfokú lóti-futi egy életen át..

Senki nem fogja várni tőled (nem tudom mi a szakod) hogy egy 0 km-es BSC diplomával te bármit is tudjál csinálni egy munkahelyen önállóan. Végezhetsz te akármelyik egyetemen, taníthat bárki akkor is "hülye" leszel amikor elkezdesz dolgozni.

Türelem, türelem, türelem...

De ahogy látom nem tudsz te se szakmát amivel van munka...(mert van az a pár fiú szakma, lánynak egyedül az ápoló és kifújt azaz igazság)

2013. okt. 3. 23:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/32 A kérdező kommentje:

Sajnos környezetmérnök szakon vagyok, és úgy látom, itt a reményre is csak akkor van esélyed, ha nincs szabadidőd konkrétan, nincs fiatalságod, hanem tepersz és tepersz. Már ha van protekciód ahhoz, hogy teperni tudj.


Igen, mindig is azt gondoltam, hogy az egyetemen tanulsz, szenvedsz egy csomót, majd azt a tudást felhasználod.

Bármi mérés elvégzéséhez, kiértékeléséhez, tervezéshez, egyáltalán vélemény nyilvánításához tudás kell, ez szerintem egyértelmű.

Nem értek egyet azzal, hogy az egyetemen totál feleslegesen tanulsz mindent. Igen, valószínűleg a munkahelyen mondják meg, mit hogyan, de az alaptudás, a szakmának megfelelő gondolkozás készsége és ennek megfelelő szemléletmód biztosan kell.


A gond az, hogy rengeteg az olyan szak, ahol konkrétan semmilyen szemléletmódot nem adnak át. Ami túl általános, túl sok dolog van és abból túl kevés. Amin ígérik, hogy X-re, Z-re és Y-ra is képes leszel. Közben X-re, Y-ra és Z-re sokkal inkább képes az, aki csak azt tanulta és esetleg több időn át.

A baráti körömben hirtelen egy leendő óvónőt tudok, illetve az OKJ-sok, többiek mi mind olyan szakon vagyunk, hogy konkrétan nem tudjuk, mire jó.

És mivel foglalkozik ez? És hol fogsz elhelyezkedni?

A magam részéről azt szoktam hazudni, hogy nem tudom, de igazság szerint nagyon is jól tudom a válaszokat... :/

2013. okt. 4. 22:13
 25/32 A kérdező kommentje:

Valóban nem tudok egyébként több piacképes OKJ-t, de piacképes egyetemi szakot se sokat.


Vagy... sorolj piacképes egyetemi szakokat, mellyel nem minimálbért keresel meg és a szak elvégzése nem igényel különös képességeket? Magyarul: el tudod végezni és van mellette életed akkor is, ha nem vagyok okos, csak szorgalmas.

2013. okt. 4. 23:02
 26/32 anonim ***** válasza:

Tulajdonképpen az a szép a dologban hogy ha diplomával elhelyezkedsz nem minimálbért fogsz keresni kezdetben sem! (na jó nem azt mondom hogy az eget veri a fizetés, de ahhoz hogy középfokú végzettséggel legyen annyi fizetésed, mint diplomával kezdetben a fél életedet munkaviszonyban kell töltened és akkor eléred)

Egy kezdő tanító (bruttó)154.644 Ft-t kap alapból, egy Eü diplomás 144.000 egy kórházban, egy kezdő köztisztviselő pl. egy igazgatásszervező szakkal ha a legkisebb legutolsó kis faluban helyezkedsz el akkor 146.000 de egy városban 194.000 a bruttó. egyik sem orvos, vagy villamosmérnök, tehát szorgalommal elvégezhető, és állást is találsz vele néhány hónap alatt. (most ezek közül pedagógus a legnehezebb hacsak nem fizika-kémia szakos valaki vagy info szakos)Csak példákat írtam.

2013. okt. 5. 00:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/32 A kérdező kommentje:

Hát ez engem fikarcnyit se vigasztal, mikor sok diplomás mosogat, mert irodai kisegítő munkára se veszik fel őket.


Nagyon örülök, ha a humán tanárok el tudnak helyezkedni (szakmában), bár nem ezt hallottam... Itt IS rengeteg-rengeteg van, aki nem.


Szakmán kívül, nem hinném, hogy létezik bruttó 150E kezdő...

2013. okt. 5. 11:29
 28/32 A kérdező kommentje:
Nem beszélve a sok szakról, amik se szaktudást nem adnak, se világlátást, lényegében semmit, csak 3 vagy 3,5 fél évet elpazarolsz az életedből a semmire.
2013. okt. 5. 11:31
 29/32 A kérdező kommentje:
Egyébként nagyon szerencsés ismerősi köröd van, hogy ilyesmikkel el tudtak helyezkedni... szakmában.
2013. okt. 5. 11:34
 30/32 anonim ***** válasza:

Nem szerencsés az ismeretségi köröm, hanem az a valóság.

Amekkora problémát csinálsz a dologból akkora nincs, tanulni kell..több végzettség kell..és nyelv..akkor nem lesz gond hidd már el. Az hogy ezekért gürizni kell egyetemen tény...de senki sem mondta hogy könnyű lesz az élet.

Pedig nem Dunántúl vagy Budapest, hanem Észak-kelet Mo-n lakom.

olvasd el ezt a kérdést is:

http://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__tanula..

2013. okt. 5. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!