Tényleg nehezebb volt a rendszer váltás előtt egyházi gimnáziumból tovább tanulni ?
De még mennyire! Főleg az olyan irányokba, aminek politikai jelentőséget tulajdonítottak. Pl.tanári. Nem országos ráhatással volt azért, hanem a helyi rangsort manipulálták, vagy vették nagyon szigorúan.
Tehát ha kitűnővel, legjobb központival, max szóbelivel biosz valami szakos tanár akartál lenni, akkor odament a fősuli párttikára a bizottság elnökéhez és rábökött.
Ezt nem vehetitek fel!
Aztán a felvehetők alá került be a rangsorba.
Ha orvosira ment, és a max pont ( akkor 20 volt) helyett 19,5 lett az eredménye, tehát a két felvételi tárgyból valahol becsúszott egy évvégi, vagy érettségi négyes, de a többi mind ötös, akkor megkapta előfelvételivel a levelét. Az azt jelentette, hogy egy évet dolgozni kell a szakmában pl segédápolóként, és a következő tanévtől kezdi az egyetemet.
De az állami iskolából jött kádergyereket 17,5 pontosan felvették első körre, mert apunak volt munkásparaszt hatalomért kitüntetése. ( 56 os pufajkás)
#1 A "Munkás-paraszt hatalomért" kitüntetettek leszármazottai nem csak az egyházi gimnáziumokból érkezettekkel szemben élvezett előnyt, hanem eleve felvették, erre törvény volt, benne volt a Felvételi Tájékoztatóban.
A másik, ami fiatalabbaknak nem biztos hogy triviális: akkoriban nagyon kevés egyházi iskola volt, emiatt nehéz volt bekerülni, magas színvonalú, nívós oktatás folyt, nagyon szép versenyeredményekkel. Egyetemi kollégiumi szobatársam Pannonhalmára járt, azt mondta, hogy volt 1-2 "kádergyerek" is. No nem az MSZMP KB gyerekei, de olyan cégvezetők, akiknek poziciójuknál fogva kötelező volt az MSZMP tagság. Ez már a rendszer végnapjai fel volt, valószínűleg ahogy megyünk visszafelé a keményebb időkbe, az egyház elnyomása annál durvább volt. Szobatársamat simán felvették, nem volt semmi ebből. Én nem egyháziba jártam, de nem voltam KISZ-tag. Sokan sopánkodtak, hogy emiatt nem vesznek fel (volt KISZ-jellemzés rovat is a felvételi lapon), de senkit nem érdekelt az egyetemen. Én tanári szakra mentem, de akkor ennek a tudományegyetemi része volt hangsúlyos, nem a pedagógiai-ideológiai.
Orvosin amit hallottunk, ott sem volt negatív diszkrimináció, csak a főorvosok gyerekeinek pozitív (őket másik szóbeli bizottsághoz osztották be).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!