Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Emelt szintű biológia és...

Emelt szintű biológia és szintén emelt kémia szóbelin mire kell számítani?

Figyelt kérdés

Elsősorban már érettségizettek tapasztalataira vagyok kíváncsi. Az érdekelne, hogy hogy épül fel egy tétel, milyen az, amit szóbelin a kezembe kapok, hogy a kapott fél óra alatt kidolgozzam. A kémiát nagyjából ismerem: a) egy kifejtés - ehhez vannak segítő kérdések, szempontok megadva? b) egy kísérlet - miket érdemes még hozzáfűzni a jelenség magyarázatán, a reagensek jellemzésén kívül? c)Gondolkodtató kérdés - például milyenek voltak eddig?

Remélem, nem tévedek, és tényleg így épül fel egy tétel, a biológiát sajnos abszolút nem ismerem. Van ábraelemzés is? Bioszban pl. mikroszkópos felvételek elemzése, kémián grafikon? És mennyire nehéz megtartani az írásbelivel elért százalékos eredményt? Nekem mindkettő 85% körül lesz, ha ugyanolyan intenzíven készülök a szóbelire is, várhatóan rontok azért?

Légyszi, csak olyanok válaszoljanak, akik biztos infót tudnak mondani!

Előre is köszönöm. :)



2013. máj. 28. 19:34
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

A legrosszabb rémálmaid válnak valóra! Természetesen nem :) Bioszról tudok részletesen nyilatkozni.

Tehát lesz egy önálló témakifejtés és egy szövegelemzős. Hogy konkrétan ábraelemzés lesz e, azt nem tudom megígérni, el tudom képzeni, hogy a szövegelemzős mellé kapsz egyet, de egyáltalán nem biztos (valszeg egyébként nem). Gyakorlati része nincsen, tehát nem lesz mikroszkópos felvételek elemzése. Az első feladatban irányított kérdések alapján kell kifejtened egy témát, ami viszont elég sok mindenre kiterjed, nekem pl olyan volt, hogy részletezzem a halak felépítését, N útja a szervezetükben és milyen ökológiai szerepük lehet egy tóban.

A másik feladathoz adott egy szöveg, az alapján kell válaszolni a kérdésekre, amihez persze szükséges háttértudás, de pár kérdésre csak a szövegalapján lehet válaszolni. Ez részben probléma feladat, nekem pl rá kellett jönnöm, hogy az ábra nem teljesen tükrözi a szöveget, mert a szöveg szerint a vírusnak RNS volt az örökítőanyaga, az ábra szerint viszont DNS.

Szóbelin 50 pontot tudsz összesen összegyűjteni, ez annyit jelent, hogy maxos szóbelivel (85 %-os írásbelivel) összesen 90 %-os lesz a vizsgád, ha épp 85 %-os marad az érettségid, akkor 42,5 pontot gyűjtesz össze.

2013. máj. 28. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

az első válaszoló szépen összefoglalta! :)

hova készülsz?

2013. máj. 28. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm! :) Tehát akkor a szövegelemzés kb. olyan, mint egy esettanulmány kémián. Azt tudom, hogy az összesített eredmény hogy jön ki, igazából az érdekelt, hogy érhet-e komolyabb meglepetés, de az elmondottak alapján nagy baj nem lehet, ha tanul az ember rendesen :D

PTE-ÁOK-ra jelentkeztem. :)

2013. máj. 29. 11:52
 4/8 anonim ***** válasza:
Első válaszoló vagyok. Akkor nincs kizárva, hogy mi még fogunk találkozni, merthogy én is PTE-re jelentkeztem ;)
2013. máj. 29. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Arra már nem emlékszem, hogy egy lapon van-e a két tétel, vagy kettőt kell húzni:D

De az A tétel bioszból vmi kifejtős, és vannak hozzá kérdések.

Pl. nekem "a szén körforgása egy hazai erdőben" volt maga a téma, mellette meg a kérdések kicsit elkalandoztak másfelé is. Pl. mondjak példát versengésre, szimbiózisra stb egy erdőből.

Meg hogy mi a különbség egy mérsékelt övi erő és egy esőerdő talaja között a tápanyagtartalmat illetően és miért.

Tehát vmennyire a fő kérdés köré épült a dolog, de azért több témát is felölet.

De lehet olyan is, hogy mondjuk a vér alkotói, aztán mondd el hozzá a vércsoportok öröklődését...


A második az vmi ábra, grafikon vagy szöveg. Szintén vannak hozzá kérdések. Egy részét simán ki lehet szedni a szövegből, egy részéhez meg kell háttértudás.

Nekem a humán genom projektről volt egy szöveg, meg arról, hogy hány %ban különbözik az ember DNS-e a majomtól meg az emberi rasszok DNS-e között mekkora a különbség..

El kellett hozzá mondanom a humán genom projekt lényegét, aztán a DNS szerkezetéről kellett beszélnem, meg volt hozzá számítási feladat is.


Amúgy nekem jó élményem van a szóbelivel. Rendesek voltak, meg szerencsére a tételemeimet is tudtam.

Ha vmit véletlen nem mondasz el, akkor rákérdeznek.

Nekem is volt olyan, amit kihagytam, de mikor rákérdeztek akkor elmondtam, és simán megadták rá így is a pontot.

Ha nem kell mindent harapófogóval kihúzni belőled, csak 1-2 kérdést tesznek fel, akkor nem nagyon vonna le pontot az előadásmódból se.

Legalábbis nálam nem vontak, mert max pontot kaptam a szóbelimre:D


Bár lehet az is segített, hogy előttem egy nagyon buta gyerek volt. Szegényből próbáltak annyit kihúzni, amennyit csak tudtak, hogy adhassanak neki pontot rá, de hát nem sok mindent sikerült szegénynek kinyögnie.

Szerintem azután felüdülés volt nekik, hogy nekem legalább volt közöm a bioszhoz:DDD

2013. máj. 29. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Elsőnek: na, az tök jó, akkor remélhetőleg évfolyamtársak leszünk :D

Ötödiknek: köszönöm szépen, ez biztatóan hangzik! :) A biosz tanárunk rengeteget ijesztgetett minket a szóbelivel, én speciel attól félek, hogy kihúzok egy evolúciós tételt, pl. koponyák azonosítása, stb. :D

Egyébként ti melyik könyvekből készültetek? Mi alapvetően a Lénárd-féle könyvből, de kiegészítésnek ott van a mozaikos (bár az elvileg nagyon túltárgyalja,de szerintem pl. az idegrendszer sokkal jobb benne, mint a Lénárdban), az Oláh Zsuzsa-féle is, plusz a Bán Sándor-féle Kiegészítő fejezetek a biológia érettségihez.

2013. máj. 30. 10:49
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem spec. a Lénárd semmire nem elég. Középszintűre lehet, de emeltre biztos nem.

Inkább a Mozaikosból készülj.

2013. máj. 30. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Én is így gondolom! Édesanyámnak megvan még a régi, harminc évvel ezelőtti kiadás, na mondanom sem kell, hogy extrán lebutították azóta... Úgyhogy én is inkább a mozaikosra támaszkodnék. :) Meg talán a régi lénárdosra, kb. 3x akkora terjedelmű, mint az új kiadás.
2013. máj. 30. 10:59

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!