Szerintetek jogos a hallgatói szerződés?
Hogy érted, hogy jogos e? Az állam él azzal a jogával, hogy meghatározza a felsőoktatás bizonyos feltételeit a finanszírozás terén. Valójában senki nem kényszerít rá, hogy itthon maradj dolgozni, de ha semmibe akarod venni ezt a feltételt, akkor bizony fizetned kell. Az más kérdés, hogy nem helyes, és igazságtalan, meg kényelmetlen helyzet a tandíj tulajdonképpeni bevezetése, de a felsőoktatási "reform" keretein belül nem a hallgatói szerződés a leginkább problémás elem. Még annyit a hallgatói szerződéshez, hogy hivatalosan ez egy beleegyezés olyan játékszabályokba, amiket ha felrúg valaki, nagyon nem jár jól. Aggályoskodhatunk most azon is, hogy a tandíj behajtását hogyan oldják majd meg törvényes kereteken belül, de ne felejtsük el, hogy ahhoz előbb egy, az állammal kötött szerződést kell felrúgnia a másik félnek.
Tehát ha azt kérdezed, hogy jogos, akkor igen, az. Az államnak is kell a pénz. Ha azt kérdezed, hogy helyes döntés e, akkor az a válasz, hogy nem. Tízezrek, százezrek kerülnek kényszerhelyzetbe és korlátok közé, jogsérelem mégsem éri őket...
Szerintem a hallgatói szerződés azt jelenti, hogy diplomaszerzés után 20 éven belül kell ledolgozni a képzési idődnek dupláját. Még a leghosszabb képzés, az orvosi után is 12 évet, de 20 éven belül!
Számomra ez inkább 2 esetet jelent: vagy ledolgozod, vagy nem. Ha ledolgozod, nem kell fizetned, ha kimész, fizetned kell. Ez igazából 2 lehetőség, nem pedig csak 1. Ha meg fizetned kell, nem azt jelenti, hogy felrúgod a szerződést, hanem hogy a kintlétet választod.
Jeleztek mar az Eu-nak,hogy ez korlatozza a szabad munkaero aramlasat.
Ha ok is igy latjak majd akkor kiderul,hogy jogtalan.
Ha kulfodnek szuksege lesz a tudasodra hidd el megfogod tudni keresni azt a penzt amibol kifizeted az allamot. Kulfodon sincs minden munkaerore szukseg...
Tobb orszagban alapbol nem ingyenes a felsooktatas.(bar azokat az orszagokat elhagyni sem akarjak annyian:P)
El kell fogadni es igy kell tervezni.
Ha a diplomadat kulfoldon szeretned hasznalni , tobb,mint 8evig akkor mar utana nem nagyon jon haza az ember. Aki kiment 8evre az ott is maradt .
Takaritani/bebiszitterkedni/futarkodni stb ha kimennek 8+evig akkor meg teljesen folosleges volt az egesz kepzes, sehol nem haszanljak a tudasukat
Orvoskent nem igazan jelent ez a torveny gondot.
Nem azert nem megy ki minden orvos,mert nem fizetnek meg, hanem mert nem tudja mindneki olyan konnyen elhagyni az orszagot.
Orvoskent szerintem Svedorszagban barmelyik korhaz kifezetne helyetted , ha mar 8eve ott dolgozol:)
Az állam szempontjából érthető, viszont az EU nevű szervezet tagjai vagyunk, aminek elfogadtuk belépéskor a szabályait. Ebben benne van hogy nem lehet semmilyen módon sem gátolni a munkaerő szabad áramlását az EU-n belül.
Ezt most vizsgálják, ha a szabályokba ütközőnek tartják, akkor onnantól kezdve el kellene hogy töröljék. (Bár láttunk már rá számos példát hogy leszarjuk őket, cserébe jól megsz*patnak minket valami másban, de gondolom nem tanulunk a saját hibáinkból sem, ezért ha azt is mondják hogy törvénytelen akkor is megtartjuk..)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!