Ha már most ilyen nehezen bírom lelkileg az orvosit, akkor lehet ott kéne hagyni?
Harmadéves vagyok az orvosin. Amikor ide jöttem nagyon határozott voltam, kórházban is jártam azelőtt és tetszett ez a munka. Legalábbis élveztem nézni, mert volt lehetőségem kórházban körülnézni még egyetem előtt. Csak abba nem gondoltam bele, hogy egyszer majd rajtam lesz a felelősség és én kell majd ezt csináljam. Egészen másodév nyaráig bele se gondoltam milyen komoly szakma ez az orvosi. Addig volt olyan, hogy mondjuk "tévedtem" 1-2 kérdésben és nem is zavart, mert normálisnak tartottam. Majd másodév végén, sikeres vizsgaidőszak után teljesen kétségbe estem, elkételkedtem az egész szakmában. Hogy valóban nekem való-e? Biztosan képes leszek én ekkora felelősséggel megbírkózni? Mostmár, ha tévedek valamiben azt szinte tragédiaként élem meg: "Mi lesz majd, amikor én leszek ott és én kell döntést hozzak, majd akkor is el fogom kúrni?"
Addig se volt valami atom önbizalmam. De az orvosi csak amplifikálta ezt a folyamatot. Mostmár azt érzem, hogy nemcsak, hogy az orvosi munka végzésére vagyok túl gyenge és alkalmatlan, de az életre is alkalmatlannak érzem magam. Nem tudom magamat családfenntartóként elképzelni, félek a felelősségtől, hogy valamit elcseszek, aztán vége. Hajlamos vagyok nagyon túlreagálni a dolgokat, sajnos. Amit más nem él meg annyira nehéznek (legalábbis látszatra), azt nekem nagyon nehéz feldolgozni. Ha tévedek, akkor azt tragédiaként élem meg. És sajnos hajlamos is vagyok tévedni elég sokat. Ezért is gondolkodtam, hogy talán lehet, hogy valami olyan szakma kéne, ahol kicsit kevesebb felelősség van a hátamon.
Lehet, hogy alábecsülöm magam és kellő önbizalom-fejlesztéssel, traininggel alkalmas lehetek még orvosnak?
Igazából félek, hogy valamit nagyon elhibázok. Amikor bemegyek a kórházba tömény szorongás fog el, nem szeretek ott lenni. Már nem úgy látom az egészet, mint amikor idejöttem. Akkor még érdekesnek találtam, mostmár inkább gusztustalannak találom, ami a kórházakban megy. Ami érdekel az a háziorvoslás, mert ott nincs hierarchia, ismered a betegeidet és nem a kórházban vagy, azok között a körülmények között, a tömény húgyszagban és túlhajszoltságban. És itt most nem az áldozatkészségről van szó, mert szeretnék segíteni az embereknek, de magamat ismerve egy klinikán dolgozva egy kiégett balfék lennék, és nem tudnék annyit hozzátenni a betegek egészségéhez, mint mondjuk háziorvosként. A háziorvoslásban viszont azt találom nagyon nehéznek, hogy magadnak kell fenntartanod egy praxist, te felelsz mindenről, az egyszemélyes felelősség áll ebben az esetben fenn. És sajnos nagyon bizonytalan vagyok mindenben és magamban is. Sokszor külső megerősítés kell, ahhoz, hogy meggyőzödjek, "biztos jól csinálom?" Tud rá esetleg valaki valamilyen módszert, hogy esetleg ezt le lehet-e küzdeni? Próbálok változtatni magamon, de úgyérzem beleestem egy ördögi körbe. Erre még rárak egy lapáttal az is, hogy a rengeteg trauma és szorongás miatt, ami ezen az egyetemen ért, meg mert alapból is hajlamos vagyok a mentális betegségekre genetikailag, lehet, hogy OCD-s vagyok. Nap, mint nap rengeteg intrúzív gondolattal kell szembenézzek. Ezek olyan gondolatok, amelyeket nem akarok, hogy jöjjenek, hiszen szörnyűek, de mégis jönnek. Pl. Amikor kimegyek a teraszra: "Na mi lenne, ha most leszöknék?", vagy vizsga közbe "Na most mi lenne, ha elkezdenék ordibálni?". Sokszor nagyon nehéz ezeket az érzelmeket kontrollálni. Úgy érzem megőrültem néha. Meg azt, hogy csődbe fogom vinni az életemet. Nagyon instabil vagyok és nem találom a világban a helyem. Nem csak az egyetemmel kapcsolatban, hanem úgy alapból. Rettegek a jövőtől... Néha már azon gondolkodtam, ha lenne eutanázia elaltattatnám magam, mert teljesen alkalmatlannak érzem magam az életre.
Sokat segítene egy szakmabeli segítsége, meglátása. Mit tudnék tenni, hogy jobb legyen? Próbálok kimászni a mocsárból, de úgy érzem, hogy minél jobban akarok, annál kevésbé megy...
Keress egy jó pszichiátert. Az OCD nek van olyan formája ami enyhíthető gyógyszerrel.
Még van időd bőven a pszichoterápiát is elkezdeni.
Ne szresszeld túl magad, szakvizsgáig a mentor felelős a betegért. Annyit bíz rád, amivel elbírsz.
Végső esetben vannak kockázatmentes szakterületek is, ahol még jól is jön a kicsit erősebb formális gondolkodás. Pl mikrobiológia. Iszonyat hiány van belőle.
De nemigen árthatsz, ha mondjuk a reumatológiát választod, és lesz mindig kolléga is a közelben.
Jobbulást!
Szia!
Hasonló szakon tanulok, és nagymértékben át tudom érezni a problémád, én negyedéves vagyok, és én is egyre inkább érzem, hogy közeleg az idő, amikor lediplomázok és ott döntéshozó helyzetekbe fogok kerülni nap mint nap. És minden döntést jól kell meghoznod, hiszen életekkel fogsz dolgozni. Gyakorlati és elméleti szinten is ügyesnek kell lenni és "nem hibázhatsz". És ezt elég nehéz elképzelni úgy, hogy a hibák az életünk szerves részei, hallgatóként főleg.
Azt viszont érdemes észben tartani, hogy akármilyen orvos is legyen az ember, sosincs egyedül. Kikérheti a kollégái véleményét egy nehéz esetben, előveheti a szakkönyveit, ha nem biztos egy laborérték helyes értelmezésében, bármikor rákereshet odavágó szakcikkekre - sőt ez lenne a normál, nem saját kútfőből, vagy jól emlékszem, vagy nem alapon diagnózist felállítani, vagy gyógyszereket kiírni.
Más tészta a sürgősségi esetek ellátása, de ebben viszont gyakorlatot fogsz szerezni, minden bizonnyal az elméleti háttered is meg lesz hozzá.
Az hogy a háziorvosi praxis jobban tetszik mint a kórházi, teljesen rendben van. Én is most teljesen más szakirányt látok magam előtt, mint amilyenért az egyetemre érkeztem. Nálam is hasonló okok álltak emögött.
A problémádat én első körben az önreflexiódban látom, amin egy jó pszichológus is már sokat tud segíteni. Nem a képességeiddel van a probléma, hanem a vezérléssel, ami javítható, tehát én első körben ezzel próbálkoznék és nem az egyetem otthagyásával.
Köszönöm előző válaszolók! Rászedtem magam és el is mentem pszichológushoz még ma. Tényleg segített és felvillant a remény, a pszichológus azt mondta, hogy ezek a dolgok kezelhetőek és nem életfogytiglan kell ezekkel a problémákkal küzdenem. Mivel az egyetemünk szerencsére biztosít hallgatói pszichológiai szolgálatot, így szerencsére díjmentesen tudok majd valahány alkalmat menni még. A pszichológus azt is mondta, hogy nálunk az orvosin annyi szorongó, depressziós, kényeszeres (OCD-s) ember van, hogy klubokat lehetne alakítani. Kicsit megnyugtatott, hogy nem csak én járom meg a poklot az egyetem alatt…
Úgyhogy, ha bárki, aki hasonló cipőben jár, ne habozzon felkeresni minél hamarabb egy pszichológust! Soha nem lehet annyira elkúrni, hogy valami megoldás ne legyen! Nem szabad feladni még akkor se, ha 2-3x annyi energiádba kerül, mint másnak!
Kedves kérdező!
Sok válaszolóval ellentétben én a szakmai oldalról is tudok írni. Nem szeretnék senkit megbántani, de a “nekem is stresszes a munkám” és “sok múlik a munkám milyenségén” összehasonlíthatatlan egy olyan teherrel, választással, döntéssel amin valaki élete múlik. Az orvosi egyetemet sokan azért kezdik el, mert érdekli őket az emberi test vagy éppen a velejáró fals presztízsről álmodoznak. Az orvosi szakma korántsem erről szól. Hatalmas felelősség nyomja a válladat minden egyes nap, nincs xy aki majd elnavigál, neked kell döntened és a legjobb döntést meghozni. Hidd el, ehhez hozzà lehet szokni és nem kell megijedni a tehertől. Nagyon jól döntöttél a szakemberhez fordulással kapcsolatban, ha tudod kicsit fejleszteni magad ezen a téren minden rendben lesz. Hidd el, senki nem került még ki úgy az egyetemről sem, hogy biztos volt magában és nem félt a munkától. Csak alkalmazkodás és rutin kérdése. Ha nem szeretnél stresszes munkakörnyezetet akkor pedig válassz majd nyugisabb szakirányt, pl bőrgyógyászat, háziorvostan stb.
Nem hozzád szól a mondandóm, de mélységesen elszomorít az orvosi egyetem túlhypolása és a temérdek jelentkező akik már első napon kiírják minden socialmedia felületre, hogy “doctor to be”. Talán ezek is adnak fals képet az embernek az orvoslásról, ez nem egy menő szakirány, ez egy élethosszig tartó, se hétvége, sem ünnepnap nem létezik többé munkakör. Alázattal kell hozzáállni. Ahogy levettem te alázatos vagy és biztosan sokkal ügyesebb a többieknél. Eljutottál már a feléig és szépen haladsz. Soha ne felejtsd el, hogy miért kezdted, mi volt a motivációd. Abban igazad lehet, hogy a kórházi munka nem olyan, amilyennek képzelted, ha nagyon nem a te világod akkor ne erőltesd majd ezt, menj más irányba, orvosként lesz az opciód.
Fel a fejjel, nem mondom, hogy egyetem után jobb lesz, mert a rezidensi évek sem csodásak, de nagyon sok múlik ahhoz, hogy hogy állsz hozzá!
Előző vagyok, nekem kb pár hónapba telt belerázódni ebbe a “teherbe”, kicsit immunis lesz az ember egy idő után. Ha pedig bizonytalan vagy, lesz más kollega is, ápoló, gyógyszerész a közelben. Egyik kollegám gyógyszerelési kérdésekben mindig felhívja a gyógyszerészt a dozírozás miatt.
A rutinos ápoló, gyógyszerész, dietetikus, gyógytornász, egyéb asszisztencia néha nagyobb szaktudással rendelkezik adott kérdésben és akkor megy jól a dolog, ha team-ként tud dolgozni ez a kör.
Szerintem ebben a szakmában éppen pont káros az, ha az embernek fene nagy önbizalma van, mert ekkor nézi be az orvos azokat a nem mindennapi, de azért felismerhető eseteket, amiknek aztán tényleg a beteg látja a kárát. Továbbmegyek, meggyőződésem, hogy a magyar orvostársadalom egyik fontos problémája éppen az a fene nagy önbizalom, ami mögött sokszor egyáltalán nincs akkora tudás, vagy egyéb olyan készség, ami ebben a szakmában minimumkövetelmény (alázat, embertársaid iránti tisztelet például). Éppen pont az a természetes, vagy annak kellene természetesnek lennie, ha vannak kétségeid, ha aggódsz, hiszen igen, lehet emberi életek lesznek a kezeid között, de nem kell egyből életekkel dobálózni, az is bőven elég, ha a te döntésed miatt valaki a fogait veszíti el, vagy életre elcsúnyul az arca, esetleg olyan terápiában részesül utólag, ami életminőség romlásával jár.
Hibázni fogsz mindenképpen. Emberből vagy és az emberek hibáznak. Lehet azért fogsz hibázni, mert nem áll majd minden szükséges információ a kezedben a korrekt döntéshez (például mert a beteg nem őszinte), lehet azért fogsz hibázni, mert kapacitás híján nincs minden diagnosztikai eszközre lehetőség. Lehet azért fogsz hibázni, mert fentről lesz nagy nyomás, hogy haladjunk, hogy pörögjünk, hogy ne sz@rakodjunk ennyit egy beteggel. Lehet azért fogsz hibázni, mert neked nincs elég tudásod, de "jobb híján" te leszel oda téve. Ezek végeredményben megbocsátható dolgok. Nem, a betegnek nem lesz jobb, de ebből fogsz tudni tanulni és a következő betegnél már nem fogod elrontani. De ha a fene nagy arc miatt rontasz el valamit, akkor ugyanez a fene nagy arc gátat fog szabni annak, hogy felismerd, hogy hol hibáztál és legközelebb ne ismerd fel.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!