Egyetem vagy munka?

Figyelt kérdés

Idén végeztem a gimivel és végül úgy alakult, hogy nem mentem rögtön egyetemre, mondván, hogy majd kitalálom mit szeretnék csinálni. Sikerült is valamennyire letisztázni magamban egy-két dolgot, viszont egy nagy kérdés maradt bennem. Menjek egyetemre egy olyan szakra, ami amúgy tökre érdekel és szívesen tanulnám (legalábbis ezt érzem most) vagy menjek el egy olyan tanfolyamra, ami szintén vonz, viszont, ha sikerülne a tanfolyam, akkor nem tudnék elmenni egyetemre (és persze fordítva).

Nyilván nem várom, hogy mások döntsenek helyettem, csak kíváncsi vagyok, hogy ti, hogyan állnátok/álltok egy ilyen döntéshez. Ki, hogy gondolkodna?



2023. okt. 30. 22:45
1 2 3 4
 1/32 anonim ***** válasza:
91%
Mi lenne az a szak?
2023. okt. 30. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/32 A kérdező kommentje:
Pszichológia. (De amúgy direkt nem írtam bele, hogy ne arról szóljon a kérdés)
2023. okt. 30. 23:25
 3/32 anonim ***** válasza:
27%
Tedd fel a kérdést magadnak hogy életed végéig egy tanulatlan, végzettség nélküli tuskóként akarsz élni kiszolgáltatva a piacnak vagy szellemi munkakört akarsz betölteni amiben minél több tapasztalatot szerzel annál nagyobb lehetőségeid lesznek. Egy 30 éves tapasztalattal rendelkező árufeltöltőt simán lehet helyettesíteni egy újonccal mert az is fel tudja pakolni az árut, de egy 30 éves tapasztalattal rendelkező pszichológusnak akkora szakmai tapasztalata van és -vélhetően kialakult ügyfélköre- ami nehezen pótolható.
2023. okt. 31. 00:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/32 anonim ***** válasza:
100%

És mi a tanfolyam?


Teljesen biztos egyébként, hogy esetleg később sem tudnád megcsinálni a másikat? Mennyire fontos a fizetés számodra/ avagy melyik fizet többet, melyikre van a nagyobb kereslet?

2023. okt. 31. 02:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/32 A kérdező kommentje:

3-as válaszoló: lehet, hogy nem a tuskó szót használnám, de valóban megfordult nekem is a fejemben, hogy milyen gáz lenne ha nem lenne végzettségem...pedig amúgy ez nem így van, csak valószínűleg a családom és barátaim mind tovább tanultak...

4-es válaszoló: elég jók a kérdések, szinte majdnem pontosan ugyanezeket pörgetem folyamatosan az agyamban...amúgy tűzoltónak mennék el, a fizetés nem különösebben számít...persze valamiből meg kell élni...

2023. okt. 31. 05:55
 6/32 anonim ***** válasza:
87%
Ezt neked kell eldönteni hogy mi érdekel jobban
2023. okt. 31. 07:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/32 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem amíg teheted tanulj, utána lesz még jó pár éved dolgozni, plusz ha időközben meggondolod magad bármikor válthatsz szakmát is, akár 20 év elteltével is.
2023. okt. 31. 08:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/32 anonim ***** válasza:
92%
Elsőkörben megpróbálnám az egyetemet, a pszichológia biztonságosabb, fix munkaidejű szakma. Ez sok előnyt jelent. Aztán, ha az mégsem válik be (akár már az egyetem nem tetszik, vagy 10-20 év praktizálás után döntesz így), akkor még mindig elmehetsz tűzoltónak.
2023. okt. 31. 08:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/32 anonim ***** válasza:
85%

Most, hogy megírtad, melyik két pályáról van szó, érdemben lehet segíteni a döntésedben. Leírok néhány információt a két pályáról.


TŰZOLTÓ. Direkt utánanéztem: a hivatásos tűzoltók képzési ideje csak 5 hónap, felnőttképzési szerződés aláírása után ingyenes, a képzés bentlakásos. Utána szolgálatba helyeznek, és innentől számolva minimum 3 hónapos próbaidő van, amely alatt téged is kirúghatnak és neked is jogod van felmondani. Nyilván ha felmondasz, ki kell fizetni a képzésed költségeit, de ha ennyire komolyan gondolkodsz a tűzoltói pályán, ekkora kockázatot szerintem érdemes felvállalni. (Hogy konkrétan mekkora a visszafizetendő összeg, és hogy lehet-e azt esetleg részletekben visszafizetni, annak egy egyszerű emailben utána tudsz érdeklődni a helyi katasztrófavédelemnél.) Ráadásul elmehesz önkéntes tűzoltónak is, hogy kipróbáld magad, amely csak egy 40 órás tanfolyam.


PSZICHOLÓGUS. Itt a legfontosabb azt tudnod, hogy a kompetens pszichológussá válás hosszú folyamat. Ahhoz, hogy egyáltalán pszichológus legyél, el kell végezned az alap- és a mesterképzést is, ami összesen 5 év. S ha szeretnél mondjuk klinikai szakpszichológus lenni, hogy önállóan és hozzáértően dolgozhass lelkibeteg emberekkel, akkor egy további 4 éves, szupervízor felügyelete alatt végzett pszichológusi munka mellett végzendő szakirányú továbbképzést is el kell végezned, amely önköltséges. (Most utánanéztem: a SOTE-n ez jelenleg 260 ezer Ft/félév.) Viszont már az eredeti 5 éves képzés elvégzése után is (főállású munka mellett) lehet esténkénti magánrendelésed, s így a havi jövedelmed egészen jó lehet, hiszen jelenlegi tipikusan 15 ezer forint a páciensektől elkérhető óradíj. Elég húzós persze egy kórházi főállás és a magánrendelés mellett még a 4 éves klinikai szakpszichológusi tanfolyamot is csinálni, de a 9 éves folyamat végén egy meglehetősen magas jövedelmű helyzetbe kerülhetsz, különösen, ha elmegy a híre, hogy tehetséges vagy.

2023. okt. 31. 08:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/32 anonim ***** válasza:
100%

"viszont, ha sikerülne a tanfolyam, akkor nem tudnék elmenni egyetemre"

. Miért nem? Az csak egy tanfolyam, legfeljebb nem dolgozol vele egyből.

2023. okt. 31. 09:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!