Az állatorvosi szakon mennyi a szociális ösztöndíj?
11.900 Ft vagy 23.800 Ft. ez a két kategória a minimum, de ettől lehet több. Attól függ milyen anyagi helyzetben van a családod. Vagy önfenntartó vagy e, azaz máshol laksz mint a szüleid, és egy éve rendelkezel önálló keresettel, amiből még másokra is költened kell.
A szociális alapú juttatásoknak négy fő típusa:
- az alaptámogatás,
- a rendszeres szociális ösztöndíj,
- a rendkívüli szociális ösztöndíj, és
- a Bursa Hungarica Felsőoktatási Önkormányzati Ösztöndíj.
Mindegyik szociális ösztöndíj-típusra igaz, hogy nem automatikusan kapják meg a hallgatók, hanem pályázni kell rájuk!
A szociális juttatások közül alaptámogatást, rendszeres szociális ösztöndíjat, rendkívüli szociális ösztöndíjat csak azok az egyetemi vagy főiskolai hallgatók kaphatnak, akik teljes idejű és államilag támogatott képzésben vesznek részt. Levelező vagy távoktatásban, illetve költségtérítés képzésben a hallgatók nem részesülhetnek szociális juttatásokban.Kivételt jelent a Bursa Hungarica Felsőoktatási Önkormányzati Ösztöndíj, amit költségtérítéses képzésben részt vevő hallgatók is igényelhetnek.
A szociális juttatások odaítélésekor, a pályázatok értékelésében alapvetően minden intézményben figyelembe veszik a következő szempontokat: hányan laknak odahaza egy háztartásban és mekkora jövedelemből élnek (ha a hallgató önfenntartó, akkor mennyi jövedelemből él ő maga); milyen messze van egymástól a hallgató lakóhelye és az egyetem/főiskola és mekkora költséggel jár az utazás; a családban esetlegesen előforduló, kiadásokkal járó egészségügyi problémákat vagy ha van ápolásra-gondozásra szoruló családtag; hány eltartott (főleg gyerek) él egy háztartásban odahaza; fogyatékos hallgatóknál azt, hogy milyen összeget kell fordítaniuk különleges eszközökre, speciális utazási szükségletekre, személyi segítőre.
Előfordulnak emellett olyan esetek, amikor egy bizonyos helyzet igazolásakor (pl. hátrányos vagy halmozottan hátrányos helyzet, fogyatékosság) legalábbis egy adott összeget mindenképpen megkap az ember (de ehhez is be kell adni a pályázatot).
Mennyi szociális ösztöndíjat lehet kapni egy-egy egyetemen/főiskolán vagy karon?
A Felvételi Tájékoztató mellékletei között a "Hallgatói juttatások" táblázata (ld. erről a táblázatról feljebb, a tanulmányi ösztöndíjaknál is: [link] a szociális ösztöndíjak összegeiről is ad tájékoztatást, intézményenként és karonként.
Az alaptámogatás
Az egyetemre/főiskolára frissen felvett gólyák közül bizonyos kategóriákba tartozó hallgatóknak szól az alaptámogatás. (A kategóriák leírását lejjebb találjátok - ebben meg tudjátok keresni, mi vonatkozhat Rátok.) Az alaptámogatás egy olyan nagyobb, "fix" összeget jelent, amit csak a legelső félév elején lehet kapni, egy alkalommal − amikor az egyetemi/főiskolai élet elején többletkiadásai lehetnek az első éves hallgatónak és amikor még nem kaphat tanulmányai ösztöndíjat (hiszen még nincs értékelhető tanulmányi eredménye, az első félév végéig).
Az alaptámogatás összege minden egyetemen/főiskolán és szakon ugyanannyi: az adott évi, úgynevezett hallgatói normatíva 50%-ának felel meg, ami az utóbbi két évben 60 000 Ft körüli összeget jelentett.
(A hallgatói normatíva olyan összeg, amit az államilag támogatott képzésben részt vevő hallgatóik után kapnak az egyetemek/főiskolák, az állami költségvetésből. Az éves állami költségvetés határozza meg, hogy mennyi a normatíva az adott évben.)
Kik kaphatnak alaptámogatást?
- a "hátrányos helyzetű" kategóriába eső hallgatók: vagyis az erre vonatkozó, felsőoktatási törvényben szereplő meghatározás szerint azok a beiratkozás időpontjában huszonötödik életévüket be nem töltött hallgatók, akiket középfokú tanulmányaik során családi körülményeik, szociális helyzetük miatt a jegyző védelembe vett, illetve akik után rendszeres gyermekvédelmi támogatást folyósítottak, illetve rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre jogosultak, vagy állami gondozottak voltak.
- a "halmozottan hátrányos helyzetű" kategóriába eső hallgatók: vagyis az erre vonatkozó, felsőoktatási törvényben szereplő meghatározás szerint azok a hátrányos helyzetű hallgatók, akik törvényes felügyeletét a tankötelessé válásuk időpontjában ellátó szülője vagy szülei - a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló törvényben szabályozott eljárásban tett önkéntes szülői nyilatkozat szerint - legfeljebb alapfokú iskolai végzettséggel rendelkezett, valamint azok a hallgatók, akiket tartós nevelésbe vettek.
- a családfenntartó hallgatók: vagyis akiknek legalább egy gyermekük van, vagy akik a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény alapján ápolási díjra jogosultak.
- a nagycsaládos hallgatók: vagyis akiknek legalább két eltartott testvérük vagy három gyermekük van; vagy akiknek eltartóikon/eltartójukon kívül legalább két velük egy háztartásban élő személyre igaz, hogy havi jövedelme nem éri el a minimálbér összegét; vagy akik legalább két kiskorú gyermeknek a gyámjai.
- az árva hallgatók
- a fogyatékossággal élő vagy egészségi állapotuk miatt rászorult hallgatók: vagyis akik fogyatékosságuk miatt állandó vagy fokozott felügyeletre, gondozásra szorulnak, illetve akik fogyatékosságuk miatt rendszeresen személyi és/vagy technikai segítségnyújtásra és/vagy szolgáltatásra szorulnak; vagy akik munkaképességüket legalább 67%-ban elvesztették és ez az állapot egy éve tart vagy előreláthatólag még legalább egy évig fennáll.
- azok a hallgatók, akiknek gyámsága nagykorúságuk miatt szűnt meg
- a félárva hallgatók
A rendszeres szociális ösztöndíj
A rendszeres szociális ösztöndíj szociális helyzet alapján kapható, egyszerre 5 hónapra (ez egy egyetemi félévnek, "szemeszternek" felel meg), és félévente újra pályázni kell rá. Az egy-egy pályázónak adott rendszeres szociális ösztöndíj összegét az egyetem/főiskola a pályázó szociális-anyagi helyzetével, a körülményeivel arányosan, előre meghatározott, mindenkire alkalmazott szempontrendszer alapján állapítja meg. A szempontrendszer és az elérhető összegek eltérőek lehetnek egyetemek/főiskolák között.
A rendszeres szociális ösztöndíj pályázásához szükséges űrlapok az egyetemeken/főiskolákon (főként a diákirodákban, hallgatói önkormányzatoknál) érhetőek el, illetve az egyetemre/főiskolára frissen fölvett hallgatóknak általában még a szeptemberi tanévkezdés előtt, a nyár folyamán kiküldi az az egyetem/főiskola, ahová felvették őket.
A rendszeres szociális ösztöndíj összegének a megállapításához általános, minden intézményre érvényes szabály, hogy bizonyos kategóriákba eső hallgatóknak, hogyha beadják pályázatukat szociális ösztöndíjra, és az adott intézményi ponthatárt elérik, egy meghatározott összeget mindenképpen meg kell kapniuk. Ezt a meghatározott összeget is (az alaptámogatás bemutatásánál már említett) országos szinten érvényes, adott évi, úgynevezett "hallgatói normatíva" alapján számolják ki.
Rendszeres szociális ösztöndíjként havonta a hallgatói normatíva 10%-nak megfelelő összeget kaphatnak (ez az elmúlt két évben havi 12 000 Ft körüli összeget jelentett):
- a "hátrányos helyzetű" kategóriába eső hallgatók: vagyis az erre vonatkozó, felsőoktatási törvényben szereplő meghatározás szerint azok a beiratkozás időpontjában huszonötödik életévüket be nem töltött hallgatók, akiket középfokú tanulmányaik során családi körülményeik, szociális helyzetük miatt a jegyző védelembe vett, illetve akik után rendszeres gyermekvédelmi támogatást folyósítottak, illetve rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre jogosultak, vagy állami gondozottak voltak.)
- a félárva hallgatók
- azok a hallgatók, akiknek gyámsága nagykorúságuk miatt szűnt meg
Rendszeres szociális ösztöndíjként havonta a hallgatói normatíva 20%-nak megfelelő összeget kaphatnak (ez az elmúlt két évben 24 000 Ft körüli összeget jelentett):
- a "halmozottan hátrányos helyzetű" kategóriába eső hallgatók: vagyis az erre vonatkozó, felsőoktatási törvényben szereplő meghatározás szerint azok a hátrányos helyzetű hallgatók, akik törvényes felügyeletét a tankötelessé válásuk időpontjában ellátó szülője vagy szülei −a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról szóló törvényben szabályozott eljárásban tett önkéntes szülői nyilatkozat szerint − legfeljebb alapfokú iskolai végzettséggel rendelkezett, valamint azok a hallgatók, akiket tartós nevelésbe vettek
- a fogyatékossággal élő vagy egészségi állapotuk miatt rászorult hallgatók: vagyis akik fogyatékosságuk miatt állandó vagy fokozott felügyeletre, gondozásra szorulnak, illetve akik fogyatékosságuk miatt rendszeresen személyi és/vagy technikai segítségnyújtásra és/vagy szolgáltatásra szorulnak; vagy akik munkaképességüket legalább 67%-ban elvesztették és ez az állapot egy éve tart vagy előreláthatólag még legalább egy évig fennáll
- a családfenntartó hallgatók: vagyis akiknek legalább egy gyermekük van, vagy akik a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény alapján ápolási díjra jogosultak.)
- a nagycsaládos hallgatók: vagyis akiknek legalább két eltartott testvérük vagy három gyermekük van; vagy akiknek eltartóikon (eltartójukon) kívül legalább két velük egy háztartásban élő személyre igaz, hogy havi jövedelme nem éri el a minimálbér összegét; vagy akik legalább két kiskorú gyermeknek a gyámjai)
- az árva hallgatók
A rendkívüli szociális ösztöndíj
Rendkívüli szociális ösztöndíjat akkor lehet kapni, ha az ember szociális helyzete váratlanul romlik, és ezért külön támogatást igényel a helyzete enyhítéséhez. Ezt a fajta ösztöndíjat is kérelmezni kell abban az intézményben, ahová jártok, de ennek nincsen egységes pályázati beadási határideje vagy módszere (hiszen nem kiszámítható, hogy mikor lehet rá szükség). Ez a támogatási forma, ahogy a neve is mutatja, nem rendszeres, hanem alkalmi juttatás. Az odaítélésének a szabályairól, módjáról az egyetemek/főiskolák maguk rendelkeznek (ezeknek utána lehet nézni annak az intézménynek a szabályzataiban, ahová jártok vagy jelentkezni szeretnétek.
A Bursa Hungarica Felsőoktatási Önkormányzati Ösztöndíj
A Bursa Hungarica egy összetettebb ösztöndíjfajta, ebben az önkormányzatok és az egyetemek/főiskolák egyszerre érintettek.
A Bursa Hungaricának az az alapelve, hogy a települések önkormányzatai saját döntésük alapján szociális ösztöndíjjal támogathatják a településen élő fiatalokat az egyetemi/főiskolai tanulmányaikban. Amekkora összeget az önkormányzat ad nekik, egy bizonyos határon belül ugyanakkorával hozzájárul az állam is, és a teljes összeget a végén a hallgató az egyetemén/főiskoláján keresztül kapja meg.
A Bursa Hungaricát azokon a településeken lehet megpályázni, ahol az önkormányzat az adott évben (amikor pályázni szeretnétek) részt vesz a Bursa Hungarica programban. Amelyik település részt vesz, ott az önkormányzat ősszel, általában október táján meghirdeti a pályázatot. Mindenkinek odahaza, az önkormányzatnál kell kérnie a jelentkezési lapot, és ugyanoda kell beadnia a pályázatát, a megfelelő igazolásokkal együtt. Ezt az ösztöndíjat egy összegben folyósítják, 10 hónapra lehet megkapni egyszerre, országos átlagban a havi összege kb. 6000 Ft szokott lenni (ettől azonban lehetnek eltérések önkormányzattól függően).
A Bursa Hungarica honlapján ( [link] kell keresni minden szeptemberben, hogy mely települések vesznek részt, és utána azt, hogy mikor jelenik meg a pályázati kiírás, és mikorra kell beadni a pályázatot.
Érdemes tudni, és fiatalabb testvéreknek, ismerősöknek szólni róla, hogy a Bursa Hungaricának van egy olyan fajtája is ("B" típus), amit nem a már egyetemi/főiskolai hallgatók, hanem a még érettségi előtt álló, utolsó évfolyamos középiskolások pályázhatnak meg (ugyanúgy ősszel, amikor a Bursa "A" típusú ösztöndíjakat kell). Ha ezt a típusú támogatást megítélik, ténylegesen csak a sikeres felvételi után fogják folyósítani. Ennek a típusnak van egy olyan előnye, hogy egyszerre nem 10, hanem háromszor 10 hónapra lehet megkapni - vagyis nem kell évente újra pályázni. Amelyik önkormányzat részt vesz a Bursa Hungarica Ösztöndíjprogramban, ott mindkét típus (az egyetemistáknak/főiskolásoknak, illetve a még középiskolásoknak szóló is) megpályázható.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!