Segitene valaki kemiaban? (11. es)
Szerintem az van, hogy savas kozegben oxidalo hatasu a k2cr2o7.
A KMnO4 az is oxidalo, de bazikus kozegben ez sokkal erosebb. Normalisan is fel tud egy kettos kotest bontani es OH csoportot rakni ra, bazisos kozegben viszont szet tudja vagni es szensavva alakitani a kettos kotesnel a vegeket.
Szoval itt mindket esetben egy eroteljes oxidalasban kell gondolkodni. A kornyezet csak alafesto zene, ami biztositja, hogy az oxidalas valoban eroteljes legyen.
Idézek belőle:
„Az alkének erőtejes oxidációjakor kettős kötésük felhasad, az eredetileg a kétszeres kötést alkotó szénatomok karboxilcsoporttá oxidálódnak. A reakcióban karbonsavak keletkeznek, 1-buténből egy molekula hangyasav és egy molekula propionsav, 2-buténből két molekula ecetsav.“
Idézek belőle:
„OsO4 oxidation of an alkene is stereospecific oxidation of trans-2-butene gives the enantiomers of 2,3-butanediol as a racemic mixture (optically inactive).“
Az OsO₄ ugyan se nem K₂Cr₂O₇ se nem KMnO₄, de ezzel azt akarom mondani, hogy különböző oxidáló anyagok más-más módon oxidálják. Mert ebben az esetben 2,3-butándiol keletkezik. Na és persze a körülmények sem elhanyagolhatóak mert ez is befolyásolhatja a reakció kimenetelét (hőmérséklet, pH, stb.)
Ennyit sikerült összeszednem.
Másfelől, ha esetleg érdekel, hogy hogyan lehet alsó, felső indexeket írni a képletek esetén és más hasonlóakat, akkor erről itt írunk:
http://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__hazife..
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!