Tulajdonképpen egy átlag jogász munkát diploma nélkül is lehetne végezni?
Ugye informatikánál van az, hogy azt mondják nem szükséges a papír, a valós tudás számít, hogy valaki mennyire tud programozni. Nyilván bizonyos állásokhoz kell azért a diploma, de simán elboldogulni enélkül is.
Jognál pl. ezzel szemben ugye jogászi állásokat nyilván csak jogász diplomával tölthetnek be. Viszont egy jogász szak gyakorlatilag nagyrészt annyiból áll, az idő 90%-a azzal megy el, hogy szó szerint megtanupsz majdnem teljes törvénykönyveket, PTK, BTK stb, hogy aztán, ha elvégezte és mindent elfelejtett, úgyis ugyanúgy jogtárból használja majd, mint egy àtlag hétköznapi ember, ha meg akar nézni valami jogszabályt.
Ergo felmerült bennem ezek után a - szerintem jogos - kérdés, hogyha valaki egyébként önszorgalomból megtanulja a jogrendszer alapjait, és érti a jogszabályokat, hogy hol mit kell keresnie, és hogyan értelmezze (mivel ez nagyrészt csak szövegértés), akkor infóhoz hasonlóan bizonyos munkaköröket, ahová jogászt várnak el, simán betölthetne nem jogász is. Jó, nyilván bírónak nem menne olyan, aki nem jogász, de pl. egy szerződést is simán meg tudna írni akárki, aki kicsit is tud gondolkodni, ismeri a Ptk-t és józan paraszti ésszel is tudja, hogy mire figyeljen, miket írjon bele, hogy mindenkinek megfeleljen.
Mert egy végzett jogász is egyetem után 2 évvel pl már sztem mindent elfelejt, amit bemagolt, mondta is nekem már jogász ismerősöm. Ettől kezdve meg ugyanolyan jogtárat bújó ember, mint akárki, aki nem végzett jogot, max az alapok megmaradtak nála, hogy jogszabályi hierarchia stb, ezt meg szintén akárki megtanulhatja netről is.
Szóval nagyon sok jogászi munkakört egy szöveget értelmezni képes, jogtárat használni tudó személy is betölthetne. Pl. egy ingatlan adás-vételi szerződéshez is van már annyi sablon, formai követelmény stb, hogy ügyvéd se kellene, hanem simán a két fél megírhatná. Csak ugye valamiért ez a pluaz bürokrácia megvan, hogy mégis mindenhova kell egy jogász, merthogy az a biztos. Közben írt már számos hibás szerződést ugyanúgy ügyvéd meg közjegyző is.
#11: semmi ingerültség nem volt bennem, amikor írtam.
Ellenben Te végig hülyézel, projektálsz. Mégis mi a bajod, hogy így reagálsz? Egyértelmű, hogy nem én vagyok az ingerült.
Én is értelmesen leírtam a véleményem, amit meg sem próbáltál megérteni, különben nem ezt írtad volna válaszként...
Az a probléma, hogy egy átlag ember nem tud szöveget értelmezni, főleg nem jogi szöveget.
Egyébként egy csomó olyan közigazgatási, önkormányzati munkakör van, ahol kvázi jogász szerű munkát látnak el pl. műszaki diplomával rendelkező emberek. Pl építéshatóságon, környezetvédelmi hatóságnál stb... A munkájuk 90%-a határozatok és végzések írásából áll. Viszont ez elsőre nekik is kihívás, kell betanítás, ellenőrzés, nem úgy működik hogy sokat olvasgatom a jogtárat akkor már tudok határozatot írni...
Kérdező!
Látom életedben nem jártál még jogi kar környékén sem!
Nem baj.
Csak, hogy tudd: NEM, NEM csak bemagolásból áll a történet, hanem összefüggéseiben is kell látnod jogszabályokat (jogterületeket) és életttapasztalat is kell egy - egy gyakorlati jogeset megoldásához.
Ahova én jártam egyetemre, ott nem volt elég magolni a vizsgára, azt is nézték, hogy gondolkodunk - e...
Az meg, hogy a közigazgatásban sok jogász dolgozik... ....
hát figyelj, én - többek között - NAV - os jogász is voltam, ahol az volt a dolgom, hogy revizorok jogi f@szságait helyrehozzam.
Elmondom, hogy közigazgatási szakvizsgával - amit mminden nem jogi végzettségű köztisztviselőnek tenni kell 2 év elteltével - olyan hülyék voltak a jogi dolgokhoz a revizorok,mint a segg..
A határozataik tele volt anyagi jogi hibával, keverték a szezont a f@szommal, jogszabályokat nem tudtak.... pedig a közig. szakvizsga birtokában ezt tudniuk kellett volna.
De a jogász azért kell, mert gondolkodik. Jogászi módon. Az ügyfélnek meg kell tudni mondani, hogy miért az az eljárás, ami.
Jogi gondolkodásra a jogi kar tanít meg... jobb esetben.
Hiába a jogtár, azt se tudod, hogy mit kell benne megkeresned, vagy mit kell nézned benne.
"Szóval nagyon sok jogászi munkakört egy szöveget értelmezni képes, jogtárat használni tudó személy is betölthetne. Pl. egy ingatlan adás-vételi szerződéshez is van már annyi sablon, formai követelmény stb, hogy ügyvéd se kellene, hanem simán a két fél megírhatná."
Mi ez a qurva nagy f@szság, hogy elég a sablon?
Elég egy f@szt!!!!
A sablon kb. csak arra jó, hogy az ügyféli adatok megadásánál nem kell külön mindig újraírni a formulát....
A szerződés minden ügyfél esetén más és más...
Van ahol van hitelfelvétel, akkor ennek a szabályait bele kell foglalni, és van ahol nincs, van ahol jelzálogos vagy végrehajtási jogos ingatlan kerül értékesítésre, vagy csak a jogok átjegyzése történik az ingatalanokra... ezeket bele kell foglalni a szerződésbe.
Az ingatlanok sajátos állapota mondja meg a kellék szavatossági igényeket is, ez se csak a formanyomtatványból kerül átvételre...
Az élet és az ügyféli igény felülírja a nyomtatványokat, kérdező!
Azt meg hagyjuk, hogy mi van akkor, ha termőföldet akarsz eladni vagy venni, főleg ha még zártkeri ingatlannak is minősül és nincs kivonva a művelés alól. ...... na az a rémálom, ügyvédi szempontból.
A világon nincs olyan formanyomtatvány, ami egy ilyen adás-vételt kezelni tudna....
Gyakorlatilag 0 jogismerettel, láttál egy nagyon kis részt az ügyvédi (jogászi) munkából, és azt hiszed, hogy most már mindent tudsz róla.... pedig valójában még a felszínt se karcolod.
Kérem tisztelettel. Az alábbiakban szeretném közölni tárgybeli észrevételeimet. Előrebocsátom: magam is jogvégzett vagyok.
Elöljáróban leszögezném: szerintem szinte bármely, némi szorgalommal és jó memóriával rendelkező ember el tudja végezni a jogi egyetemet. Nem kvantumfizikáról van szó.
Ugyanakkor ezzel véget is ért a dolgok "könnyebb" része. Ebben a státuszban - elvileg - mechanikusan egymás mellé rendelhetsz dolgokat (lásd: "űrlapkitöltés"), de ettől nem leszel jogász, hogy tudod, mit mivel guglizz össze. Vannak bizonyos egyszerű folyamatok, standardizálható eljárások, melyekhez nem kellene feltétlenül jogi diploma - az más kérdés, hogy itt sem hátrány, mert érhetik az embert meglepetések. Nos, azután jön az a rész, hogy mi a joggyakorlat - ugyanis nincs minden szájbarágósan leírva a jogszabályokban. Egy gondolkodásmódot kell elsajátítani plusz - jogága is válogatja - nagyon nem árt az emberismeret. Mindehhez folytonos gyakorlat kell, ráadásul a precíz és mégis érthető kifejezőkészség sem hátrány, különösen komplex ügyekben. Ehhez kevés az információk puszta összelegózásának képessége, összetett látásmódot igényel (Kétes esetekben, ahol emberi tényezők nüanszai relevánsak lehetnek a helyes végkövetkeztetés meghozatalában, meg végképp nem fog az AI labdába rúgni. Vannak nem igazán számszerűsíthető változók a képletben.).
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!