A keresztény és zsidó egyház kapcsolatai milyen?
Hány keresztény felekezet barátkozik a zsidó egyházzal?
Milyen szintű ez a barátság?
Kereszténység és zsidóság [szerkesztés]
A zsidó vallás messiásfogalma hasonlít ugyan a keresztényekéhez, de lényeges különbségekkel. A zsidók szerint a héber szent írásokban néhány prófécia, azaz jövendölés olvasható Dávid király egy bizonyos jövőbeni leszármazottjáról, aki a zsidó nép új vezetőjévé kenetve és Dávid trónját Jeruzsálemben újraalapítva ott örökké fog uralkodni. A zsidó nézetben ez az eljövendő egy teljesen emberi, halandó vezér lesz, aki Dávid királyságát visszaállítja és Izrael földjét újraépíti. Ez a téma a zsidóknak az utolsó időkre vonatkozó elképzelései (zsidó eszkatológia) körébe tartoznak. A keresztények messiásfogalma ezzel szemben Jézusnak az Újszövetségben olvasható bizonyságtételein alapul, vagyis:
Jézus volt az ószövetségi jövendölések beteljesedése (főleg Ézsaiás „Szolga Énekei”-ben (Ézsaiás könyve, 41:8-16 és 42:1-9, 49:1-6, 50:4-9, 52:13, 53:12)
Jézus azért jött el, hogy Isten országát, királyságát (nem földi királyságot) alapítsa meg.
Amikor megkérdezték Jézustól, hogy ő-e az eljövendő Messiás, ő csak az általa művelt csodákra és az általa beteljesült jövendölésekre mutatott, emellett magára olyan címekkel hivatkozott, amiket a zsidók a Messiásra utalókként ismertek fel és az isteni királyság örökösének szerepében az alázatosság példaképének mutatta be magát.
A messiási zsidóság az evangelizáló keresztények vallásos mozgalmának zsidó csoportja, mely elfogadja Jézust Krisztusnak, azaz a Messiásnak. A judaista (zsidó) vallással ellentétben ők hisznek a Szentháromságban, és vallják, hogy Jézus a megtestesült Isten. Bár legtöbbjük zsidó származású, a fővonalbeli zsidó csoportok nem tartják őket a zsidó közösség részének és ugyancsak nem keverendők össze azokkal a zsidó származású keresztényekkel, akik valamelyik keresztény egyháznak tagjai.
Egyháznak tulajdonképpen csak a keresztény közösségek nevezhetők.
A kereszténység zsidó gyökerű vallás, ezért minden igazi keresztény tiszteletben tartja Izrael népének kiváltságos szerepét.
Mivel azonban Jézus megváltói fellépése a zsidóság számára elfogadhatatlan volt, Jézus tanítása alapján pedig beteljesedett a zsidóknak adott törvény és kinyilatkoztatás, a kereszténység külön vallásként jelent meg Jézus halála után. Ugyanúgy üldözték a zsidók a keresztényeket, mint magát Jézust.
A holokauszt és a zsidógyűlölet távol áll minden jó kereszténytől, de Jézus tanítása alapján kell "kiértékelnünk" a zsidóság hitetlenségét és nemzetpolitikai torzulásait (hasonlóan minden más néphez, szervezethez, vagy az egyházon belül).
Talán a Hit Gyülekezete és az adventista egyház van a hagyományosnál szorosabb kapcsolatban a zsidósággal.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!