Nyelvvizsga-amnesztia? Nem agyrém ez, emberek? Hova süllyed még a felsőoktatás?
Hallom, hogy el akarják törölni a nyelvvizsga-kötelezettséget az egyetemeken, mert állítólag rengetegen emiatt nem kapnak diplomát (egyes források akár 40%-ra teszik ezt az arányt).
Na de kérem! Mégis kitől várjuk el a magas szintű nyelvtudást, ha nem egy egyetemet végzett embertől?
És a magyaroknak miért okoz olyan különös nehézséget a nyelvtanulás? Más országban megkérdezek egy fiatalt, és felsorol 5-6 nyelvet (és azt nem alapfokon beszéli!)
Mi lesz így?
Én inkább emelném az elvárásokat, és megkövetelnék 2 db felsőfokút. A mai világban ez egyszerűen kikerülhetetlen.
Miért züllesztik minden lehetséges eszközzel a felsőoktatás minőségét?
Ti mit gondoltok erről?
Egyelőre az egyetemisták (meg alapvetően az emberek) nagy része magyarul sem tud se helyesen írni, se helyesen beszélni...
Én is azt mondom, hogy jobban kellene idegen nyelveket tudni, de már az emberek anyanyelvi szintjéből is teljesen kiábrándultam, főleg ezt a fórumot olvasgatva, úgyhogy én már semmin sem lepődöm meg...
Igen, ez is igaz, na de a mai világban próbálj meg egy anyanyelv-közeli angol nyelvismeret nélkül boldogulni, aztán kíváncsi lennék, ki mire jut. Mellesleg biztosra állíthatom, hogy könnyebb, mint a magyar, szóval nem mentség a magyar nem tudása :XD
És akkor ehhez jól jönne még egy világnyelv felső szinten, a többit meg elfogadom csak hobbyként, na de ezt úgy minimumnak tartanám.
Ehhez képest meg hallom ezt a 40%-ot, és dobok egy hátast ....
Az elsőnek igaza van. A másik dolog, hogy Magyarországon kritikán aluli a nyelvtanítás. Akinek nincs pénze egy jó magántanárra, az nehezen tud egy nyelvet jól megtanulni.
Nagyon sok felsőfokú nyelvvizsgát tett ember az anyaországban nem tudja megértetni magát.
De ismerek olyan fiatalt, akit angol anyanyelvű tanár tanított, egy évet töltött Angliában, a vizsgán még sem engedték át, mert nem azt a "nyelvet" beszélte, amit a vizsgáztató elvárt.
"Más országban megkérdezek egy fiatalt, és felsorol 5-6 nyelvet (és azt nem alapfokon beszéli!) "
Hát azért az nem általános!
Budapesten a legdrágább, legelitebb nyelviskola a British Council, 4 trimesztert végeztem ott. Az a specialitásuk, hogy csak angol anyanyelvű tanáraik vannak. Ebből az angol anyanyelvű igaz. Alig van köztük tanári végzettségű, nyelvtanár meg egy sem. Mit értek ez alatt?
Az 5 tanáromból 3 még soha az életben meg sem próbált más nyelvet elsajátítani, és így elképzelésük sincsen arról, miféle különbségek létezhetnek a nyelvek között. Mi magyarázgattuk nekik... azt sem akarták elhinni, hogy pl. a páros szerveket nálunk egyesszámban mondják, és az egy belőle az fél.
A maradék két tanár meg egy nyelvből sem jutott el a társalgási szintig...
Nyelvtanár... az egy sem volt köztük.
na erről beszélek 5-ös! de még aki nyelvtanár lenne, annál is merülnek fel hasonló problémák, mert speciálisan a magyarra vetítve, nincs fogalma arról, pontosan miket is kell kiemelni, érzékeltetni ...stb.
A másik viszont az, hogy azzal se értek egyet, hogy mindenképp valami nagyon elit nyelvsulit, nyelvtanárt kéne keresni, ugyanis ismerek én élő példát arra, hogy a srác saját maga otthon (tanár nélkül!!) tanulta meg felsőfokig a nyelvet !! bizony!! szóval akkor valahogy mégse stimmel itt sok minden.
De én ezt nem azért írtam, hanem hogy cáfoljam azt, hogy 5-6 nyelvet beszélnének más országokban... ezek a "nyelvtanárok" egyet sem beszéltek a sajátjukon kívül, és még abban sem volt sem leíró nyelvtani, sem stilisztikai, sem etimológia, sem egyéb nyelvészeti tudásuk!
amit írsz, az persze, hoyg igaz. Az angoltanulásnak az anyenyelvfüggetlen, nemzetközi oktatás tett be, mert nem alapoz a MEGLÉVŐ nyelvtudásra, ami egy kínainak a kínai, egy szlováknak a szlovák. Sikerült beszereznem szocialista középiskolai angol nyelvkönyveket 50 Ft-ért, ezerszer jobbak a méregdrága színes-szagos, fényes lapos Headway-nél és társainál.
Azzal azért vitatkoznék, hogy a nyelvtanárnak magyar anyanyelvünek kell lennie, ugyanis AZ a cél, hogy az adott nyelvet tanulja meg a tanuló, és nem az, hogy MAGYARUL elmesélje neki a tanár, hogy ez az adott nyelvben máshogy van, mint ahogy a tanítvány gondolja. Az lényegtelen, hogy MIÉRT kell az adott változatot használni, a lényeg, hogy AZT kell és nem másikat. Ugyanis a legtöbb magyar anyanyelvü tanár ugyan magyarázni tud, de a legtöbbször nem helytálló, AMIT mond, az adott nyelvet nem tudja ténylegesen.
Mellesleg Nyugaton sem beszél mindenki több idegen nyelvet, az érettségivel az anyanyelven kivül még kettöt kell tudni. Viszont nincs nyelvvizsga-kötelezettség, az érettséginél ugyanolyan tárgy, mint bármelyik másik.
Felsöfokú képzésben meg csak annak kell idegen nyelvet tanulnia, akinek EZ az szakja, egyetlen más diplomának sem feltétele egy nyelvvizsga.
Ez tipikusan magyar ötlet, hogy csak akkor érvényes egy egyetemi végzettség, ha emellett nyelvvizsgát is tesz az illetö - ezzel csak azt érik el, hogy a legtöbben vesznek valahol egy papirt, de ettöl még nem tudják a nyelvet.
A felsöfokú nyevvizsgával rendelkezök többsége meg sem tud szólalni az adott nyelven, vagy ha igen, akkor az ottaniaknak jóformán fel sem tünik, hogy AZT a nyelvet beszéli.
Több konkrét esetet tudok, a nyelvtanár kimondottan hibásan használja a nyelvet, alapvetö hiányosságai vannak, illetve felsöfokú nyelvvizsgával az adott nyelvországban nem tudnak bevásárolni, vagy megkérdezni, hogy hogy jutnak el X-böl Y-ba.
Nem több nyelvvizsgát kellene követelni - a nyelvvizsga marajon magánügy, hanem a nyelvoktatást kellene olyan szintre hozni, mint külföldön. Ott ugyanis a gyerekek az adott nyelven már egy hónap múlva alapdolgoat meg tudnak kérdezni, el tudnak pár dolgot mesélni, és egy év után már az adott anyanyelvüekkel meg tudják magukat értetni, folyamatosan beszélni. Igaz, hogy arrafelé a nyelvtanárság feltéte vagy az, hogy a nyelv anyanyelve legyen a tanárnak, vagy legalább egy évet az nyelvországban kell tanulnia.
oké, nyilván ilyen is van, de ez így azért elég szélsőséges. és valóban, én is találkoztam azzal, h külföldön, elég sok országban sem tudnak egyéb nyelveken a diákok, de azért ezt a kisebbségnek mondanám, és inkább jellemző az,. hogy pl a dánok már 10 évesen teljesen jól beszélik az angolt.
a magyarázósdi dologgal nem teljesen értek egyet, mert én igenis szükségesnek tartom, persze, kivéve, ha felesleges, és anélkül is a tanuló maga megérti a dolgot, de az nem árt, ha pár nyelvbéli felfogás különbségeire rávilágít.
aztán végül, azt ne feledjük, hogy persze igaz, hogy "jól megtanulni csak anyanyelvűtől", és ebből kiindulva minek is a magyar anyanyelvű, csak ne feledjük azt az apró tényt, hogy egy kisgyerek kb 6-7-8 éves koráig (ez nagyon a maximum) tudja anyaelvként kezelve elsajátítani a nyelvet. ezután már bizony szükség van arra, hogy a magyar nyelv logikája szerint is elmagyarázza neki valaki, hogy egy X másik nyelvben az miért is van úgy. Egy időben nagyon nyomták ezt a Headway-féle agy nélküli "tanulást", hogy mindent angolul, csak szerencsétlen azt se tudta, mit mond, de aztán kezdik belátni, hogy ennek így nem sok értelme van.
Kedves kérdező!
Azért mert neked rohadtul megy a nyelvtanulás, a mérnöktől ne várd el azt a szintet, mi lenne, ha neked mint bölcsésznek addig nem adnák ki a diplomát, amíg be nem mutatsz egy matek szigorlatot minimum 60%-os eredménnyel?
Ha a mérnöknek szüksége lesz a nyelvtudásra, megtanulja.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!