Elmagyarázná nekem valaki?
A bányamonopóliumot megreformálta Károly Róbert. A földbirtokos a kibányászott nemesércért megkapta az urbura 2/3-át. Az urbura az arany 1/10-e az ezüstnek 1/8-a. Ezáltal a földbirtokosokat érdekelté tette, hogy feltárják a nemesércet és ne titkolják el, mint korábban.
Amit nem értek illetve nem világos. Bár tudom, hogy Károly Róbert német bányászokat hívott az országba a sok más etnikummal együtt, de most a földesúr bányászott, vagy bányász? Illetve, ha egy kiló aranyat kibányászott, akkor ugye az urbura 1/10-nek az 1/3-át kapta meg vagyis, kábé 3 dkg-ot egy kiló arany után. Most, ha a földesúr dolgozik, megérte annyit vesződni, hogy 3 nyomorult deka arany értékét megkapja? Nem értem, hogy értik ezt. Második lehetőség:Vagy a kibányászott nemesérc-nek csak az 2/3 kellett beszolgáltatnia és a további 1/3-ot megtarthatta, de persze utána azt is pézre kellett a kamarában váltania?
Kérlek benneteket, aki érti magyarázza el. A tkv.-ben, csak ennyi van:
„ A földbirtokos megkapta az királynak fizetendő bányapénz, az urbura 1/3-át. ( Az urbura az aranynak egy tizede, az ezüstnek egy nyolcada volt) Ezzel a király érdekelté tette a földesurakat a lelőhelyek feltárásában.”
És azt sem értem, ha a király elvette az összes nemesércet illetve, ugye a reform elött a földesúr földjét is elvette ( Helyette kapott egy sokkal kisebb értékűt, ugye ezért titkolták el, ha találtak nemesércet, mert akkor újra fel kellet építenie a házát stb.) Akkor miért kellett korábban bányapénzt fizetni? Hogy értik hogy bányapénz?
Nagyon hálás lennék, ha valaki elmagyarázná. Biztos egyszerű mint a faék, de már azt se tudom, hogy fiú vagyok –e vagy lány.
De még mindig nem kapta a kérdésemre választ:), hogy "miért vonzó egy összegben, ha a hosszú időre pl. az egy évre megállapított adó, amúgy sem változott?? Ezt kérdezem, hogy miért volt ebben az esetben vonzó?
Miért nem írják le részletesen, ezt utálom a tankönyvekben, hogy oda vetnek valamit, de nem magyarázzák meg !
Tehát a földesúr a falvak szívatta agyba-főbe :D Ezért akartak a falvak mezővárosokká válni, mert így kicsit mentesültek a földesúr terrorjától. A falvaknál esély sem volt a fix összeg megállapítására.
Ezért mondtam, hogy a könyv jól írta, benne volt, hogy a "városlakók számának növekedése". Tehát az egy összegnél szó sincs falvakról.
A "legjobb" helyzetben egyébként a szabad királyi városok voltak, azok voltak földesúri függésben, őket csak a király csesztette, nem kellett még egy földesúrral szenvedniük.
"Tehát a földesúr a falvak szívatta agyba-főbe"
Okés, köszi :D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!