Állami ösztöndíj ledolgozása?
Állami ösztöndíjasként diplomáztam le júliusban. Több kérdésem is van a ledolgozással kapcsolatban.
Mivel október végéig érvényes a diákom, addig megtartom a jelenlegi magyar diákmunkámat. Ez magyar munkaviszonynak számít?
A végzés időpontja az a diplomaosztó napját jelenti? Vagy pontosan mit? Honnan számoljuk?
Lehet valahol nyomon követni, hogy hány nap munkaviszonyra van még szükségem?
Ugye az számít, hogy hány napig van munkaviszonyom, de ezekszerint mindegy, hogy hány órát dolgozom? Ha fenntartok egy részmunkaidős magyar munkaviszonyt, akkor telnek közben ezek a napok? (A hivatalos üzenetben, amit kaptam az állt, hogy végzés után X nap magyar munkaviszonyomnak kell lennie)
Van itt valaki, aki jártas ezügyben?
1. diákmunka nem számít magyar jogviszonynak.
2. a diplomaszerzés időpontja számít.
3. Nem mindegy, a tb járulékkal fedezett napok számítanak. Ha 4 órát dolgozol, értelemszerűen dupla számú napot kell ledolgoznod.
#1
"a tb járulékkal fedezett napok számítanak. Ha 4 órát dolgozol, értelemszerűen dupla számú napot kell ledolgoznod."
Szóval azt állítod, hogy ha valaki 4 órát dolgozik, akkor neki szerinted csak a hét felét fedezi a TB? :DDD
A TB-d ugyanúgy fizeted 8 és 4 óra után, ha tényleg ez számít, amikor ezt le kell dolgozni, akkor bizony teljesen mindegy, hogy hány órában dolgozik, mert TB-je bizony lesz.
#2:
A probléma, hogy te kevered a TB két jellegét.
A TB egy szempontból az egészségügyi biztosítás. Ez értelemszerűen nem veszi figyelembe, hogy a bejelentés hány órás.
A TB másik szempontja pedig a "biztosítotti jogviszony" számítás, ami viszont már figyelembe veszi. Ez az, amire figyelni kell minden más esetben, ami nem egészségügy.
Hogy egy egyszerűbb és gyakrabban felhozott eshetőséget hozzak példának:
Álláskeresési járadék.
A feltétele, hogy az álláskeresővé válását megelőző három éven belül legalább 360 nap jogszerző idővel rendelkezzen az illető.
Tegyük fel, hogy az illető 2 évig nem dolgozott, utána viszont dolgozott 360 napig, de csak 4 órában.
Ebben az esetben, az csak 180 teljes napnak számít biztosítotti jogviszony szempontjából. Tehát ha az illető csak 4 órában dolgozik, akkor a jogszerző idő nem 360 nap, hanem 720.
Ez az eset áll fenn a röghözkötés kapcsán is. Ha valaki 6 félévet tanult (mivel sok az eltérés a képzések, időszakok, jogviszony kezdete, vége, stb. között, átlaggal számolok) az körülbelül 900-1100 napot, tehát középre belőve 1000 teljes napot, azaz 8000 órát használt jogviszony szempontból.
A 8000 órához, 8 órás állással 1000 napot kell ledolgozni, tehát 2.74 évet kell dolgozni, hogy ne legyen tartozás.
Ugyanahhoz a 8000 órához viszont 4 órás állással 2000 napot, azaz 5.48 évet kell dolgozni, hogy ne legyen tartozás.
#3
Itt nagyon kevered a dolgokat. Amire te gondolsz, ahol nézik, hgoy hány órát dolgoztál, az a szolgálati idő. Ott nézik, hogy 8 órát ledolgoztál-e, sőt, bizonyos feltételek mellett ha 48 órát dolgozol egy héten, akkor az plusz 1 napnak számít. Ezzel számolják ki, hogy mikor tudsz nyugdíjba menni.
Az álláskeresési járadék máshogy működik és ott nem számít. Ott szintén csak a jogviszonyt nézik, ha neked meg volt a 365 nap jogviszonyod, akár heti 20 órában dolgozva, akkor is jogosult leszel.
Ami viszont más, hogy mennyit kapsz, mert azt az alapján számolják, hogy mennyit adóztál.
És ez bizony igaz az egyetemre is, ahol okkal számolják úgy, hogy félév után, függetlenül attól, hogy mennyit jártál be, mennyi kreditet vettél fel és hanyast kaptál, mind az 5 hónapot az adott félévben számolják. Emiatt van, hogy félév után 150 napot kell dolgoznod.
És amit elvárnak az megint csak a munkaviszonyban állás és ahogy ennél a 150 napnál beleszámolják a hétvégét, mint "ledolgozandó" nap, így a munkaviszony esetében is így számolják.
A "biztosítotti jogviszony" az megint más, és ott se számít, hogy hány órában dolgozol:
#4
Erről hol lehet olvasni, hogy a hétvégék is beleszámítanak a ledolgozandó napokhoz? Csak azért kérdezem, mert nekem rég meg lenne a ledolgozandó napok száma (1249nap az 1200-ból), de a rendszer szerint csak 911 napot dolgoztam le. :(
Itt lehet ellenőrizni:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!