Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Egyéb kérdések » Függvényérték kiszámítása?

Függvényérték kiszámítása?

Figyelt kérdés

Egyetemre járok, nemrég kezdtük el tanulni az analízist. A függvények folytonosságánál szóba jött, hogy akkor folytonos a függvény, ha a határértéke megegyezik a függvény értékével.

Én középiskolában úgy tanultam, hogy a függvény képletébe csak be kell helyettesíteni az adott x számot, viszont a Matekingen valamilyen más módszerrel számoltak értéket. Ott az volt, hogy f(x)=2x, x pedig nem egyenlő 3-mal, így a hatnál lyukas karika volt a függvény görbéjén. Ha viszont x=3, akkor a függvény értéke=10. Nem értem, hogy ez hogy jött ki.

Valaki esetleg tudna segíteni?



szept. 17. 09:47
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Úgy jön ki, hogy az a függvény úgy van definiálva, ahogy.


Ha az a függvény, hogy f(x)=2, akkor igen, csak behelyettesíted x helyére a 3-at, és a függvényérték 6 lesz.


A te esetedben ez a függvény:


f(x) =

{ 2x, HA x=/=2

{ 10, HA x=2


Tehát itt az x=2 esetben nem írhatod be a 2x helyére a 2-t, mert a definíció ezt nem engedi meg. Hanem azt mondja, hogy x=2 esetén a függvényérték 10.


Ebben az esetben -jobb híján- a függvényt úgy ábrázoljuk, hogy az x=2 helyen lévő (2;6) ponthoz teszünk egy karikát, ezzel jelezve, hogy a 2x egyenesének az a pontja nem létezik, és ahelyett a 10-ig felvisszük a pontot.

szept. 17. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm!

És azt el tudnád magyarázni, hogy miért pont 10 lesz az érték?

szept. 17. 11:13
 3/9 anonim ***** válasza:
100%
Ugye ezt két szinten lehet értelmezni, az első szinten azt mondanám, azért, mert az van odaírva: HA x = 2, AKKOR f(x) = 10. A második szinten visszakérdeznék: szerinted miért PONT 2*x lesz, ha x nem 2?
szept. 17. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Azért 10, mert a függvény kitalálója így definiálta a függvényt. Ha az lenne ott, hogy {-5, ha x=/=2, akkor -5 lenne az értéke. Ez csak ennyi.


Van olyan függvény, aminek van "normális" leírása, de az értelmezése ezzel a módszerrel történik, az például az előjelfüggvény, vagyis sgn(n), aminek a definíciója így néz ki:


sgn(x) =

{ -1, ha x<0

{ 0, ha x=0

{ 1, ha x>0


Vagy ott van az abszolútérték-függvény, ami szintln utasításokkal lehet jól leírni;


|x| =


{ -x, ha x<0

{ 0, ha x=0

{ x, ha x>0


Általában a 0-s és a pozitív részt össze szokták vonni, mert megtehetjük ebben az esetben:


|x| =


{ -x, ha x<0

{ x, ha x≥0


Illetve lehet teljesen önkényesen definiálni ezzel a módszerrel függvényeket, például;


f(x) =


{ x^2, ha x<0

{ sin(x), ha x≥0


És mondjuk ennél a függvénynél lehet kérdés, hogy az x=0 helyen folytonos-e, és ha igen/nem, akkor azt hogyan lehet megmutatni.

szept. 17. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!
szept. 17. 16:25
 6/9 anonim ***** válasza:

Nem szoktam ilyen hangnemben reagálni, de ha egy egyetemen ez egy problémás kérdés valakinek, akkor később sokkal nagyobb gondok lesznek.


Nem tudom, hogy emelt szinten tanultad-e a matekot a középiskolában.

Ha igen, akkor ott valami nagyon gyenge lehetett a matekoktatás.

Ha nem, akkor nem veled van a gond, hanem a rendszerrel, mármint hogy egy ideje be lehet kerülni középszintű érettségivel egyetemekre.

szept. 17. 23:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Nem, nem tanultam emelt szinten a matekot, más tárgyból emelteztem (ahogy a szaktársaim többsége is). Egyébként az anyag többi részét eddig értem, csak az nem volt világos, hogy miért pont 10 volt adott helyen a függvényérték, de ezek szerint az nem számolással jött ki.
szept. 18. 11:08
 8/9 anonim ***** válasza:

A függvénynek nincs képlete. Hozzárendelési szabálya lehet, de az sem mindig van, nem mindig írható fel olyan. Ebből következik, hogy nem tudsz behelyettesíteni sem, ha nincs mibe.


Vannak olyan függvények, amelyek értelmezve vannak egy intervallum minden pontjában, mégsem folytonosan. A te példád is ilyen. A 3 helyen tízet vesz fel, minden más pontban 2x-el számolható.

szept. 19. 07:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

Neked is köszönöm a segítséget!

És igazad van, valóban hozzárendelési szabályra gondoltam😄

tegnapelőtt 19:39

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!