Miért szólják le manapság is a szakmákat (OKJ-ket), miközben a felsőoktatás túlképzéses?
Manapság már több piacképes OKJ van, mint egyetemi szak.
Túl sok helyen indul egy-egy szak, sokhelyütt gyenge színvonalon.
Szerintem teljes mértékben kontrollálhatatlanná váltak a felsőoktatási intézmények.
Az OKJ-kat talán jobban szabályozzák.
Ráadásul tölteléktárgyaktól mentesek, sok gyakorlat van.
Az OKJ-s képzéseknek általában lehet látni az értelmét.
Nem erről van szó. Még mindig nem...
Vagy valaki baromi okos, és a talán max. 15 piacképes egyetemi szak közül választ valamit, vagy megy OKJ-ra.
A többi egyetemi szak még mindig rosszabb egy OKJ-nál.
Igazad van abban, hogy kb. 15 igazán piacképes egyetemi szak lehet, de okj szak is kb. 15 piacképes van.
Nos aki nem ebből a 15 szakmából választ, mert nem arra vágyik hogy pincér legyen, vagy cnc marós, vagy vízvezetékeket szereljen, egy koszos pincében, az mit tesz?
A többi okj-t lehet összehasonlítani a diplomás szakokkal.
Van amit nem látsz az életben, ha jelentkezel egy rendszergazda állásra mint okj-s, hiába képesít arra az okj-d nem vesznek fel, mert lesz diplomás is az állásra, ha lesz egy titkár ügyintézői okj-d nem vesznek fel, mert lesz az állásra egy olyan aki bölcsész diplomás, ha van egy marketing ügyintézőid labdába sem rúgsz egy kereskedelem-marketing alapszakos diplomával szemben.
Sorolhatom végtelenségig, esélytelen az okj-k 90%-val állást találnod, ezért szólják le. De az nem azt jelenti hogy diplomával akkor könnyű lesz, vagy rögtön a végzettségnek megfelelő szintű lesz a munkakör, de előtt utóbb lesz...az okj-k nem piacképes nagy százalékával meg egy papír a fiókban..semmi több.
Környezettan, környezetmérnök, műszaki menedzser, közszolgálati... ezeknek mikor lesz végzettségüknek megfelelő munkájuk? SOHA!!! Ha nincs protekciójuk. De talán manapság már azzal se.
És a humán tárgyakat tanító tanárok?
Vagy a tanítók?
Vagy ez a baromi sok turizmus-vendéglátásos? Akárhova megyek, 20-ból már biztosan van egy.
De állítólag közel reménytelen szakmában elhelyezkedni földrajz, földtudományi szakkal is, a társadalomtudományi szakok jó részével, sok gazdaságtudományi szakkal is.
A diplomádért 3-3,5 vagy több évet gürizel az egyetemen, közben szinte semmi gyakorlat, kb. csak elmélet. Egy csomó tölteléktárgy, egy csomó szívatás, és nem is biztos, hogy érteni fogsz ahhoz, aminek magának a szakembere lennél.
Rendben van nem próbálom cáfolni (bár szerintem nincs igazad sok tekintetben).
De áruld már el melyik okj-val lehet elhelyezkedni manapság, és mennyiért?
Mert saját tapasztalatom hogy minimálbér vagy felette egy kicsivel. Ami még nem is lenne baj, de 20 éves gyakorlattal is ennyi. Vagy vállalkozó vagy, de akkor tulajdonképpen már inkább irányítod a vállalkozást.
Mondj olyat amivel alkalmazottként kb. 7-8 évgyakorlattal rendesen adózottam (nem borravaló, meg zsebből zsebbe pénz mert az bizonytalan dolog) 200 vagy feletti nettót kap valaki és okj szakma?
Savanyú a szőlő, mert nem vettek fel az egyetemre? Vagy mi bajod van? Miért próbálod meg bizonyítani az igazadat, holott butaságokat beszélsz? Nincs szükség humán tantárgyakat oktató tanítókra, tanárokra? Akkor ki fog megtanítani írni, olvasni?
Egyáltalán nincsen rendben az OKJ-s képzésrendszer, 600 OKJ-s szakma volt eddig elvégezhető, most 300-ra lehet jelentkezni. Azt ne mondd nekem, hogy abból az összes piacképes...
Az egyetem nem csak arról szól, hogy gürizel, meg tanulsz, hanem ha időben kapcsolsz, akkor elkezded kiépíteni a kapcsolatokat, amiket az egyetem befejeztével tudsz hasznosítani. Elkezdesz gyakorlati helyeket keresni, gyakornokként "dolgozol", TDK-zol, konferenciákra jársz, amelyek mind hozzájárulnak ahhoz, hogy minél jobb szakember legyél.
# 14/15
És mely egyetemi végzettségekkel lehet manapság 0-6 hónap alatt szakmában elhelyezkedni, majd 7-8 évnyi munka után már 200E forintot keresni???
Ami nem baromi nehéz, hogy IQ 120 embereket kíván, és amihez nem kell BAROMI nagy elhivatottság, tehát közlekedésmérnök (elő szempont) meg orvos nem játszik.
# 15/15
Lassan nincs kit megtanítani írni, olvasni... :S
Próbálnám kiépíteni a kapcsolatokat, de kiderült, hogy arra sincs lehetőségem.
6 szakkal lehet azt a munkát ellátni, amire elvileg kiképeznek. A mi képzésünk 11 helyen van az országban, a másik öt is még jó pár helyen.
A kapcsolatok kiépítéséhez is kapcsolatok kellenek, majd ha az überprotekció megvan ((akkor esetleg nemcsak a hat hét kötelező szakmai gyakot tudod nagy nehezen teljesíteni, hanem többet)), akkor másik MSc-re mész, és a kettőt kombinálva talán nem valami utolsó, irodai kisegítő munkád lesz. Ami tényleg utolsó egy olyan embernek, aki tanult, odatette magát.
A saját szakom MSc-jére pedig minden jött-ment szakról vesznek fel embereket, egyik évben a 12. legnépszerűbb MSc volt.
Úgyhogy erről ennyit.
"És mely egyetemi végzettségekkel lehet manapság 0-6 hónap alatt szakmában elhelyezkedni, majd 7-8 évnyi munka után már 200E forintot keresni???"
Első kérdésedre a válasz, rengeteg szakkal sorolni sem bírom, a leghosszabb elhelyezkedési ideje egy környezetmérnök ismerősömnek volt, neki volt fél év diploma után (igaz környezettanost nem ismerek az rosszabbra tippelem)Többi mind elhelyezkedett fél éven belül. Pedig több kar több szaka..valahogy mindenki talált munkát, na jó nem olyat amiről álmodott, de kezdeni is kell valahol.
7-8 év gyakorlattal 200 felett..ez is rengeted van..
közigazgatás bármelyik diplomás állása..
Bíróság és ügyészség bármelyik diplomás állása
bankosok ha közgázt végzetek,
eü diplomások gyógyszercégeknél (itt jóval többet is)
Nyelvszakos bölcsészek a multinál mint asszisztens jóval többet..
De erre rengeteg példa van...okj-vel meg marad a minimálbér.
Nekem van közgazdász végzettségű ismerősöm, munkanélküli.
Villamosmérnök ismerősöm több, mint fél év alatt helyezkedett el.
Környezetmérnök fél év alatt el tudott helyezkedni. Igen, de biztos szakmán kívül. Még ott is hihetetlen. Akkor már utcaseprő. Bocs :D
Környezetmérnök: szakmában helyezkedett el(Népegészségügyi Szakigazgatási Szerv egyik kerületi hivatala és környezetmérnök beosztásba nem utcaseprőnek..egy éve dolgozik ott)
Még mindig nem írtad le mik azok az okj-k amikkel minimálbérnél többet fizetnek, van állás, és nem lesz 20 év múlva is minimálbéren foglalkoztatva valaki.
Tök mindegy minimálbér-e vagy se, el lehet helyezkedni.
Az egész baráti köröm, és sajnos én is, olyan szakokra járunk, hogy konkrétan magunk se tudjuk, mire jó! És ebből a magunk se tudjuk mire jóból is q*rva nagy túlképzés van.
Olyan diplomák, melyekkel ebben az életben nem tudsz szakmában dolgozni, és vergődsz szakirányú végzettséget nem igénylő állások között, minimálbérért, nyugdíjig!!!
Egyetemen a tanultak hány %-a marad meg és hány %-át fogod használni?
Szemben OKJ-n? Sokkal magasabb!!!
Gyakorlati órák száma? OKJ-n van szemben egyetemen nincs.
OKJ-n a nyarak felét szakmai gyakorlatra kell áldozni? Projektekhez kell csatlkozni, TDK-zni kell, gürizni és törtetni kell, hogy esélyed legyen? Nem, OKJ-n baromira nem kell ilyeneket csinálni...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!