Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Valaki tud segíteni KÉMIÁBAN?...

Valaki tud segíteni KÉMIÁBAN? Konstitúció stb.

Figyelt kérdés
Alkánok izomeriája, konstitúció, CH-kal, ezeket felrajzolni, vagy felrajzoltnak a nevét írni. Semmit e értek sajnos és holnap doga. 10-11.es vok. Valaki elmagyarázná részletesen hogy hogyan kell?
2011. okt. 24. 19:36
 1/4 anonim ***** válasza:
Megnézed melyik a leghosszabb szénlánc. Megszámolod hány szénatomból áll, és ez alapján nevezed el (1=metán, 2=etán, 3=propán, 4=bután, 5=pentán, 6=hexán, 7=heptán, 8=oktán, 9=nonán, 10=dekán, 11=undekán, stb...) ha pedig van benne kettős kötés akkor etén, propén, butén, szóval én végződésű lesz, ha meg 3-as kötés, akkor etin, propin, butin, stb in végződést kap. Az elágazásokat meg elnevezed, hogy ha csak 1 szén atom ágazik ki, akkor az egy metil csoport, ha kettő akkor etil, ha három propil, szóval a csoportok meg il végződést kapnak. És beszámozod a leghosszabb lánc szénatomjait, és ahol van az elágazás, annak a szánatomnak a számát elé teszed: pl 3-etil-2-metil-hexán. Itt a fő lánc 6 szénatomszámú, és a 3. szénatomhoz egy etil csoport, a másodikhoz meg egy metil csoport kapcsolódik.
2011. okt. 24. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen, még azt nem értem, hpgy azt hogy lehet megállapítani hogy kettős v. hármas kötés? Felrajzoláskor honnan lehet tudni hogy H mennyi? (tehát láncban darabonként CH H- mennyi a szám az alján, érted?
2011. okt. 24. 21:01
 3/4 anonim ***** válasza:

"azt hogy lehet megállapítani hogy kettős v. hármas kötés? Felrajzoláskor honnan lehet tudni hogy H mennyi? (tehát láncban darabonként CH H- mennyi a szám az alján, érted?"


Nem igazán értem, hogy mit nem értesz, ez most két külön kérdés, vagy együtt teszed fel? Mert ugye a két dolog szorosan összefügg. A kettős kötésnek két vonal a jele, mint az egyenlőségjel, a hármasnak meg három vonal egymás mellett, és a hidrogének számát meg úgy kell kisakkozni, hogy ugye a szén az mindig 4 vegyértékű (1 kivételt ismerek, a fulminsavat [és sóit], ahol csak 2, de az pont ezért iszonyú robbanékony vegyület), és akkor megnézed, hogy ebből a 4-ből hányat használ el a szomszédos szénatomok irányába, és amennyi megmarad, annyi jut a hidrogénekre. Tehát egyszeres kötéseknél ugye láncközi szénatomokon 2 hidrogén van, a lánc végén meg 3 (ezért van a CnH2n+2 általános képletben a +2, mert egyik végén is egyel több, meg a másik végén is egyel több, tehát összesen 2-vel több, mint a láncközi szeneken), míg kettős kötés esetén láncközi szeneken már csak 1, míg lánc végén ilyenkor van kettő (pl.: etén=etilén C2H4), hármas kötéseknél láncközi szénatomokon már nincs is egyáltalán hidrogén, míg lánc végén egy darab van pl.: etin=acetilén C2H2).

2011. okt. 25. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszi szépen, de már megirtuk a dogát. Azért nem értettem mert mi csak azt tanultuk hogy egy vonal van köztük.
2011. okt. 25. 18:39

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!