Mi abban a meglepő, hogy a mai fiatalok Egyetemre akarnak menni? Mert.
Mert látták a szüleiket, nagyszüleiket, egyéb embereket akik a gyárakban, földeken, építkezéseken látják, hogy semmi pénzért sokat kell dolgozniuk. Mindenki jobb életkörülményeket, jobb fizetést akar kapni. Ezért senkit sem lehet megvetni.
A másik, hogy a diploma már szinte társadalmi elvárás.
Azért ez a kérdés jóval összetettebb annál minthogy 5 sorban megválaszoljuk.
"Mi abban a meglepő, hogy a mai fiatalok Egyetemre akarnak menni?"
Kedves Kérdező!
Nem is az a kérdés hogy egyetemre mennek-e mert az ma már elvárás, természetes dolog. A kérdés az hogy miért-milyen szakra mennek egyetemre?
Engedd meg hogy - én, mint mai fiatal - elmeséljem tapasztalataimat és megfigyeléseimet erről a továbbtanulási témáról. Előre leszögezném nagyjából egyetértek azzal amit mondasz.
1. Vannak az olyan típusú diákok akik nagy ívben le*szarják hogy mi lesz belőlük, csupán csak azért mennek egyetemre mert az buli, nem kel melózni stb. Minden sértés nélkül mondom, hogy az ilyen fiatalok 99%-ka valamilyen bölcsész szakra adja be a jelentkezését, mivel a többihez képest ezek a szakok a legkönnyebbek illetve az is egy fontos tényező számukra hogy itt nincsen matek. Ők mindenféle távlati terv nélkül vágnak bele ebbe az egészbe. Sokuknak még végzősként sincs semmi elképzelésük arról, hogy mit fognak kezdeni az életükkel. Általában belőlük lesznek a korábban említett "diplomás gyári melósok".
2. Aztán van a másik része a dolognak vagyis azok akik már korábban eldöntötték merre akarnak menni, mi érdekli őket, mit akarnak kezdeni az életükkel. Így aztán ők célirányosan készültek fel az érettségire. Ide tartoznak az orvosisok, TTK-sok, a leendő mérnökök valamint a közgázosok EGY RÉSZE!!. Azért hangsúlyoztam ki azt hogy
egy része, mert a közgázon belül is vannak komoly szakok /pl: pénzügy, gazdaságelemző/, meg semmit nem érő "nem tudom mi legyek de diplomát akarok" típusú szakok lásd turizmus-vendéglátás. Hála Istennek én is ebbe a csoportba tartozom: 14 éves korom óta tudom mi érdekel,
mivel szeretnék foglalkozni.
De még hosszan lehetne sorolni milyen dolgokkal találkoztam már. Sokan például azt sem tudják mit takar konkrétan az a szak ahova jelentkeztek....
Látszik, hogy az utolsó kommentet egy értelmes ember írta... maximálisan egyetértek!
egy TTK-s
A baj a bolognai rendszer bevezetésével kezdődött, ekkor romlottak le súlyosan a bölcslészkarok, kivétel nélkül minden egyetemen.
Egyébként, a minap találkoztam 4 munkanélküli ismerősömmel: az egyikük ügyvéd, a másikuk faipari mérnök, a harmadik ingatlanos volt, a negyedik vízgazdálkodásból diplomázott. Egyik sem himi-humi, lazulós szak.
Nincs garancia semmire, a jó munkahelyre sem - akár van diplomád, akár nincs.
Kedves 18:24-es!
Könyörgök olvasd el még egyszer mit írtam! Direkt kihangsúlyoztam az elején hogy "tapasztalataim és megfigyeléseim". Semmi rossz szándék nem volt bennem a válasz írásakor csak a saját tapasztalataim, amik igazak akármennyire is ellenkezel.
"Értelmes ember nem általánosít"
Való igaz több tízezer felvételizőt nem ismerhetek név szerint, de ahhoz ismerek eleget hogy tudjam, hogyan zajlik a továbbtanulás egyes embereknél.
"Annyira bosszant, hogy mindenki azt hiszi, aki bölcsész, az a matekot akarja elkerülni, a turizmusos, az meg nem tudja mit akar"
Én egyáltalán nem ezt írtam. Csak azt mondtam, hogy aki úgy áll a továbbtanuláshoz hogy "mindegy mi csak diplomám legyen" az valószínű hogy BTK-ra adja be a jelentkezését, hiszen más szakoknál nem úgy van hogy "Nem tudom mi legyek elmegyek vegyészmérnöknek". Illetve a matek a diákok 90%-kának mumus tantárgy és hidd el, ez is rengeteg embert befolyásol a döntést illetően. Nem csak a saját környezetemben van erre rengeteg eset, de nézd meg az oldalt is. Naponta jelennek meg kérdések hogy "Melyek azok az egyetemi szakok ahova egyáltalán nem kell matek" stb. Ez nem egyenlő azzal hogy aki bölcsész, az a matekot akarja elkerülni. Vannak olyan emberek akiket ez érdekel, teljesen rendben de itt fordulnak elő a legnagyobb arányban a "céltalan egyetemisták"is amiről az előző válaszomban már írtam.
Turizmus:
Akármit is gondolsz ez a közgazdasági képzések legalja. Ezen megsértődhetsz, lepontozhatsz, szidhatsz akkor is így van. De itt sem arról van szó hogy én most minden turizmusosra rámondtam ezt.
Turizmus-vendéglátás szakon végeztem középiskolában szóval ezt így mondom. A legtöbb ember úgy jelentkezik erre a szakra, hogy azt sem tudja mit takar pontosan ez a képzés. Aztán az egyetemen éri őket a sokk, hogy ez közgazdász képzés van matek meg mikor-makro HÚHA akkor ez már nehéz. A legtöbb ide felvételizni akaró embernek - akik szerinted pontosan tudják mit akarnak - én meséltem el hogy itt van matek. Ezután - milyen érdekes - már annyira nem vonzotta őket ez a pálya.
Sok barátom jár turizmusra több főiskolán/egyetemen, a következő mondatot kivétel nélkül mindegyikőjük mondta:
"nem egy olyan szaktársammal találkoztam, akit meglepett, hogy van matek"
De megismétlem egyáltalán nem sértésnek szántam a mondanivalómat. Nekem mint szintén közgázos hallgatónak ezek a tapasztalataim a fenti szakokról.
Én csak leírtam a véleményem, nem érzem magam semmitől se többnek.
83%-osnak igaza van.
A turizmus és a bölcsész szakokon végzettek sok esetben a mekiben végzik. Rengeteg van belőle.
Sokan nem a műszaki területet válasszák a matek miatt(meg fizika).
Néz meg egy középiskolát. Miből buknak a legtöbben?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!